DzieckoPorady

Jak zrozumieć matematyke – jak nauczyć sie matematyki

Matematyka może być przedmiotem polaryzującym: sztywne formuły i złożone rozwiązywanie problemów matematyki są kochane przez jednych, a przez innych nienawidzone. Ale czy to kochasz, czy nienawidzisz, każdy musi w pewnym momencie nauczyć się matematyki. I chociaż może nie być łatwego sposobu na nauczenie się tego przedmiotu, istnieje szereg strategii i technik, które mogą pomóc uczniom szybciej uczyć się matematyki.

Zanim przejdziemy do „jak”, omówmy „dlaczego”.

Polecamy nasz artykuł o pomocy naukowej jaką jest matlandia.

Dlaczego nauka matematyki jest ważna

Może się wydawać, że matematyka nie ma znaczenia w życiu dla większości ludzi, ale to nie może być dalsze od prawdy! Wszyscy używamy matematyki na co dzień, nie zdając sobie z tego sprawy. Dzielenie rachunku za obiad, obsługa kasy fiskalnej i liczenie minut do wyczerpania się parkometru to niektóre z bardziej oczywistych zastosowań umiejętności matematycznych, ale niektóre są mniej oczywiste.

Rozwiązywanie problemów – proces pracy nad każdym szczegółem problemu w celu znalezienia właściwego rozwiązania – jest podstawową umiejętnością życiową, a studiowanie matematyki poprawia naszą zdolność rozwiązywania problemów we wszystkich dziedzinach życia. Może to być wszystko, od ustalenia, skąd pochodzi zapach, przez wyeliminowanie wszystkich innych możliwych przyczyn, po znalezienie najszybszego sposobu dotarcia do pracy w korku.

Więc następnym razem, gdy pomyślisz „Nigdy więcej nie będę musiał używać tej umiejętności matematycznej”, pomyśl jeszcze raz: pojęcia matematyczne i techniki, których uczymy się podczas rozwiązywania problemów matematycznych, pomagają nam każdego dnia!

jak zrozumieć matematykę

Jak nauczyć się matematyki – kilka pytań i odpowiedzi

Jeśli nadal zastanawiasz się, dlaczego wszyscy muszą uczyć się matematyki i jak robić to skuteczniej, przeczytaj nasze odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

1. Czy możesz uczyć się matematyki podczas snu?

Niestety, nie można uczyć się matematyki podczas snu, ponieważ wymaga ona zrozumienia (nauczanie i uczenie się matematyki ze zrozumieniem), a nie tylko zapamiętywania lub prostego kontaktu z nią.

2. Dlaczego uczymy się matematyki, której nigdy nie użyjemy?

Nauka matematyki pomaga nam rozwinąć „słownictwo matematyczne”, które kształtuje to, o czym jesteśmy w stanie myśleć i nasze rozumowanie.

3. Dlaczego nie mogę nauczyć się matematyki?

Matematyka dla osób uczących się prawej części mózgu może być trudna, ponieważ zazwyczaj odnoszą większe sukcesy w kreatywnych przedmiotach.

4. Dlaczego ważne jest, aby uczyć się matematyki?

Nauka matematyki jest bardzo ważna, ponieważ buduje logiczne rozumowanie i jest podstawą wszystkich przedmiotów naukowych.

5. Jak szybko nauczyć się matematyki?

Aby przyspieszyć naukę zaawansowanej matematyki online, obejrzyj kilka filmów online zawierających porady i wskazówki.

6. Jak łatwo nauczyć się matematyki?

Jako uczeń musisz ćwiczyć. Im więcej ćwiczysz matematykę, tym łatwiej będzie ci szybko nauczyć się matematyki, więc staraj się codziennie wykonywać kilka ćwiczeń.

Może Cię też zainteresować – jak przeliczać jednostki miar np. cale na centymetry.

Jak zrozumieć matematykę – porady dla uczniów

Istnieje wiele sposobów nauki matematyki – w szkole, z korepetytorem, za pomocą internetowych witryn do nauki matematyki – ale niezależnie od tego, jak się uczysz, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pamiętaj: jedynym sposobem na naukę matematyki jest robienie matematyki!

1. Praktyka czyni mistrza

Nic, co warto mieć, nie przychodzi łatwo, a solidna znajomość matematyki nie jest wyjątkiem! Jest to umiejętność, która rozwinie się tylko dzięki ciągłemu ćwiczeniu, więc wykorzystaj swój wolny czas na ćwiczenie równań, ćwiczeń i podstaw arytmetyki. Jest to prawdopodobnie jedna z najważniejszych wskazówek dotyczących nauki matematyki. Zobaczysz i poczujesz różnicę w ciągu kilku tygodni.

