Turystyka

Stary Zamość – atrakcje

Czy kiedykolwiek słyszeliście o miejscowości o nazwie Stary Zamość? To niewielka gmina pełna urokliwych zakątków, które warto zobaczyć na własne oczy. Dlatego też zapraszamy serdecznie do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca!

Zacznijmy od Pańskiej Doliny, malowniczego obszaru położonego w zachodniej części gminy. To prawdziwy raj dla miłośników natury, idealne miejsce na relaks w otoczeniu dzikiej fauny i flory. Lasy pełne buków, grabów i jaworów, rozległe polany pokryte kwiatami, a także świeże powietrze i przepiękne krajobrazy. Tym, co wyróżnia Pańską Dolinę, jest planowany rezerwat przyrody, mający na celu ochronę drzewostanu bukowego, rzadkich gatunków paproci i turzycy orzęsionej. Wśród drzew można spotkać sarny, zające, dziki, wiewiórki, a nawet wilki i łosie, które są tu prawdziwą rzadkością.

Podróż do Pańskiej Doliny to także podróż w czasie. W przeszłości były to tereny łowieckie rodu Zamoyskich, a podczas II wojny światowej miały miejsce tu wysiedlenia i pacyfikacje. Dziś pozostały tylko bunkry i opowieści najstarszych mieszkańców okolicznych wsi. Jest jednak i tajemnicze miejsce, o którym krążą legendy. Mówi się, że w głębi lasu znajduje się źródełko, o którego istnieniu wiedzą tylko nieliczni mieszkańcy, strzegący tajemnicy jego położenia. Co więcej, mówi się, że w lasach Pańskiej Doliny łatwo się zgubić, dlatego warto zabrać ze sobą kompas.

Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest Udrycze, wioska położona w południowo-wschodniej części gminy, otoczona lasami mieszanimi. Historia tej miejscowości sięga czasów, gdy jej ziemiami władali Udryccy, Kiccy i Zawadzcy. Do dzisiaj potomkowie tych rodów odwiedzają Udrycze. W centrum wsi znajduje się zabytkowy zespół dworski, z murowanym dworem z XVIII wieku, oficyną z XVII wieku i kaplicą z XVI/XVII wieku. To właśnie w tym zespole dworskim mieści się obecnie Szkoła Podstawowa. Warto także zwrócić uwagę na park z XVII wieku, na wzgórzu dominują ruiny kaplicy św. Jana Nepomucena, a pod nią znajdują się niezbadane dotąd podziemia. Lokalne legendy mówią, że ciągną się one aż do ruin kaplicy na wzgórzu, a może nawet dalej, w stronę Zamościa.

Na koniec odwiedzimy Stary Zamość, wieś położoną trzynaście kilometrów na północ od Zamościa. W przeszłości była znana jako Zamoście i była własnością rodu Zamojskich. Kiedy w 1580 roku Jan Zamojski założył miasto Zamość, miejscowość zmieniła nazwę na Stary Zamość. Warto tu zobaczyć kościół rzymsko-katolicki, przebudowany w 1902 roku, oraz drogę oznakowaną starymi kapliczkami, zwaną Gościńcem Kmicica. Według legendy, tędy przejeżdżał słynny Kmicic z oddziałami, w drodze do Zamościa.

Miejscowość ta ma więc bogatą historię, piękną przyrodę i wiele atrakcji turystycznych. Jeśli więc planujesz podróż po Polsce, koniecznie odwiedź Stary Zamość i okolice. A być może uda Ci się odnaleźć zaginioną dolinę lub niezbadane podziemia? Nie sposób tego przewidzieć, więc zabierz kompas, dobrą mapę i wyrusz w drogę!

Źródło zdjęcia: wikipedia.