Dziecko

Wybór szkoły językowej – na co zwrócić uwagę?

Chyba każdy z nas choć raz w życiu doświadczył paradoksu wyboru. Choć naturalnym jest, że lubimy mieć możliwość wybrania spośród kilku dostępnych opcji tej, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom, to jednak gdy ten wybór jest zbyt szeroki, zamiast zadowolenia odczuwamy dezorientację i niepokój. Zbyt duży wybór potrafi bowiem być równie frustrujący, jak brak wyboru.

Problem zbyt dużego wyboru może dotyczyć zarówno spraw błahych, codziennych, jak i kluczowych dla naszego rozwoju – na przykład szkoły językowej dla siebie lub dla naszego dziecka. Istnieje mnóstwo placówek oferujących rozmaite kursy językowe, np. angielskiego dla dorosłych lub dzieci, kurs włoskiego lub hiszpańskiego, kursy przygotowujące do matury. Choć o tak bogatej ofercie jeszcze kilkanaście lat temu moglibyśmy tylko pomarzyć, konieczność wyboru to dla nas wyzwanie. Porównujemy przeróżne warianty, nie bardzo wiedząc, na co powinniśmy zwracać uwagę, a co jest kwestią drugorzędną, szczególnie jeśli jest to nasz pierwszy kontakt ze szkołami językowymi w ogóle. Co więc należy uwzględnić, aby łatwo i sprawnie dokonać wyboru najlepszej dla nas opcji?

Dlaczego i po co, czyli motywacja

Motywacje, dla których ludzie decydują się na skorzystanie z oferty szkoły językowej, są tak różne, jak oni sami. Ktoś podjął próbę samodzielnej nauki języka obcego, ale zabrakło mu systematyczności lub fachowego wsparcia; ktoś inny opanował podstawy języka w szkole podstawowej lub średniej, ale chce poprawić swoje umiejętności. Niektórym potrzebna jest specjalistyczna znajomość języka obcego, na przykład w zakresie słownictwa biznesowego, innym wystarczy słownictwo użytkowe. Jedni chcą poćwiczyć konwersacje z native speakerem, a inni – powtórzyć materiał przed egzaminem maturalnym.

Podobne przykłady można mnożyć w nieskończoność, ale wniosek jest jeden: powinniśmy wybrać taki kurs językowy, który zrealizuje nasze indywidualne oczekiwania. Zwracajmy uwagę na to, w czym specjalizują się poszczególne szkoły, dla kogo przeznaczona jest ich oferta oraz, czy wykładany materiał obejmuje taki zakres wiedzy i umiejętności, na jakim nam zależy.

Jak i gdzie, czyli organizacja nauczania

Przez lata edukacji podstawowej i ponadpodstawowej przywykliśmy do tradycyjnego, standardowego sposobu nauczania: 45-minutowe lekcje w ławce, notatki w zeszycie, zadania domowe, testy. Tymczasem zajęcia na kursach językowych mogą odbywać się w różnej formie, w zależności od tego, dla jakich słuchaczy są przeznaczone i jaki ma być ich cel. Jednostki lekcyjne mogą być dłuższe niż typowo szkolne 45 minut, a sam charakter zajęć swobodny lub bardziej oficjalny. Zajęcia z native speakerem, jak się można domyślić, oparte będą głównie na konwersacji i ćwiczeniu rozumienia ze słuchu; jeśli zależy nam, żeby opanować gramatykę języka obcego, lepsze będę lekcje z lektorem.

Zajęcia w szkołach językowych prowadzone są zwykle w małych, mniej więcej 10-osobowych grupach kursantów. Jeżeli jednak wolimy uczyć się samemu lub potrzebujemy zajęć o specjalnym charakterze, na przykład korepetycji, warto zdecydować się na indywidualne lekcje z lektorem. Pamiętajmy też, że spotkania nie muszą odbywać się wyłącznie w budynku szkoły – wiele szkół oferuje bowiem dojazd nauczyciela do domu ucznia. Wygodną i coraz bardziej popularną opcją jest również możliwość odbywania zajęć online. Dzięki temu nasz wybór nie jest ograniczony miejscem zamieszkania i odległością od siedziby interesującej nas szkoły – przykładowo, z kursu angielskiego w Gdańsku równie dobrze może skorzystać gdańszczanin, jak i mieszkaniec innego miasta.

Kto pyta, nie błądzi, czyli zbieramy opinie

Zrozumiałe jest, że szkoły językowe prześcigają się w swoich ofertach, starając się przedstawić na tle konkurencji od jak najlepszej strony. Nic jednak tak dobrze nie weryfikuje jakości nauczania w danej szkole, jak jej uczniowie i absolwenci. Stojąc przed wyborem szkoły językowej, warto rozejrzeć się, czy nie mamy wśród znajomych kogoś, kto jest lub był uczestnikiem zajęć prowadzonych przez daną placówkę. Pytajmy, rozmawiajmy – może ktoś z naszego otoczenia poleci nam jakąś wartą uwagi szkołę, której ofertę przypadkiem pominęliśmy? Zaglądajmy też do Internetu, ponieważ zadowoleni kursanci na pewno podzielą się swoją opinią o danej szkole językowej z innymi internautami (niezadowoleni – tym bardziej).

Na koniec warto sprawdzić, czy szkoła językowa, która nas interesuje, posiada akredytację Kuratorium Oświaty. Ponieważ szkoła językowa nie jest placówką oświatową w rozumieniu przepisów prawa oświatowego, nie ma obowiązku uzyskania takiego dokumentu – jeśli jednak go zdobędzie, zyskuje dodatkową gwarancję jakości prowadzonego kształcenia. Aby otrzymać akredytację kuratorium, szkoła musiała spełnić szereg ustawowych wymagań, m.in. zatrudniać odpowiednio wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną, dysponować określonym wyposażeniem dydaktycznym oraz pomieszczeniami zgodnymi z wymogami BHP. Mając tę świadomość, możemy oczekiwać, że szkoła akredytowana przez kuratorium będzie oferowała usługi wysokiej jakości.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.