Internet

Zdjęcia satelitarne w czasie rzeczywistym

Istnieje wiele źródeł danych satelitarnych, z których można korzystać w zależności od potrzeb. Niektóre platformy umożliwiają przeglądanie danych w przeglądarce (mapy google), inne oferują opcje pobierania, dzięki czemu można je przetworzyć i uzyskać przydatne informacje. Niektórzy skupiają się na otwartych (bezpłatnych) zdjęciach satelitarnych, inni na zdjęciach satelitarnych o najwyższej rozdzielczości, jakie można kupić. Jeśli zastanawiasz się, który dostawca oferuje najbardziej aktualne zdjęcia satelitarne, najwyższą rozdzielczość lub największą bibliotekę otwartych danych , mamy odpowiedzi.

Zanim zaczniemy, jeśli szukałeś zdjęć satelitarnych swojego domu w czasie rzeczywistym, najprawdopodobniej one nie istnieją – obwiniaj Hollywood za tworzenie fałszywych oczekiwań.

Większość danych satelitarnych dostępnych za darmo jest datowana (od kilku miesięcy do kilku lat, patrz Google Earth) lub ma niską rozdzielczość (można wykryć nierówne kształty budynków, ale nie samochody ani ludzi). Dane satelitarne o wysokiej rozdzielczości w czasie zbliżonym do rzeczywistego, które znajdują się w programach z otwartymi danymi, są zwykle dostępne tylko ze względów humanitarnych (program Maxar Open Data oferuje bezpłatne dane w wysokiej rozdzielczości zespołom zajmującym się usuwaniem skutków klęsk żywiołowych).

oglądaj zdjęcia satelitarne korzystając z przeglądarki - możesz zobaczyć mapę

Google Earth — bezpłatny dostęp do zdjęć w wysokiej rozdzielczości

Google Earth oferuje bezpłatny dostęp do niektórych zdjęć satelitarnych o najwyższej rozdzielczości (znajdziesz tu także zdjęcia lotnicze), chociaż w rzeczywistości obrazy o najwyższej rozdzielczości pochodzą z samolotów. Większość danych w Google Earth została pobrana w ciągu ostatnich 3-4 lat. Jeśli chcesz zobaczyć obrazy naszego zmieniającego się świata, Google Timelapse to również świetne bezpłatne narzędzie. W Google Earth możesz przeglądać również zdjęcia wykonane jako Street View.

Plusy: bezpłatne (do zastosowań niekomercyjnych), duża biblioteka (cały świat), konto nie jest potrzebne, łatwe do przeglądania, dostępne w wielu rozdzielczościach.

Wady: najnowsze obrazy mogą być niedostępne, niemożliwe do pobrania, różne licencje i ceny dla aplikacji komercyjnych.

Idealny dla: hobbystów oglądających jak wygląda dowolne miejsce na świecie.

Sentinel Hub – Przeglądaj dane Sentinel

Sentinel Hub to jeden z najczęściej używanych portali umożliwiających dostęp do danych satelitarnych. Dzięki Sentinel Hub użytkownicy mogą uzyskać dostęp do wszystkich produktów Sentinel, gdy tylko zostaną one udostępnione. Obejmuje to również skarbnicę historycznych (archiwalnych) zdjęć satelitarnych. Sentinel Hub daje również użytkownikom dostęp do produktów Landsat i MODIS.

