Finanse

Nie tylko alimenty na dziecko. Na jakie alimenty można liczyć po rozwodzie?

Rozwód nie jest łatwy zarówno dla małżonków, dzieci jak i dla sądu, który musi rozstrzygnąć kwestie podziału majątku czy przyznać alimenty na dziecko.

Alimenty na dziecko to nie jedyna możliwość uzyskania alimentów. Przy okazji rozwodu bardzo często zdarza się, że jeden z małżonków ubiega się o alimenty od drugiego małżonka, zwłaszcza jeśli rozwód ma zostać wydany z orzeczeniem o winie jednego małżonka lub gdy nastąpił nierówny podział majątku po rozwodzie.

Alimenty na żonę oraz alimenty na dziecko. Kiedy można je dostać?

Rozwód oznacza zniesienie współwłasności, przez co sytuacja materialna jednego ze współmałżonków może się znacznie pogorszyć. Dlatego sąd często przyznaje alimenty na żonę od byłego męża, w celu zapewnienia jej środków do życia. Warto pamiętać, że alimenty od małżonka można uzyskać także wtedy, jeśli jednocześnie zostały przyznane alimenty na dziecko. Aby alimenty zostały przyznane, żona musi udowodnić, że jej sytuacja przedstawia się obecnie gorzej niż przed rozwodem, gdyż np. nie pracuje i tym samym nie zarabia lub nie ma własnego mieszkania. Będzie tak np. wtedy, kiedy to mąż był dotychczas odpowiedzialny za utrzymanie rodziny, a kobieta zajmowała się domem, rezygnując z kariery zawodowej.

Alimenty na dziecko. Jak wygląda rozprawa?

To jak będzie wyglądać rozprawa o alimenty na dziecko zależy w dużej mierze od tego, czy rozwód zostanie przeprowadzony bez czy z orzeczeniem o winie i czy strony dogadają się w takich sprawach, jak opieka nad dziećmi czy podział majątku. Aby ubiegać się o alimenty należy przygotować pozew o alimenty. Pozew należy złożyć do sądu okręgowego, właściwego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Przed wyznaczeniem rozprawy o alimenty, osoba pozwana musi mieć czas, aby przygotować odpowiedź na pozew o alimenty. Na pierwszej rozprawie sąd przesłucha strony, aby upewnić się, co do ich żądań czy postulatów, a także zebrać niezbędne dowody potwierdzające np. że to jeden z małżonków jest winny rozpadu małżeństwa, a także że drugiemu małżonkowi należą się alimenty. Na rozprawie trzeba też przedstawić np. koszty utrzymania dziecka, wraz z płatnościami za edukację itp. aby ustalić wysokość alimentów. Do rozprawy trzeba się dobrze przygotować, warto więc skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, a także powołać świadków. Warto pamiętać, że alimenty na dziecko mogą być przyznane zarówno na rozprawie rozwodowej, jak i w późniejszym terminie, już po orzeczeniu rozwodu.

Alimenty na dziecko. W jaki sposób sąd ustala ich wysokość?

Zgodnie z przyjętymi zasadami i obowiązującymi przepisami, wysokość alimentów powinna być ustalona z uwzględnieniem zarówno potrzeb osoby ubiegającej się o alimenty na dziecko, jak i możliwości finansowych osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Przyznając alimenty na dziecko sąd weźmie pod uwagę sytuację finansową osoby, która ma płacić alimenty. Kwota musi być adekwatna do jego zarobków, a jednocześnie osoba zobowiązana do płacenia alimentów po ich opłaceniu musi posiadać wystarczające środki do życia. Alimenty na dziecko nie mogą więc zajmować całej pensji zobowiązanego. Wysokość alimentów na dziecko zależy też od wieku dziecka, jego codziennych potrzeby, poziomu edukacji czy ewentualnych kosztów leczenia. Ustalona przez sąd wysokość alimentów nie jest jednak ostateczna i jest możliwe podwyższenie alimentów, jeśli sytuacja materialna zobowiązanego znacznie się poprawiła np. zmienił on pracę na lepiej płatną.

Materiał powstał przy współpracy Kancelarii Radcy Prawnego rozwody – Kraków.