Po kilku łykach mocnej kawy i czytaniu w kółko tego samego rozdziału, przysypiasz i decydujesz się zamknąć oczy na kilka minut.
Ale ku swojemu przerażeniu budzisz się i widzisz, że przespałeś całą noc i nawet nie zrobiłeś postępu w rozdziale, który czytałeś dalej.
Znasz to? Ja tak miałem, ale postanowiłem zmienić podejście do nauki. Poniżej kilka sprawdzonych metod, które sprawią, że nauka będzie bardziej efektywna. Odpowiadam jak się uczyć, żeby się nauczyć.
Twoje dziecko ma problem z matematyką? zobacz nasz artykuł o matlandii i pomóż dziecku w matematyce.
Jak się uczyć żeby się nauczyć
Ok, przejdźmy do sedna. Poniżej lista sugestii, które pomogą Ci w uczeniu się tak aby się nauczyć.
1. Nigdy nie wkuwaj
Nie ma czegoś takiego jak skuteczne wkuwanie. Jasne, że poznasz kilka rzeczy, ale potem wszystko idzie blah. Więc jaki to ma sens?
Z pewnością jest to skrót, ale masz tendencję do gubienia się i zgubisz się, gdy zapomnisz, jak wygląda skrót.
2. Zarządzaj swoim czasem
Dlaczego się wpychasz? Cóż, jest wiele powodów, to na pewno, ale jedno jest pewne, wszystko sprowadza się do jednej rzeczy, zarządzania czasem, to umiejętność niezbędna w życiu, naucz się jej i na pewno zajdziesz daleko.
Zapraszam też do artykułu jak zrozumieć matematykę.
3. Ćwicz idee łączenia
Niemożliwe, mówisz? Pomyśl o tym, każda mała rzecz wokół nas jest ze sobą powiązana. Różne koncepcje są jak pasmo w sieci, a sieć, cóż, to te powiązane ze sobą koncepcje, o których wiesz, pracując zgodnie, aby osiągnąć cel, aby osiągnąć swój cel.
4. Twórz diagramy
Zawsze umieszczasz pomysły i koncepcje w diagramach, co ułatwia zrozumienie, zwłaszcza jeśli nie jesteś fanem czytania wielu słów.
5. Skonfiguruj własną Mnemonikę
Każdy ma swój własny sposób zapamiętywania rzeczy, więc spróbuj stworzyć swój własny.
6. Naucz się wizualizować
Jest to bardzo skuteczne w procesach czytania i pojęć, im więcej dostajesz, jak rzeczy działają na poziomie wizualnym, tym lepiej jest to zapamiętać.
7. Opowiedz historię
Jeśli nie możesz opowiedzieć, jak rzeczy się dzieją, nie rozumiesz tego. Skoncentruj się na głównych pomysłach, a następnie przejdź do konkretnych szczegółów.
8. Rób notatki
Robienie notatek jest prawdopodobnie jednym z najlepszych sposobów na zapamiętanie tego, czego nauczyli Cię nauczyciele. Jeśli nie lubisz robić notatek, narysuj je.
9. Umieść je w piosence
Jeśli coś zapamiętujesz, to dlaczego nie dołączyć do tego melodii swojej ulubionej piosenki? Piosenki łatwo wdzierają się do naszego umysłu, więc dlaczego by tego nie wykorzystać?
10. Kawałka
Nie po prostu studiuj duże fragmenty materiału w krótkim czasie. Daj swojemu mózgowi trochę czasu na przetworzenie całej wiedzy, zanim wprowadzisz kolejną.
11. Zawsze wracaj do notatek
Im więcej widzisz tych samych rzeczy, tym bardziej utkwi ci to w głowie. Poćwicz od czasu do czasu ponowne czytanie notatek i zobacz, jak rozwija się magia.
12. Skup się
W czasie przeznaczonym na naukę trzymaj telefony z daleka, unikaj stron SNN i skup się bardziej na tym, co musisz przeczytać. To trudne, ale potrzebne.
13. Poznaj godziny szczytu swojego mózgu
Znamy się lepiej niż ktokolwiek inny, więc z pewnością wiemy też, kiedy nasz mózg jest najbardziej chłonny, skorzystaj z tej wiedzy!
14. Przeglądanie i skanowanie
Poszukaj w swoich notatkach tego, czego nie wiesz, i spróbuj je przejrzeć raz za razem.
15. Uprość rzeczy
Jeśli istnieje skomplikowany pomysł, pokrój go na kawałki i spróbuj przyjrzeć się każdemu prostemu aspektowi, który ma.
16. Uporządkuj swoje myśli
Nie każdy jest dobry w organizowaniu, ale jeśli wiesz jak, użyj go do kategoryzacji wszystkich rzeczy, które znasz.
17. Niech ktoś ci pomoże
Nigdy nie jest tak źle, aby ktoś cię uczył, przyznając się do swoich wad, otwierasz się na zupełnie nowe rzeczy.
18. Wskaż przyczynę
Zadaj sobie pytanie, dlaczego przeżywasz takie trudne chwile. Czy to trudność w zrozumieniu? Brak czasu? Brak skupienia?
Wskaż źródło swojego nieszczęścia i znajdź sposób, aby je naprawić.
19. Popraw swój nawyk uczenia się
Naucz się mieć własny styl w nauce, dostosuj się do swoich potrzeb i dowiedz się, kiedy i jak długo potrzebujesz się uczyć.
20. Nie stresuj się tym
Stres może wyrządzić wiele szkód i możesz go uniknąć, wykonując wszystkie powyższe kroki.
21. Śpij!
Nasz mózg potrzebuje snu, aby mógł prawidłowo funkcjonować, zwłaszcza przy odzyskiwaniu wspomnień dotyczących przeczytanego rozdziału.
22. Kochaj to, co robisz
Kochaj to, co robisz, a odwzajemni swoją miłość, jeśli to nie zadziała, znajdź sposoby, aby to zakochać się w tobie.
23. Nauka w grupach
Nie słyszałeś, że w liczbach jest siła? Podczas nauki z kimś lub z grupą studentów może nie być dla każdego filiżanka herbaty.
Nadal warto spróbować, możesz przeprowadzić burzę mózgów i podzielić się pomysłami, o których możesz nie być w stanie pomyśleć, gdy jesteś sam.
24. Naucz innych tego, co wiesz
Nie ma nic bardziej efektywnego niż dzielenie się tym, o czym wiesz. Daje szansę na przećwiczenie myśli w głowie, ale także sposób na zintegrowanie pomysłów w jedną wielką koncepcję.
25. Oceń swoją naukę
Tak, skoro nikt nie zna cię lepiej niż ty sam, to dlaczego nie sprawdzić tego, co wiesz? Odpowiadaj na testy online lub zadaj sobie pytanie o to, o czym wiesz.
Jak się uczyć żeby się nauczyć – zakończenie
Każdy ma swój indywidualny styl uczenia. Podziel się w komentarzu swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi metod skutecznego uczenia.