Biznes

Rodzaje sprężarek – jakie wybrać i do czego służą?

Dowiedz się, jakie są rodzaje sprężarek!

Sprężarki, czy inaczej kompresory są sprzętem szeroko wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu, a także w warsztatach, również tych przydomowych. W sprzedaży znajdują się różne rodzaje urządzeń tego typu, mające także odmienne możliwości i parametry użytkowe. Czym się charakteryzują, które z nich wybrać w zależności od potrzeb? W jakich zastosowaniach się sprawdzą? Oto najważniejsze informacje związane z profesjonalnymi kompresorami.

Typy sprężarek dostępnych w sprzedaży

Na rynku dostępne są różne typy sprężarek, zarówno pod kątem zastosowań, parametrów i wydajności, jak i sposobu działania. Do najpopularniejszych należą sprężarki tłokowe oraz śrubowe. Możesz poznać ich asortyment w sklepie JP-Tech, na stronie https://jptech-maszyny.pl/sprezarki-srubowe i w pozostałych kategoriach. Oprócz nich można również znaleźć:

  • sprężarki spiralne – wykorzystujące spiralne kanały do sprężania powietrza; ciche, wydajne i kompaktowe, często stosowane w domu i ogrodzie,
  • sprężarki toczne, bębnowe, z obracającym się bębnem z wystającymi łopatkami do sprężania powietrza, wysokowydajne, głównie do przemysłu ciężkiego, np. petrochemicznego,
  • sprężarki łopatkowe, pracujące na bazie ruchu łopatek wokół wirnika do sprężenia powietrza, sprawdzające się w różnych branżach.

Każdy typ sprężarki ma swoje unikalne cechy, korzyści i ograniczenia, dlatego ważne jest odpowiednie dopasowanie do konkretnych wymagań i zastosowań.

Jak działają sprężarki śrubowe?

Sprężarki śrubowe działają na zasadzie dwóch śrub, zwanych wirnikami. Te wirniki obracają się w przeciwnych kierunkach, co powoduje zmniejszenie objętości powietrza i zwiększenie ciśnienia. Powietrze jest wchłaniane przez sprężarkę poprzez ssawne otwory, a następnie sprężane i wypychane na wyjście sprężarki.

Sprężarki śrubowe - czy przydadzą się w warsztacie?

Sprężarki tłokowe – zasada działania

W przypadku sprężarek tłokowych to właśnie tłok poruszający się w cylindrze odpowiada za kompresję powietrza. Podczas ruchu tłoka powietrze jest wsysane do cylindra przez ssawne zawory, a następnie sprężane przez ruch tłoka, co powoduje zwiększenie ciśnienia. Sprężone powietrze jest kierowane następnie na wyjście sprężarki.

Zastosowanie sprężarek w instalacjach przemysłowych i warsztatach

Sprężarki znajdują szerokie zastosowanie w różnych instalacjach przemysłowych, przy produkcji oraz w warsztatach. W niemal każdej branży sprężone powietrze może być przydatne. Kompresory są używane do dostarczania sprężonego powietrza między innymi do:

  • narzędzi pneumatycznych,
  • systemów pneumatycznych,
  • maszyn oraz urządzeń.

To powszechne i niezbędne rozwiązania w przemyśle motoryzacyjnym czy spożywczym. Sprawdzają się również przy produkcji mebli albo w budownictwie. Upraszczają, usprawniają i przyspieszają wiele procesów i są niezbędne wtedy, gdy istnieje potrzeba użycia sprężonego powietrza do napędzania różnych procesów.

Którą sprężarkę wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy wyborze odpowiedniej sprężarki warto wziąć pod uwagę kilka czynników, parametrów związanych z zastosowaniem i sposobem użytkowania. Należą do nich przede wszystkim:

  • parametry sprężonego powietrza: ciśnienie, przepływ,
  • zastosowanie sprężarki, na przykład do narzędzi lub systemów pneumatycznych, malowania czy innych,
  • wydajność i trwałość, warunki gwarancji,
  • efektywność, energooszczędność, dodatkowe funkcje z tym związane,
  • wielkość – dostosowana do przestrzeni, w której znajdzie się sprzęt,
  • głośność – jeśli praca będzie odbywać się w otoczeniu wrażliwym na dźwięki, zwróć uwagę na poziom hałasu generowany przez sprężarkę,
  • serwis, wsparcie techniczne – możliwość serwisu posprzedażowego, dostępność części zamiennych i pomocy specjalistów w razie potrzeby, dla zachowania ciągłości pracy i jej efektywności,
  • marka, jej renoma i asortyment różnych modeli urządzeń.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniej sprężarki zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań; inne rozwiązania sprawdzają się dla hobbystycznych implementacji, inne zaś – dla profesjonalistów i przemysłu. Przy dokonywaniu decyzji warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże dobrać najlepszą opcję dla Ciebie.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.