Zdrowie

Palenie u nastolatków – nawyk, który niesie groźne skutki

Nastoletnie życie to okres próbowania nowych rzeczy, zdobywania życiowego doświadczenia i przeżywania wyjątkowych chwil. Młodzież czasami nie zdaje sobie sprawy, że wybory podjęte w latach nauki w szkole moga rzutować na ich dalszą przyszłość. Nie mówimy tu jednak o decyzjach dotyczących dalszej edukacji czy zawodu – mówimy o budowaniu nawyków zdrowotnych, które nie zawsze są pozytywne. Takim zachowaniem jest palenie papierosów, przez wielu nastolatków uważane za niegroźne.

Kiedy nastolatkowie sięgają po pierwszego papierosa?

Trendem jest obniżenie średniego wieku rozpoczęcia palenia papierosów — największy wzrost liczby młodocianych palaczy obserwuje się między 13. a 15. rokiem życia. Około 45-53% uczniów szkół zawodowych, 36% młodzieży licealnej i 6% uczniów szkół podstawowych sięga po papierosy. [1]

Jak nikotyna działa na ciało nastolatka?

Dym tytoniowy i e-papierosy, które zawierają nikotynę, wpływają na układ sercowo-naczyniowy. U osób w okresie dojrzewania śródbłonek naczyń krwionośnych jest strukturą wciąż ewoluującą, która szczególnie podlega stresowi oksydacyjnemu związanemu z paleniem. [2]

Ile substancji szkodliwych mają papierosy?

Dym tytoniowy zawiera ponad tysiąc substancji toksycznych, z czego główną jest nikotyna. Ta substancja ma działanie pobudzające i uzależniające poprzez hamowanie enzymatycznego rozkładu amin katecholowych w centralnym układzie nerwowym. Warto zaznaczyć, że skutki palenia biernego są takie same, jak aktywnego.

Dlaczego palenie jest niebezpieczne dla nastolatków?

Palenie tytoniu jest niebezpieczne dla zdrowia ze względu na obniżenie odporności i wydolności fizycznej, a także zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób niedokrwiennych serca, chorób układu oddechowego oraz nowotworów płuc, pęcherza moczowego, przełyku, żołądka i trzustki. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje palenie tytoniu za najważniejszy czynnik ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej śmierci. Obecne szacunki wskazują, że skutki palenia dwudziestu papierosów dziennie to skrócenie przeciętnej długości życia o około 5 lat, a palenie czterdziestu papierosów o ponad 8 lat. [3]

[1] Grochowska Aneta, Małgorzata Schlegel-Zawadzka: PALENIE TYTONIU JAKO PRZYKŁAD ANTYZDROWOTNYCH ZACHOWAŃ WŚRÓD MŁODZIEŻY SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH. Studia Medyczne, 2008.

[2] Wilmes David J: Nie!!! Alkoholowi i Narkotykom. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2002. 2.Teesson M, Degenhardt L, Hall W: Uzależnienia. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2005.

[3] Ponczek Danuta, Iwona Olszowy. “Styl Życia Młodzieży i Jego Wpływ Na Zdrowie.” Probl Hig Epidemio, no. 93, 2012, pp. 260–268. 2.