Porady

Czyszczenie monet a ryzyko ich uszkodzenia

Czyszczenie monet — o czym pamiętać?

Kolekcjonerzy monet zbierają różnorodne egzemplarze — w ich zbiorach można odnaleźć zarówno nowsze numizmaty, jak i te liczące dziesiątki, a nawet setki lat. Wielu początkujących kolekcjonerów może się zastanawiać, czy czyszczenie takich monet jest konieczne? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.

Czy trzeba czyścić stare monety?

Początkujący kolekcjonerzy często są przekonani, że największą wartość posiadają te monety, które są zachowane w idealnym stanie. Nic bardziej mylnego — wśród entuzjastów starych monet ślady użytkowania są wręcz czymś pożądanym. Nie przeszkadzają im ślady korozji, plamy czy inne zabrudzenia. Jak ostrzegają doświadczeni numizmatycy, próby usunięcia niedoskonałości mogą wyrządzić bardzo dużo szkód. Dlaczego?

Okazuje się, że patyna (rodzaj korozji pokrywający monety) ma bardzo pozytywny wpływ na jego żywotność. Jej powstawanie jest naturalnym procesem i dotyka większość egzemplarzy. Pozbycie się patyny z powierzchni metalu sprawiłoby, że odkrylibyśmy znajdujące się pod nią zniszczenia i narazili na ponowne powstanie korozji, która mogłaby jeszcze bardziej uszkodzić monetę. W konsekwencji pojawiłoby się większe ryzyko obniżenia wartości starych monet. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat powstawania patyny na monetach, przydatne informacje znajdziesz na tej stronie: https://aukcje.numimarket.pl/czyszczenie-monet/

Czy trzeba czyścić stare monety? Przekonaj się!

Czyszczenie monet — czego jeszcze nie wolno robić?

Poszukujący informacji na temat skutecznego czyszczenia monet mogą natknąć się na wiele porad, które polecają takie zabiegi jak mycie egzemplarzy za pomocą szczoteczki do zębów lub używanie metod elektrochemicznych. Niestety, metody te są również szkodliwe i narażają kolekcjonerów na spore straty. Czego należy unikać w kontekście czyszczenia monet?

  • Intensywnego pocierania — choć polerowanie lub suszenie z użyciem delikatnej ściereczki może wydawać się nieszkodliwe, w rzeczywistości doprowadza do powstania miniaturowych rysek. O ile na pierwszy rzut oka są one niewidoczne, tak doświadczony numizmatyk od razu zwróci na nie uwagę.
  • Używania ostrych przedmiotów — to jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych przy czyszczeniu monet. Próby usuwania zabrudzeń za pomocą wykałaczek lub igieł bezpowrotnie niszczą ich strukturę, a sama moneta traci wtedy wartość kolekcjonerską.
  • Mycia mechanicznego — podobnie jak w poprzednich przypadkach, nie poleca się wszelkiego rodzaju pocierania, szorowania, czy nawet wycierania szczoteczkami lub gąbeczkami.
  • Polerowania — wbrew pozorom polerowanie nie przedłuża żywotności monety, a również prowadzi do zniszczeń. Ponadto, eksperci z dziedziny numizmatyki bez problemu potrafią rozpoznać polerowane monety i nie są zainteresowani ich kupnem.

Oprócz tego należy pamiętać, że numizmatów nie można myć razem i wycierać ręcznikami. Każdy egzemplarz powinien być czyszczony oddzielnie i pozostawiony do wysuszenia na delikatnej ściereczce. Można spróbować natomiast ostrożnie docisnąć monety do materiału.

Czyszczenie monet — o czym pamiętać?

Jeśli jednak zdecydujemy się na czyszczenie monet, bezpiecznie jest udać się do sklepu numizmatycznego i zapytać o radę pracownika. Dzięki swojej rzeczowej wiedzy określi, czy stan zachowania egzemplarzu jest na tyle poważny, że wymagana jest jego konserwacja. Czyszczenie monet powinno mieć miejsce tylko i wyłącznie wtedy, jeśli korozja lub zabrudzenia stwarzają ryzyko jego całkowitego zniszczenia. Ponadto warto przećwiczyć mycie na egzemplarzach, które nie mają żadnej wartości kolekcjonerskiej i ich uszkodzenie nie będzie wiązało się ze stratami. Oczywiście należy również zapoznać się z literaturą dotyczącą dbania o monety, dzięki czemu czyszczenie przebiegnie bezproblemowo.