Zakupy

Jak poznać czy materac H4 nie jest zbyt twardy?

Na specjalnej skali za najtwardszy uznawany jest materac H4. Co to znaczy? Tego typu model zapewnia stabilne, sztywne podparcie i nie powoduje odczucia zapadania się. Będzie odpowiedni dla osób, które ważą ponad 100 kg i tych, które lubią spać na twardym podłożu. Idealną twardość można określić, leżąc na wznak i wsuwając dłoń pod część lędźwiową. Uczucie lekkiego oporu oznacza dobrze dobrane podłoże.

Co znaczy H4 na materacu?

Symbole składające się z litery „H” i cyfry to oznaczenia na skali twardości materacy. Należy ją odczytywać według następującego klucza:

  • H1 – materac bardzo miękki,
  • H2 – materac średnio miękki,
  • H3 – materac średnio twardy,
  • H4 – materac twardy.

Określenie odpowiedniego modelu, który zapewni zdrowy sen, to kwestia indywidualna. Mówi się, że twardsze materace są lepsze, ale w stwierdzeniu tym nie ma wiele prawdy. Podłoże powinno być dobrane w zależności od wagi użytkownika, jego preferencji i stanu zdrowia.

Jak sprawdzić, czy twardość materaca H4 jest odpowiednia?

Oczywiście pierwszymi wskazówkami przy wyborze materaca powinny być zalecenia producenta i osobiste odczucia. Z założenia materac H4 jest dedykowany osobom o większej wadze, wynoszącej ponad 100 kg, jednak należy pamiętać, że jest to jedynie sugestia. Istnieje prosty sposób na to, by zweryfikować, czy dany materac jest odpowiedni. Optymalne podłoże ma za zadanie dobrze podpierać kręgosłup i stabilizować ciało, ale nie powinno wywoływać nacisku, bo może to utrudniać przepływ krwi i powodować drętwienie mięśni i nieprzyjemne skurcze.

Warto przeprowadzić prosty test. Przed zakupem połóż się na materacu i wsuń dłoń pod lędźwie. Jeśli czujesz lekki opór, oznacza to, że materac jest odpowiedni. Jeśli przestrzeń między dłonią a plecami jest duża, to znak, że podłoże jest zbyt twarde, a jeśli nie jesteś w stanie wsunąć dłoni, to sygnał, że materac jest za miękki.

Pamiętaj, że na wrażenia z użytkowania wpływ ma również rodzaj wypełnienia materaca. Produkty oznaczone symbolem H4, różniące się konstrukcją, mogą zapewniać odmienne odczucia. Najlepiej zatem przetestować kilka modeli. Różne materace H4 znajdziesz tutaj: https://www.agatameble.pl/meble/materace-i-stelaze/materace/h4.

Co wziąć pod uwagę, wybierając materac H4?

Aby materac zapewniał regenerujący sen i wygodę, musi być dopasowany do indywidualnych preferencji i sylwetki. Wariant o wysokim poziomie twardości nie będzie odpowiadał każdemu. Istnieją też pewne względy zdrowotne, które sprawiają, że spanie na bardzo twardym podłożu bywa niewskazane, gdyż może doprowadzać do napięcia mięśni albo powodować bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dlatego bardzo ważne jest, by podłoże dobrze dopasowywało się do krzywizn sylwetki i „odpowiadało” na ruchy ciała w czasie snu. To sprawi, że wypoczynek w każdej pozycji będzie komfortowy.

Przed zakupem warto zapoznać się nie tylko z opisem poziomu twardości, ale i szczegółową specyfikacją: budową, funkcjonalnościami i technologiami. Na poziom komfortu użytkowania wpływają również:

  • rodzaj wypełnienia,
  • rozmiar,
  • dodatkowe funkcjonalności.

Od tego, czy materac jest wykonany z pianki, czy ma wypełnienie z pracujących niezależnie sprężyn, zależy, jak wspiera ciało i jak dostosowuje się do sylwetki. Właściwości antyalergiczne, specjalna powłoka wzbogacona o enzymy czy zdejmowany pokrowiec to elementy dodatkowe, na które również warto zwrócić uwagę, bo przekładają się nie tylko na wrażenia z użytkowania, ale i aspekty praktyczne. Przykładowo, zdejmowany pokrowiec ochroni materac i stworzy higieniczne warunki do spania, a dzięki temu, że można go ściągnąć, utrzymanie czystości stanie się zdecydowanie łatwiejsze.