Zdrowie

Jak poprawnie oddychać?

Oddychanie jest jedną z niewielu rzeczy, które możemy zrobić bez zastanowienia. Wychowuj dziecko z wilkami, a nie będzie mogło mówić, chodzić na dwóch nogach ani używać łyżki, ale nadal będzie oddychać. Jeśli czytasz ten tekst, oznacza to, że masz wystarczającą ilość tlenu do podtrzymania życia – ale prawdopodobnie niewystarczającą, aby czuć się dobrze. Dlaczego oddychamy nieprawidłowo i jak to zrobić – mówią eksperci.

Dlaczego źle oddychamy

To, że oddychamy naturalnie, nie oznacza, że ​​robimy to dobrze. Większość ludzi oddycha klatką piersiową bez wpuszczania powietrza do przepony. To sprawia, że ​​oddychanie jest płytkie, nie dostarczając organizmowi wystarczającej ilości tlenu. Szybki, płytki oddech może powodować hiperwentylację, co z kolei może powodować zmęczenie i zawroty głowy. Krótko mówiąc, nie jest to najlepszy sposób oddychania.

Jak prawidłowo oddychać

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć prawidłowo oddychać, postępuj zgodnie z tymi trzema wskazówkami:

Oddychaj wolniej

Najczęstszym błędem jest zbyt szybkie oddychanie. Idealna częstość oddechów to 10-12 oddechów na minutę, ale większość z nas bierze 16-20 oddechów na minutę.

Oddychaj przeponą

Jeśli oddychasz, ale twoje żebra się nie rozszerzają, najprawdopodobniej nie oddychasz prawidłowo. Staraj się nie poruszać klatką piersiową i ramionami podczas wdechu; oddychaj przeponą.

Wydychać

Wiele osób po prostu nie ma czasu na wydech, a to powoduje hiperwentylację. W rzeczywistości wydech powinien być dłuższy niż wdech. Spowalniasz więc swój oddech i poprawiasz jego jakość.

Jak poprawnie oddychać? – Sekret tkwi w przeponie

Co to jest diafragma i jak działa? Przepona to duży mięsień w kształcie kopuły u podstawy klatki piersiowej. Jego zadaniem jest wyprostowanie się i wciągnięcie powietrza do płuc podczas wdechu. Mięśnie międzyżebrowe — maleńkie mięśnie między każdą parą żeber — pomagają w tym procesie, rozkładając żebra, aby umożliwić przedostanie się powietrza do płuc. Jednak większość ludzi, zamiast używać przepony, po prostu wypycha brzuch, a klatka piersiowa się nie porusza.

Aby sprawdzić, czy oddychasz prawidłowo, opuść łokcie wzdłuż talii i przyciśnij opuszki palców do splotu słonecznego. Wziąć oddech. Jeśli czujesz, że twoje żebra poruszają się w górę i na boki, twoja przepona działa. Jeśli nie czujesz tego ruchu, najprawdopodobniej osłabiasz mięśnie odpowiedzialne za podtrzymywanie pleców i rozciąganie brzucha. Skoncentruj się na wykorzystaniu przestrzeni, którą dotykają twoje dłonie na klatce piersiowej. Skieruj tam swój oddech. Kontynuuj ćwiczenie, aż poczujesz, że twoje ramiona się poruszają.

Kolejną oznaką prawidłowego oddychania jest to, czy możesz opuścić ramiona podczas wdechu. Podczas wdechu łopatki opadają w dół, a nie w górę, ponieważ żebra rozszerzają się, prostując ramiona. Jeśli zamiast tego użyjesz mięśni ramion do oddychania, nie będziesz w stanie ich opuścić podczas wdechu.

Uspokój się i oddychaj prawidłowo

Właściwe oddychanie pomaga w utrzymaniu stabilnego stanu emocjonalnego. Ale musisz zacząć ćwiczyć, kiedy jesteś spokojny. Jeśli zaczniesz ćwiczyć, gdy jesteś poirytowany, niespokojny lub zestresowany, będzie ci trudniej. Ale jeśli uda ci się wyrobić w sobie prawidłowe oddychanie, to w trudnym momencie pomoże ci to się uspokoić. Nie oznacza to, że musisz spędzać godziny na ćwiczeniach oddechowych – wystarczy kilka minut dziennie. Ćwicz w łóżku przed snem i przy biurku w porze lunchu. Ale aby uzyskać najlepsze rezultaty, ćwicz w spokojnym i zrelaksowanym otoczeniu.

Dlaczego ważne jest, aby prawidłowo oddychać?

Powolne, głębokie i rytmiczne oddychanie to prawidłowe oddychanie. Tak więc wszystkie narządy otrzymają wystarczającą ilość tlenu do pracy – co oznacza mniejsze napięcie mięśni, więcej energii i lepszą koncentrację. Oprócz tego, że jest dobry dla twojego ciała, prawidłowe oddychanie jest również dobre dla twojego umysłu. Co oznacza mniej niepokoju i większy spokój ducha. To najlepszy środek na ciało i duszę – bo jest darmowy i nie ma skutków ubocznych.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.