PoradyDziecko

Matlandia – skuteczna pomoc w nauce matematyki

Dla wielu osób nauka matematyki jest zadaniem trudnym. Zazwyczaj osoby te nie przepadają za tym przedmiotem. Na szczęście można to zmienić. W poniższym artykule znajdzie informacje jak skutecznie pomóc dzieciom w nauce matematyki. Poznajcie Matlandie, dzięki której nauka matematyki staje znacznie przyjemniejsza, a dziecko poznaje logiczne myślenie.

Czym jest Matlandia?

Matlandia jest programem, którego zadaniem jest wspieranie nauki matematyki. Obejmuje on zakres materiału od czwartej do ósmej klasy. Twórcami oprogramowania jest Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Program ma z jednej strony zadanie pomóc w nauce, pokazać praktyczne wykorzystanie matematyki, a z drugiej strony zapewnić najmłodszym odpowiednią rozrywkę.

Odpowiednie podejście do nauki matematyki jak i innych przedmiotów ma kluczowe znaczenie. Ważną rolą pedagogów jest odpowiednie pokazywanie uczniowi zadań i zachęcanie go do rozwiązywania zadań. Dzięki temu dzieci chętniej się uczą i odrabiają prace domowe.

Matlandia Junior dla najmłodszych

Najmłodsze dzieci matematyki uczą się zupełnie inaczej niż dzieci od czwartej klasy. 5-6 latki poznają matematykę dzięki animowanym postaciom , oglądając bajki, gdzie często motywy matematyczne się przewijają. Matlandia Junior pomaga również w nauce najmłodszym. Korzystając z programu, dziecko dowie się, np. ile waży jajko strusia, lub będzie porównywało wielkość różnych obiektów. Zobaczy, że matematyka przydaje się w codziennych sytuacjach.

Program nie jest dostępny wyłącznie na ekranie komputera, szkoła podstawowa może wyświetlać za pomcą rzutnika telewizora lub tablicy

Nauka matematyki w programie rozpoczyna się od bardzo prostych ćwiczeń takich jak układanie figur geometrycznych czy też porządkowanie liczb od najmniejszej do największej. Każde polecenie w ćwiczeniach jest odczytywane przez lektora.  Zadania mają również określony poziom trudności poszczególnych ćwiczeń.

Matlandia Junior oferuje bardzo wiele ciekawych ćwiczeń i zadań, które bez problemu można wykonywać z dzieckiem w domu, jednocześnie ucząc je matematyki. Matlandia Junior to 100 animowanych zadań. Do działania i rozwiązywania partii zadań zachęcają dziecko komentarze lektora oraz przyjazna i atrakcyjna animacja.

Jak grać w Matlandię?

Matlandia dla dzieci starszych z klasy od 4 do 8 jest podstawowym produktem, jaki stworzyło Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Zadania tutaj są trudniejsze, bardziej skomplikowane. Rozwiązuje się zadania w sposób interaktywny. Zaletą jest to, że Matlandia naukę matematyki może wspierać zarówno w domu jak i szkole.

Podczas pracy na lekcjach nauczyciele mogą np. Matlandie wykorzystywać jako tablicę interaktywną. Na tej tablicy interaktywnej uczniowie rozwiązują kolejne zadania. Naukę matematyki w takiej formie chwali sobie wielu nauczycieli. Szczególnie że łatwo można kontynuować naukę matematyki w domu. Pakiet szkolny ma wiele zalet:

Po pierwsze Matlandia poszerza wiedzę. Podczas rozwiązywania zadań z matematyki przewijają się zagadnienia z innych przedmiotów jak np. historia lub geografia. Matlandia pozwala kształtować wyobraźnię.

Pakiet szkolny znacznie urozmaica proces nauki oraz wpływa na poprawę koncentracji na lekcjach. Program można używać na ekranie telewizora lub tablicy interaktywnej.

Matlandia – w domu i szkole

Naukę matematyki przez zabawę od wielu lat uważa się za bardzo skuteczną metodę. Jednak wprowadzenie takiej metody na klasycznych lekcjach często jest niemożliwe. Dlatego poznawanie matematyki oparte jest na klasycznych podręcznikach.

Podstawowym celem Matlandii jest zainteresowanie całej klasy matematyką. Program pozwala na wspólne i interaktywne rozwiązywanie zadań na tablicy interaktywnej. Program z jednej strony zachęca do działania, a z drugiej strony umiejętnie pobudza rywalizację pomiędzy uczniami.

Nauczycielu – wybierz pakiet nauczycielski lub szkolny

Pakiet szkolny daje nauczycielowi możliwość sprawdzania postępów poszczególnych uczniów za pomocą elektronicznego dzienniczka. Program podpowiada nauczycielowi, który uczeń zainteresował się konkretnym zagadnieniem i szukał innych zadań z tego tematu.

Po rozwiązaniu jednego, pokazuje się kolejne zadanie. Tak krok po kroku poznaje się cały materiał. W specjalnych statystykach nauczyciele mogą zobaczyć najlepszych użytkowników.

