Jednostki miar

Ile litrów ma galon? Jak zamienić litry na galony?

ile litrów ma galon

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tajemnicą, jaką niesie ze sobą galon? To ciekawe i nieco zaskakujące, ile historii i różnorodności kryje się za tą jednostką miary, używaną głównie w krajach anglosaskich. Ciekawe jest, jak bardzo różni się w zależności od miejsca, w którym jest używany, a jak bardzo może wprowadzać w błąd, jeśli nie znamy tych różnic.

Galon – co to takiego?

Więc zacznijmy od początku. Czym właściwie jest galon? Na pierwszy rzut oka, to jednostka miary objętości, najczęściej używana do mierzenia płynów. Wszystko zaczęło się od francuskiego słowa o nieznanej genezie, które służyło do określania objętości beczek z piwem i winem w dawnej Anglii. I choć jego początki są mgliste, to jest on nadal używany do dzisiaj, ale już nie tylko w Anglii.

Zobacz też:  1 metr 3 ile to litrów oraz artykuł gdzie wyjaśniamy 1 litr ile to mililitrów.

Galon – między imperium a ameryką

Właśnie tutaj zaczyna się nasza podróż, ponieważ, jak już wspomniałem, istnieje więcej niż jeden rodzaj galonu. Najpopularniejsze są galon amerykański i galon brytyjski, a różnica między nimi wynosi prawie litr! Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych istnieje również tzw. suchy galon, który jest używany do mierzenia objętości produktów sypkich. Nie jest on jednak zbyt popularny, ale warto go znać dla pełności obrazu.

Galon – wielość zastosowań

Galon nie jest jednak jedynie abstrakcyjnym pojęciem z podręcznika do fizyki. Galon jest jednostką codzienną, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Przykładowo, w supermarketach często spotyka się opakowania mleka, piwa, wina, napojów i soków oznaczone pojemnością w galonach. Podobnie jest na stacjach benzynowych – paliwo jest tam sprzedawane na galony.

Galon – ile litrów ?

I właśnie w tym miejscu zaczyna się prawdziwa zabawa, bo jak przeliczyć galon na litry? Odpowiedź jest niejednoznaczna i zależy od tego, o który galon nam chodzi. Dlatego, odpowiedzi na pytanie: ile litrów ma galon, są trzy: 3,785 litra dla galonu amerykańskiego, 4,405 litra dla suchego galonu amerykańskiego i 4,54609 litra dla galonu brytyjskiego.

Galon suchy – jednostką miary objętości

Jeżeli chodzi o galon suchy, używany w Stanach Zjednoczonych do mierzenia suszonych lub sypkich towarów, ten ma objętość wynoszącą około 4,405 litra. To jest odpowiednik 1/8 amerykańskiego buszla amerykańskiego o pojemności 2150,42 cala sześciennego.

Galon amerykański a Galon angielski

Kiedy siedziałem przy kominku w małej kawiarence w sercu Nowego Jorku, gospodarz poprosił o zamówienie. Oczywiście poprosiłem o galon herbaty. Jednak nie spodziewałem się, że mój wybór słów przysporzy mi tyle trudności. Gdy kiedyś mieszkałem w Wielkiej Brytanii, galon miał jedno znaczenie. Teraz jednak, w Nowym Jorku, musiałem sobie przypomnieć, że galon nie jest zawsze galonem.

Tak, słyszałeś dobrze. W świecie jednostek miar, galon nie jest zawsze galonem. Galon amerykański, który jest używany w Stanach Zjednoczonych, różni się od galonu brytyjskiego, używanego w Wielkiej Brytanii. Różnica wynika z historycznych przyczyn i metryki, które kiedyś były używane do określania tej jednostki.

Ile litrów ma galon Amerykański, a ile litrów ma galon ma galon Angielski?

Galon amerykański, który jest podstawą miar objętości w Stanach Zjednoczonych, wynosi około 3,785 litra. To jest miara, której używałem w Nowym Jorku, kiedy poprosiłem o galon herbaty. Jeśli natomiast przyjedziesz do Wielkiej Brytanii i poprosisz o galon piwa, dostaniesz nieco więcej – bo aż 4,546 litra!

Te różnice są istotne, szczególnie jeśli chodzi o handel międzynarodowy, turystykę, czy po prostu próbę zamówienia napoju w innym kraju. Jeśli nie przeliczysz odpowiednio swojego galonu, możesz się bardzo zdziwić, kiedy zobaczysz, ile naprawdę otrzymujesz. Więc pamiętaj: galon nie zawsze jest galonem. Zawsze sprawdzaj, o który galon chodzi!

Co to jest galon imperialny?

Galon imperialny, nazywany również brytyjski, albo galonem angielskim. Pisałem już o tym. To jednostka objętości używana w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i niektórych krajach Wspólnoty Narodów. Ma pojemność 4,54609 litra, co jest zdecydowanie większe niż amerykański galon, który ma objętość 3,785 litra. To oznacza, że kiedy płacisz za galon paliwa w Wielkiej Brytanii, dostajesz więcej niż w Stanach. Ale oczywiście, cena za galon jest także wyższa.

Galon imperialny ma swoje korzenie w systemie jednostek miar używanym w imperium brytyjskim, stąd jego nazwa. Nie zapomnij o tym, kiedy następnym razem będziesz tankował samochód na terenie Wielkiej Brytanii – galon tu jest większy! To tak, jakby dostać dodatkowy kubek herbaty za darmo. Można powiedzieć, że galon imperialny to prawdziwy brytyjski bonus!

Galon – na własnym przykładzie

Czy to wszystko jest skomplikowane? Owszem, ale z perspektywy osoby, która mieszkała w Stanach, to nie jest takie straszne. Gdy pierwszy raz stanąłem na stacji benzynowej w USA, byłem zaskoczony widząc ceny paliwa podane na galon. Ale po kilku tygodniach to już była dla mnie norma.

Kiedy kupowałem mleko w supermarketach, zawsze szukałem tych „gigantycznych” opakowań o pojemności 1 galonu, bo wiedziałem, że to najbardziej opłacalne. A kiedy przyjechałem z powrotem do Polski, musiałem się przyzwyczajać do myślenia w litrach zamiast galonach.

To może być mylące, ale to także część uroku podróży i poznawania innych kultur. Więc jeżeli kiedykolwiek zdarzy Wam się odwiedzić kraje, w których używa się galonów, już wiecie, jak sobie z tym poradzić. Jedno jest pewne – bez względu na to, ile litrów ma galon, zawsze towarzyszy mu ciekawa historia i różnorodność zastosowań.

FAQ

  • Jeden galon amerykański ile to litrów? – 3,785411784 litra.
  • Galon ile to litrów -. 1 galon angielski to 4,546 litrów, a 1 galon amerykański to 3,785 litrów
  • Czy galon określa się do objętości ciał sypkich? – tak
  • Gdzie obecnie wykorzystywany jest galon do określania pojemności butli – do pomiaru pojemności beczek wykorzystywany jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz w niektórych krajach postkolonialnych

Galon ile to litrów – podsumowanie

Odkrycie, ile litrów ma galon, to zdecydowanie więcej niż tylko suche matematyczne obliczenia. To podróż przez różne kraje i systemy miar, poznanie ciekawych aspektów kultur innych narodów i zrozumienie, jak różnorodny może być świat. I choć różnice między galonami mogą wprowadzać w błąd, to właśnie to czyni je tak fascynującymi.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.