Dziecko

Jak wygląda egzamin Cambridge?

Chcesz udokumentować swoje zdolności językowe i zdać egzaminy Cambridge! To spore przedsięwzięcie, do którego warto się solidnie przygotować. W tym artykule dowiesz się najważniejszych informacji na temat terminu i przebiegu tych egzaminów.

Jak zdać egzaminy Cambridge?

Zanim przystąpisz do zdania egzaminu, musisz ustalić swój poziom językowy. Najlepiej zrobić to jak najdokładniej, aby wybrać dobry wariant i w odpowiedni sposób udokumentować swoje umiejętności. Do testu sprawdzającego Twoją wiedzę możesz przystąpić w wielu szkołach językowych, więc bez problemu wyciągniesz wnioski i ustalisz aktualny poziom oraz ten docelowy.

Kolejnym krokiem jest wybór placówki. Powinna ona mieć uprawnienia centrum egzaminacyjnego Cambridge. To oznacza, że nie każda szkoła może przeprowadzać egzamin. Takie placówki spełniają wymagania oraz są regularnie kontrolowane. Kiedy znajdziesz już szkołę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, sprawdź dostępne terminy oraz ceny za konkretne warianty. Zobacz też, jak odbywa się egzamin. Pamiętaj o tym, że musisz zarezerwować datę, aby przystąpić do testu. 

Na koniec nie pozostaje nic innego tylko przygotować się do egzaminu. Możesz wybrać drogę, która najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom, np. zajęcia w grupach, indywidualne lekcje z lektorem czy samodzielna nauka. W przyswojeniu wiedzy może pomóc Ci centrum egzaminacyjne Cambridge, które jednocześnie prowadzi przygotowania, ale nie jest to konieczne. Każda metoda ma swoje plusy i minusy, więc zastanów się, która z nich najlepiej się sprawdzi w praktyce.

Najpopularniejsze egzaminy Cembridge

Zanim przedstawimy przebieg egzaminów Cambridge na podstawie najpopularniejszych poziomów, poznaj je bliżej. Pierwszym z nich jest B2 First (dawniej powszechnie znany jako FCE). Potwierdza on znajomość języka angielskiego na średniozaawansowanym poziomie.

Certyfikat jest honorowany na całym świecie i warto do niego przystąpić np. przed podjęciem studiów za granicą albo pracy w anglojęzycznej firmie (w tym dużych korporacjach). Co więcej, może być przydatny nawet na polskich uczelniach. Uniwersytety mogą honorować certyfikat FCE i tym samym zwolnić z egzaminów końcowych z języka. Łatwiej też przystąpić do wymiany międzynarodowej. 

W polskich szkołach uwzględnia się zdany egzamin FCE z odpowiednim wykształceniem jako podstawa do zatrudnienia nauczyciela, a w Urzędzie Służby Cywilnej potwierdza znajomość angielskiego dla pracowników polskiej służby cywilnej.

Drugim bardzo popularnym egzaminem jest C1 Advanced (CAE), który potwierdza poziom zaawansowany. Przeznaczony jest dla pracowników międzynarodowych firm lub studentów. Spełnia taką samą funkcję, jak B2 First, jednak dodatkowo jest honorowany przez tysiące instytucji na całym świecie i agencje rządowe. Przykładowo, przyda się w rekrutacji na uczelnie brytyjskie, jako dodatkowe punkty UCAS Tariff czy uzyskaniu wizy studenckiej do Australii.

Egzaminy Cambridge – jak wyglądają w praktyce?

B2 First składa się z czterech części. Pierwszy dzień to czas, w którym zdaje się następujące obszary:  

  • Reading (Czytanie ze zrozumieniem) i Use of English (Test gramatyczno-leksykalny) – 1 godzina i 15 minut
  • Writing (Pisanie) – 1 godzina i 20 minut,
  • Listening (Słuchanie) – 40 minut.

Kolejnego dnia (lub w innym, ustalonym z wyprzedzeniem terminie) odbywa się część ustna. Trwa ona 14 minut na parę kandydatów oraz obejmuje 20% łącznej punktacji. 

C1 Advanced składa się z podobnych części, jednak różni się czas:

  • Reading i Use of English – 1 godzina i 30 minut,
  • Writing – 1 godzina i 30 minut,
  • Listenint – 40 minut, 
  • Speaking – 15 minut na parę kandydatów.

Część ustna odbywa się w innym dniu.

Ważne jest to, że centra egzaminacyjne Cambridge często mają w swojej ofercie zarówno część pisemną, jak i komputerową do wyboru. Zawsze trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości, przybyć około pół godziny przed egzaminem oraz pamiętać numer kandydata (lub mieć ze sobą indywidualny plan sesji Confirmation of Entry). W trakcie testu nie wolno korzystać z telefonu ani innych urządzeń, trzeba je wyłączyć przed wejściem. Można jednak mieć butelkę wody mineralnej. Egzaminy Cambridge prowadzone są przez wykwalifikowanego pracownika (Invigilator), który poinformuje Cię na miejscu o dalszych krokach.