Nie wyobrażasz już sobie dziś życia bez codziennego dostępu do social mediów? W tej sytuacji znajduje się bardzo wiele osób. Media społecznościowe często są dla nas nie tylko sposobem na kontakt ze znajomymi. Dzięki nim zdobywamy też informację na wiele tematów i poznajemy bliżej znane osoby. Pewnym trendem w ostatnim czasie są natomiast płatne social media. Niekiedy wykupienie subskrypcji jest niezbędne, aby uzyskać dostęp. Czasem uiszczenie pełnej opłaty jest natomiast sposobem na zlikwidowanie coraz częściej pojawiających się reklam.
Płatny YouTube: Jak Platforma Video zmienia swoją strategię wobec użytkowników i reklamodawców?
Dostęp do serwisu YouTube nie jest dziś płatny w podstawowej wersji. Darmowy YouTube ma jednak pewne ograniczenia w funkcjonalnościach. Przede wszystkim doskwierają nam wtedy coraz dłuższe i pojawiające się z większą częstotliwością reklamy. Zobaczymy je pomiędzy oglądanymi filmami, a nawet w ich trakcie. Niektóre z nich możemy po pierwszych kilku sekundach pominąć, czasami jednak i tej opcji nie zobaczymy. W ostatnich dniach użytkownicy telewizorów smart z aplikacją YouTube mogli zobaczyć w niej rekordowo długie reklamy. Trwają aż pół minuty i nie mamy opcji ich pomijania. Są za to nieco rzadsze, od pojawiających się dotychczas. Jednocześnie YouTube próbuje walczyć z osobami chcącymi blokować reklamy (na przykład używając wtyczki AdBlock w przeglądarce). Pokazuje się im komunikat blokujący dalsze oglądanie filmu – zachęta do wyłączenia blokady reklam lub… wykupienia płatnego dostępu YouTube Premium.
Jak działa YouTube Premium? Możemy skorzystać z cyklicznych promocji, aby włączyć tę opcję za darmo. Taki stan utrzymuje się jednak tylko przez miesiąc lub dwa (w zależności od aktualnej promocji), później musimy liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty. Koszt zakupu YT Premium prezentuje się następująco:
-
14,99 zł miesięcznie dla studentów
-
25,99 złotych za jedno konto dla 1 osoby
-
46,99 złotych – pakiet rodzinny (do 5 użytkowników)
Opłaty nie są więc szczególnie wysokie, choć pod koniec 2023 roku doszło do zauważalnych podwyżek. Ceny są podobne do sumy, jaką musimy zapłacić za dostęp do serwisów VOD lub streamujących muzykę. Poza brakiem reklam YouTube Premium ma jednak do zaoferowania całkiem dużo przydatnych funkcji:
-
brak reklam
-
możliwość odtwarzania także na zablokowanym ekranie lub w tle
-
lepsza jakość wideo
-
pobieranie materiałów i odtwarzanie ich w trybie offline
-
darmowy dostęp do aplikacji YouTube Music Premium (działa na podobnej zasadzie do Spotify)
Jeżeli chcesz mieć pobieranie z YouTube bez programu, przeczytaj artykuł na nano.komputronik.pl.
Płatny Facebook: Nowe horyzonty w interakcji społecznościowej i reklamie cyfrowej
Do niedawna płatne media społecznościowe wydawały nam się czymś wręcz nierealnym. Z czasem coraz więcej osób zauważa jednak, że już teraz płacimy dostęp do nich. Nie chodzi o pieniądze, a o nasz czas spędzony na oglądaniu reklam. I koncern Meta ma na to jednak sprawdzone rozwiązanie dla użytkowników – płatne konto. Meta jest właścicielem m.in. komunikatorów WhatsApp i Messenger, a także aplikacji do social mediów Facebook i Instagram. Płatny dostęp do mediów społecznościowych Mety może być więc sposobem na uniknięcie niechcianych reklam. Niestety, tu cena jest znacznie wyższa.
Meta Verified, bo tak nazywa się konto premium w serwisach Mety, które kosztuje około 65 złotych miesięcznie (kupując usługę z komputera) lub 80 złotych miesięcznie (kupując ze smartfona). W ramach tej opcji. Nie dla każdego będą jednak interesujące. Otrzymujemy .in. znaczek, że konto jest zweryfikowane, a także wsparcie doradcy, który pomoże w obsłudze konta. Jest też dwuetapowa weryfikacja, co zapewnia lepsze bezpieczeństwo konta. Osoby korzystające z Instagrama mogą natomiast docenić dodatki w rolkach, dodatkowe naklejki na relacjach i 100 gwiazdek do przekazania innym kontom.
Płatny Twitter: Czy abonament zmieni zasady gry w mikroblogowaniu?
Serwis X, czyli dawniej Twitter, również planuje wprowadzić płatne konto. W największej mierze opłata ma pomóc w weryfikacji tożsamości założyciela nowego konta. Być może doprowadzi to do znacznego zmniejszenia liczby fałszywych kont i botów publikujących różne “dziwne” treści. Nowa opłata ma dotyczyć jedynie nowych kont w serwisie. Jeśli jej nie wniesiemy, otrzymamy dostęp tylko do przeglądania tweetów – bez opcji publikacji własnych wpisów.
Inną opcją na Twitterze jest subskrypcja o nazwie Blue. W jej ramach otrzymujemy specjalne oznaczenie konta, a także możliwość edycji swojego wpisu. Możemy też publikować filmy w wysokiej jakości Full HD, także o większej długości, a także zobaczymy o połowę mniej reklam.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak przeglądać twittera bez logowania, przeczytaj podlinkowany artykuł.
Być może płatne media społecznościowe to przyszłość, której nie jesteśmy już w stanie uniknąć. Bez opłat nasze social media będą prawdopodobnie wręcz zalane reklamami. Pozostaje mieć jednak nadzieję, że wraz z wykupieniem płatnej subskrypcji otrzymamy kilka dodatkowych, praktycznych funkcjonalności. Informacje o nowych technologiach i trendach w social mediach znajdziesz też na blogu NANO.