Matlandia również doskonale sprawdzi się w domu. Dzięki temu programowi rodzice mogą bez problemu, samodzielnie sprawdzić jak idą jego postępy nauki, z czym dziecko ma największy problem, a co mu sprawia przyjemność. Używając Matlandii w domu rodzice mogą zobaczyć jak dziecko sobie radzi z rozwiązywaniem zadań oraz z ewentualnymi porażkami.

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest to, że program komputerowy zachęca dziecko do samodzielnego trenowania i uczenia się. Odpowiedni sposób nakierowania na zadania gwarantuje, że dziecko zdobywa nową wiedzę. Dzięki takiemu rozwiązaniu Matlandia podoba się zarówno najmłodszym jak i tym starszym uczniom.

Dlaczego dzieci lubią Matlandię?

Tradycyjne sposoby nauki, szczególnie przedmiotów, niezbyt lubianych przez dzieci mogą być sporym utrapieniem.  Dlatego metody nietradycyjne, które umożliwiają inny sposób nauki doceniane są zarówno przez nauczycieli jak i uczniów.

Matlandia doskonale rozwiązuje ten problem. Zadania do rozwiązania wplecione są q animowaną fabułę i dziecko rozwiązując kolejne zadania pomaga bohaterowie ukończyć zadanie.

Łatwo porównać takie rozwiązywanie zadań do zadań z matematyki wypisanych na tablicy. W tym drugim wypadku uczeń musi robić na bieżąco notatki, a potem uczyć się w domu. Oczywiście takie rozwiązanie jest również potrzebne. Kształtuje u uczniów nawyk pisania i robienia notatek. Może jednak sprawiać, że uczeń tak bardzo koncentruje się na przepisaniu treści, że umyka mu istota metody rozwiązywania działania lub inne ważne informacje.

Dzięki interakcji graficznej matematyka staje się dla dziecka znacznie ciekawsza. Producenci Matalndi określili ramy czasowe, w jakich dziecko powinno wykonać zadanie, ale to uczeń decyduje, kiedy konkretne zadanie zacznie.

Zaczynając rozwiązywanie zadania, dziecko wciska „START” i zaczyna rozwiązywanie zadania. Po rozwiązaniu całego zadania uczeń otrzymuje medal złoty, srebrny lub brązowy. Kolor medalu uzależniony jest od czasu oraz ilości poprawnych odpowiedzi.

Dla młodszych uczniów w nagrodę za rozwiązanie filmów przewidziane są filmiki do obejrzenia. Starci uczniowie mają dostęp do statystyk, które pokazują im wyraźnie nad jakimi elementami muszą jeszcze popracować. Uczniowie mają również możliwość porównywania swoich wyników między sobą.

Wykorzystanie mechanizmów spotykanych w grach sprawia, że dzieci chętniej angażują się w rozwiązywanie konkretnych zadań. Dzięki temu uczeń ma świadomość pokonywania kolejnych przeszkód i otrzymywaniu nagród za osiąganie dobrych wyników. Matlandia daje możliwość śledzenia swoich postępów, rywalizacji oraz porównywaniu wyników ze znajomymi.

Czego potrzeba do korzystania z Matlandii?

Chcesz korzystać z programu? Do używania programu w domu wystarczy komputer osobisty. Absolutnie nie musi to być komputer nowej generacji, starsze modele poradzą sobie z programem bez problemu. Warto zauważyć, że program działa zarówno na Windowsie jak i Linuxie. Jednym z ważnych technicznych wymagań jest posiadania najnowszej wersji przeglądarki internetowej oraz musi ona posiadać aktualną wtyczką Adobe Flash Player.

Ile kosztuje dostęp do Matlandii? Pakiet szkolny lub dostępów uczniowskich wybierz pakiet dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Decydując się na pakiet dla ucznia, za rok użytkowania zapłacimy 27 zł. W przypadku wersji junior cena jest jeszcze niższa i wynosi tylko 16 zł za rok. W przypadku zakupu oprogramowania dla całej klasy lub szkoły dodatkowo można liczyć na atrakcyjne rabaty. Grę znajdziecie na stronie matlandia.gwo.pl.

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe ma na koncie również inne ciekawe oprogramowanie wspierające naukę innych przedmiotów. Dziecko za pomocą tablicy interaktywnej na ekranie komputera może wybrać naukę języka polskiego lub uczyć się historii za pomocą interaktywnych map. Dla starszych znajdzie się, program doskonali biegłość rachunkową.

Na rynku znajdziemy dużo więcej programów stworzonych dla dzieci i młodzieży, wspomagających różne aspekty edukacji. Dla przyszłych księgowych dobry będzie, program doskonali biegłość rachunkową, wspierający naukę matematyki i innych przedmiotów. Szukając programu, warto zapoznać się z opiniami użytkowników. W ten sposób uda nam się wybrać najlepszy program dla naszego dziecka.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.