Sentinel-2 oferuje 10-metrową rozdzielczość w kolorach czerwonym, zielonym, niebieskim i bliskiej podczerwieni, co jest obecnie najlepszą dostępną rozdzielczością dla bezpłatnych zdjęć satelitarnych. Jego 12 pasm spektralnych obejmuje pasma od przybrzeżnych do SWIR. Dzięki dwóm satelitom okrążającym Ziemię Sentinel-2 obejmuje cały glob i co 5 dni oferuje nowe zdjęcia obszaru. 

zdjęcie ziemi

Za pośrednictwem Sentinel Hub użytkownicy mogą również uzyskać dostęp do danych Sentinel-1, obecnie jedynego bezpłatnego zestawu danych SAR (pasmo C). SAR to skrót od Synthetic Aperture Radar i jest szeroko stosowany w aplikacjach wymagających ciągłego monitorowania i wykrywania zmian w czasie (zwłaszcza, że ​​SAR może obrazować dzień i noc oraz przez chmury). Jest również intensywnie wykorzystywany do interferometrii (osiadania i ruchy gruntu mierzone w mm w czasie), monitorowania morskiego (wykrywanie statków, korelacja z AIS w celu znalezienia ciemnych celów, nielegalne połowy i przemyt), a także polarymetrii (klasyfikacja pokrycia terenu, upraw kartowanie, kartowanie lasów, biomasa, wilgotność gleby).

Plusy: Jeden z najpopularniejszych obecnie dostępnych zbiorów danych, a dzięki 5-dniowym wskaźnikom powtórnych odwiedzin, ludzie mogą uzyskać najbliższy dostęp do bezpłatnych zdjęć satelitarnych w czasie rzeczywistym. Świetne fora i zasoby edukacyjne, aby dowiedzieć się więcej o danych satelitarnych. Zastrzeżenie: SkyWatch jest obecnie objęty umową z ESA na konserwację zestawu narzędzi SNAP i forów użytkowników SNAP. Są rewelacyjne i całkowicie darmowe. Zalecamy ich używanie.

Wady: dostęp tylko do produktów z otwartymi danymi. Nawet przy 10 m rozdzielczość nie jest wystarczająco ostra do wielu zastosowań, takich jak liczenie samochodów, monitorowanie budowy, śledzenie samolotów itp.

Idealny dla: Badaczy i naukowców z ograniczonymi budżetami i wcześniejszą znajomością danych geoprzestrzennych.

Zdjęcia satelitarne USGS – dane Landsat, MODIS i ASTER

Earth Explorer to bezpłatna platforma w przeglądarce umożliwiająca dostęp do zdjęć satelitarnych Landsat. Landsat to wspólny program NASA/USGS, który zapewnia najdłuższy, nieprzerwany, kosmiczny zapis istniejących lądów na Ziemi. Pierwsze obrazy mają ponad 40 lat. Landsat-8, najnowszy satelita misji, został wystrzelony w 2013 roku i jest obecnie drugą najwyższą rozdzielczością dostępną bezpłatnie dla danych optycznych. 

Earth Explorer oferuje również dostęp do produktów danych lądowych MODIS z misji NASA Terra i Aqua oraz produktów danych ASTER level-1B na terenie Stanów Zjednoczonych i terytoriów. Niektóre obrazy są również dostępne w SPOT, IKONOS i OrbView 3. Niektóre produkty Sentinel-2B są również dostępne (od 2018 r.), jednak w celu uzyskania dostępu do danych satelitarnych Sentinel polecamy Sentinel Hub lub Copernicus Hub.

Plusy: Darmowy w użyciu (patrz licencjonowanie do użytku komercyjnego) z dużą biblioteką danych satelitarnych i jedną z najwyższych rozdzielczości dostępnych za darmo dla optycznych. Oferuje bezpośredni dostęp do najbardziej aktualnych danych satelitarnych Landsata. Dostępne są również cyfrowe modele wysokościowe (ASTER i SRTM) oraz hiperspektralne (Hyperion). Jeśli szukasz historycznych zdjęć satelitarnych, polecamy Earth Explorer lub Sentinel Hub.

Minusy: Ograniczony dostęp do produktów Sentinel. Będziesz musiał ręcznie posortować obrazy, aby wybrać najlepsze dla swojego projektu, co nie jest odpowiednie dla programistów, którzy chcą automatycznie tworzyć aplikacje uzyskujące dostęp do danych satelitarnych.

