Turystyka

Nosy Iranja – piękna wyspa na Madagaskarze

Nosy Iranja

„Dwie maleńkie wysepki połączone niesamowicie czystą ławicą, którą można pokonać pieszo u wybrzeży Madagaskaru, Nosy Iranja jest domem dla jednej z najpiękniejszych plaż na świecie!” To słowa słynnego astronauty Thomasa Pesqueta, który wiele mówi o wyjątkowym pięknie tej wysepki na Oceanie Indyjskim.

Nosy Iranja, wyspa żółwi

Nosy Iranja, znajduje się na słynnym północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru, skąpana w ciepłych wodach Kanału Mozambickiego. Ta wyspa na Oceanie Indyjskim składa się w rzeczywistości z dwóch małych wysepek połączonych cienkim brzegiem białego piasku pokrytym wodą podczas przypływu. Największa wysepka, która nazywa się Nosy Iranja Be („być”, co oznacza „duża” w języku malgaskim) ma około 200 hektarów, podczas gdy jej młodsza siostra Nosy Iranja Kely („kely”, co zgadliście oznacza „mały” w języku malgaskim) ledwo pokrywa 13 hektarów. Podczas odpływu wysepki Nosy Iranja Be i Kely stają się jednym, połączone tą piaszczystą ławicą o długości 2 km.

Hotel na oceanie – zobacz czym są seatele, mogą się przydać podczas wyprawy na wyspy Nosy Iranja.

Na dużej wyspie znajduje się wioska rybacka, kilka leśniczówek i tradycyjnych chat na palach, zbudowanych z namorzynów i liści ravinali (drzewa podróżnika), podczas gdy mniejsza jest porośnięta roślinnością złożoną z licznych paproci i gatunków endemicznych. Wyspa jest ważnym terenem lęgowym żółwia szylkretowego (Eretmochelys imbricata), dlatego ten mały kawałek raju został nazwany „Wyspą Żółwi”. Nosy Iranja jest częścią rozległego archipelagu składającego się z kilku wysp i małych archipelagów, z których największy jest słynny Nosy Be.

Wyjątkowy wystrój

Ławica łącząca dwie wysepki podczas odpływu to miejsce na idylliczną plażę. Ten cienki pas o długości 2 km działa jak plaża, ze szczególnym uwzględnieniem znikania podczas przypływu. Otacza ją woda o niezrównanej czystości i bajecznej przejrzystości. Paleta kolorów tej magicznej wody waha się od turkusu po seledynową zieleń, nadając temu miejscu wystawny i rajski charakter. Dlatego nie jest przypadkiem, że francuski astronauta Thomas Pesquet kwalifikuje plaże Nosy Iranja jako jedne z najpiękniejszych na świecie.

Te prawie nadprzyrodzone wody są domem dla równie wyjątkowej fauny morskiej. Zamieszkują je liczne walenie i delfiny, rekiny, manty, sardynki, makrele, papugoryby, graniki olbrzymie, tuńczyki, barakudy, mieczniki i trewale. Na Nosy Iranja Be kilka lemurów zamieszkało wśród drzew mango. Nie zawahają się z ciekawości podejść do odwiedzających.

Odwiedzając wyżyny wielkiej wyspy, staniesz oko w oko z latarnią morską zbudowaną w 1909 roku przez warsztat słynnego Gustave’a Eiffla. Zbudowany ze stali, ze względu na swoje położenie, wychodzi na wyspę Iranja Be.

Jak się tam dostać i zostać?

Aby dostać się do tego zakątka raju, nie ma innego rozwiązania niż drogą morską.Pozwól około 1h do 1h30 podróży z Nosy Be. Kilku dostawców usług oferuje jednodniowe wycieczki szybkim transportem wahadłowym, z wyjazdem rano około 8:00 i powrotem wczesnym popołudniem około 15:30. Nurkowanie w morzu, bezczynność, morskie niebo, odkrywanie wyspy i jej mieszkańców, w Nosy Iranja nie brakuje aktywności na niezapomniany dzień.

Dla poszukiwaczy przygód, którzy chcą zostać na kilka dni, na miejscu jest kilka eko-domków. W ten sposób będziesz mile widziany w strukturach bungalowów lub domków, które dobrze komponują się z otoczeniem. Uwaga, część prądu jest dostępna tylko w nocy i w południe. Niemniej jednak, jeśli zdecydujesz się tam zostać, to po to, by odciąć cię od świata, prawda? Wiedz, że w Nosy Iranja czas jest jak zamarznięty, nadając wieczności temu magicznemu miejscu na Oceanie Indyjskim…

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.