2. Przejrzyj swoje błędy

Wiele matematyki polega na rozwiązywaniu problemów, a aby rozwiązać problemy, musisz stosować różne rozwiązania, dopóki nie znajdziesz właściwego. Jeśli otrzymałeś złą odpowiedź, przejrzyj swój proces i zidentyfikuj błędy.

Dlaczego jest to jedna z kluczowych wskazówek dotyczących nauki matematyki? Dzieje się tak, ponieważ zrozumienie, gdzie popełniłeś błąd w swoim podejściu za pomocą procesu krok po kroku, jest najlepszym sposobem na wzmocnienie swoich umiejętności i uniknięcie ponownego popełniania tych samych błędów.

3. Skoncentruj się na koncepcjach, a nie procesach

Matematyka to temat sekwencyjny: musisz dokładnie zrozumieć jeden problem, zanim przejdziesz do następnego. Jeśli znasz tylko przebieg równania, trudniej będzie ci zrozumieć, gdzie w przyszłości będzie ono pasować do rozwiązań różnych problemów.

W rzeczywistości w badaniu przeprowadzonym przez Cognitive Science Society uczniowie, którzy stosowali podejście polegające na rozwiązywaniu problemów, konsekwentnie osiągali lepsze wyniki niż uczniowie, którzy nauczyli się rozwiązania matematycznego, zanim próbowali rozwiązać problem za jego pomocą. Rozumiejąc problem przed poznaniem rozwiązania, uczniowie mogliby wyraźniej zidentyfikować logikę problemu i procesy, które byłyby zaangażowane w jego rozwiązanie.

Dlatego najlepszym sposobem na naukę matematyki jest zrozumienie koncepcji i logiki każdego rozwiązania, a nie zapamiętywanie procesu.

Sztuczki matematyczne

Aby zawsze pozostać zmotywowanym, ucz się matematyki z zabawą! Istnieje wiele ciekawych sztuczek, których możesz użyć, aby ułatwić sobie naukę i urozmaicić naukę. Oto tylko kilka z nich:

1. Jak mnożyć szybciej?

Istnieje wiele „podstępnych metod”, których możesz użyć, aby szybciej się mnożyć.

  • Jedną z potężnych metod jest zapamiętanie, że 5 to 10 podzielone przez 2 podczas mnożenia przez potęgi 5. W tym przypadku skomplikowane mnożenie, takie jak 48 x 5, można ułatwić i przyspieszyć, mnożąc przez 48 x 10 (po prostu dodając 0, aby uzyskać 480) i dzieląc przez 2.
  • Warto również pamiętać, że każde mnożenie ma swojego „bliźniaka”: na przykład, jeśli zmagasz się z 7×4, spróbuj obliczyć 4×7, co może być łatwiejsze do zapamiętania.
  • Odejmowanie i dodawanie do kwadratów (tj. mnożenie liczby przez samą liczbę) może być również pomocnym narzędziem do szybszego mnożenia.
  • Jeśli chodzi o mnożenie przez 9, najlepszą sztuczką jest pomnożenie przez 10, a następnie odjęcie jednej grupy liczby, przez którą mnożysz. Na przykład dla 9×8 spróbuj 10×8, co daje 80. 80 odjąć 8 daje 72, co jest odpowiedzią na 9×8.

Naucz się sztuczek matematycznych i pozwól innym zastanawiać się, jak możesz tak szybko obliczyć w swoim umyśle!

2. Szybkie obliczanie procentów

Aby szybko obliczyć procenty, warto zapamiętać cztery kluczowe procenty: 5 procent, 10 procent, 25 procent i 50 procent. Umożliwi to łatwe obliczenie wartości procentowych, które są wielokrotnościami 5 i zapewni dokładne oszacowanie wartości procentowych, które nie są wielokrotnościami 5.

Na przykład, aby znaleźć 15 procent z 430, musisz wziąć pod uwagę, że 15 procent to 5 procent dodane do 10 procent. Ponieważ 10 procent z 430 to 43, a 5 procent to połowa tego, to 15 procent to 43 dodane do 21,5, czyli 64,5.

Wskazówka dotycząca obliczania wartości procentowych większych niż 100 procent polega na przesunięciu ułamka dziesiętnego procentu o dwie spacje w lewo i użyciu odpowiedzi do pomnożenia danej liczby. Przykładem tego jest 270 procent z 30. Przesunięcie ułamka dziesiętnego procentu o dwie spacje w lewo daje 2,7. Odpowiedź otrzymuje się, mnożąc 30 przez 2,7, co daje 81.