Dziecko

Jak skutecznie przygotować się do matury z biologii?

Biologia jako przedmiot maturalny, zdawany na poziomie rozszerzonym, obejmuje bardzo rozległy zakres materiału. Mimo to co roku do egzaminu podchodzi wielu absolwentów szkół średnich, dla których wysoki wynik oznacza możliwość studiowania medycyny, psychologii lub innych kierunków przyrodniczych. Jak skutecznie przygotować się do matury z biologii?

Kiedy zacząć przygotowania do matury?

Licealiści i ich rodzice zastanawiają się często, kiedy należy rozpocząć przygotowania pod kątem egzaminu maturalnego z biologii. Wiadomo, że materiału jest bardzo dużo i powtórzenie oraz utrwalenie całości w klasie maturalnej wydaje się być przedsięwzięciem dość karkołomnym. Niektórzy zaczynają więc naukę do matury rok wcześniej, zapisując się na dwuletnie kursy. Czy to odpowiedni moment?

Doświadczenie egzaminatorów oraz tych, którzy zdali, osiągając naprawdę wysokie wyniki, wskazują, że przygotowania do matury z biologii należy rozpocząć jak najwcześniej, a więc już w pierwszej klasie liceum. Wiedząc, że biologia będzie przedmiotem zdawanym na maturze, warto zdobywać nową wiedzę i umiejętności w sposób pozwalający na ich wykorzystanie podczas egzaminu. Stąd niezwykle ważne jest skupienie się na kompetencjach kluczowych, sprawdzanych na egzaminie i ich rozwijanie już od początku edukacji licealnej.

Czy warto korzystać z kursów maturalnych?

Wiele liceów, instytucji prywatnych, a nawet szkół wyższych organizuje własne kursy przygotowujące do matury z biologii. Są one dostępne zarówno w wersji stacjonarnej, jak i online. Czy warto skorzystać z tego sposobu powtórzenia wiadomości? Wszystko zależy od indywidualnego stylu uczenia się. Osoby, które najchętniej uczą się samodzielnie, robiąc notatki, czytając i wykonując zadania z arkuszy, z pewnością poradzą sobie bez takich zajęć dodatkowych. Jednak dla uczniów, którzy najwięcej wynoszą z wykładów i powtórek z nauczycielem, taka forma przygotowania do matury może się okazać bardzo skuteczna.

Jakie materiały pomogą w przygotowaniach do egzaminu?

Niezależnie od tego, czy uczeń przygotowuje się do matury samodzielnie, czy w grupie podczas kursu, istotne znaczenie mają odpowiednio dobrane podręczniki i materiały dodatkowe. Zazwyczaj w pierwszej klasie nauczyciele wybierają podręcznik „Biologia na czasie 1. Zakres rozszerzony”, by w kolejnych latach kontynuować naukę z następnymi częściami serii. Dobrym uzupełnieniem będą „Maturalne karty pracy”, repetytoria, na przykład z serii „Teraz matura” oraz materiały publikowane na oficjalnej stronie internetowej CKE. Dzięki różnorodnym  źródłom informacji można odpowiednio wcześnie przygotować się do rozwiązywania zadań typu maturalnego, rozwijając wymagane umiejętności kluczowe.