Idealny dla: Badaczy i naukowców z ograniczonymi budżetami i wcześniejszą znajomością danych geoprzestrzennych

NOAA – Otrzymuj nowe dane satelitarne co 15 minut

Za pośrednictwem swojego portalu internetowego NOAA oferuje bezpłatny dostęp do danych GEOS-R i NOAA-20. Dane GOES-R są odświeżane co około 15 minut, dzięki czemu są najbardziej zbliżone do danych satelitarnych w czasie rzeczywistym. Jednak satelity GOES-R są satelitami geostacjonarnymi, a więc znajdują się na naprawdę wysokich orbitach. Oznacza to, że dane, które wytworzyli, mają bardzo niską rozdzielczość (250 m i więcej). Służą głównie do śledzenia zdarzeń pogodowych. 

Plusy: Dane satelitarne w czasie rzeczywistym, dostępne za darmo, widoczne bezpośrednio w przeglądarce bez konieczności zakładania konta.

Minusy: Ograniczone użycie do zastosowań komercyjnych, bardzo niska rozdzielczość. Od użytków zielonych można odróżnić duże miasta i regiony przybrzeżne.

Idealny do: Monitorowania pogody.

Zoom.Earth — dane satelitarne w czasie zbliżonym do rzeczywistego i dane archiwalne w wysokiej rozdzielczości

Dość podobny do Google Earth (zwłaszcza, że ​​jest konkurentem Bing), Zoom Earth pokazuje najnowsze zdjęcia satelitarne i widoki lotnicze na szybkiej mapie z możliwością powiększania. Platforma pobiera odświeżone dane co 10 minut z satelitów NOAA GOES i JMA Himawari-8 oraz co 15 minut z satelitów EUMETSAT Meteosat.

Codzienne obrazy są dostarczane przez serwisy NASA GIBS (patrz poniżej). Satelita NASA-NOAA Suomi-NPP oraz MODIS Aqua i Terra zapewniają ciągłe obrazowanie „AM” o lokalnej 10:30 i „PM” o lokalnej 13:30. Jeśli powiększysz, zobaczysz historyczne obrazy dostarczone przez Bing Maps i Esri, które są aktualizowane co kilka miesięcy. Ścieżki burzowe i mapy prognostyczne są tworzone przy użyciu danych z NHC , JTWC i IBTrACS .

Plusy: Bezpłatna (dla zastosowań niekomercyjnych) duża biblioteka (cały świat). Nie potrzebujesz konta. Dane można łatwo przeglądać, a wiele rozdzielczości jest dostępnych po zwykłym powiększeniu. 

Minusy: najnowsze obrazy mogą być niedostępne. Danych nie można pobrać.

Idealny dla:  hobbystów oglądających jak wygląda dowolne miejsce na świecie.

Zdjęcia z satelit – jak to wygląda naprawdę

Podobnie jak w przypadku większości kanałów o wysokiej jakości, ograniczenia dotyczące odświeżania danych wynikają z szybkości transferu i szybkości przetwarzania. W najlepszym przypadku może to zająć tylko kilka minut między zebraniem danych a dostarczeniem danych. Jednak w większości przypadków w przypadku zdjęć w wysokiej rozdzielczości zajmuje to kilka dni.

Istnieje tylko ograniczona liczba satelitów obserwacji Ziemi (EO) przechwytujących dane na całym świecie. Oznacza to, że nie wszystkie satelity zawsze znajdują się w zasięgu stacji łącza w dół. Ważne jest również, aby pamiętać, że satelity nie przechwytują danych przez cały czas.

Satelity przechwytują codziennie setki terabajtów danych. Przechwycone dane są przechowywane na satelicie, dopóki nie dotrą do „stacji łącza w dół”, gdzie zostaną zdekodowane, wysłane do dostawcy danych, dalej przetworzone i wysłane do miejsca docelowego. Wszystkie te kroki wymagają czasu.