Zakupy

Irygator do zębów – do czego służy i jak go używać?

Okazuje się, że nie wszystkie trudno dostępne miejsca w jamie ustnej jesteśmy w stanie wyczyścić za pomocą szczoteczki do zębów czy płynu do płukania ust. Aby zadbać o niektóre z nich, takie jak np. przestrzenie międzyzębowe, musimy posłużyć się specjalnym przyrządem. Jest nim irygator do zębów, który stanowi świetną alternatywę dla wykałaczek czy też nici dentystycznych. Do czego tak naprawdę służy irygator do zębów i jak należy go używać?

Irygator do zębów to urządzenie elektryczne przeznaczone do oczyszczania jamy ustnej,
a w szczególności trudno dostępnych miejsc, takich jak chociażby przestrzenie międzyzębowe czy kieszenie dziąsłowe. Swoim działaniem przypomina myjkę ciśnieniową, gdyż podczas swojej pracy korzysta ze strumienia wodnego pod pewnym ciśnieniem. Zadaniem irygatora jest usunięcie płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pokarmowych. Wygląda jak szczoteczka elektryczna, lecz zamiast standardowej końcówki posiada cienką rurkę. Jego najważniejszym elementem jest silnik elektryczny, który znajduje się w jego wnętrzu i napędza pompę połączoną ze zbiornikiem na wodę. U wylotu irygatora do zębów mieści się wymienna dysza strumieniowa, przez którą przedostaje się sprężone powietrze.

Irygator do zębów – do czego służy?

Irygatory do zębów wyróżnia możliwość mieszania wody i powietrza, a niektóre modele oprócz tego generują strumień pulsujący. W wyniku tego zjawiska tworzą się drobne pęcherzyki, które następnie łączą się z wodą i trafiają do ciasnych przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych, zwalczając w ten sposób np. bakterie beztlenowe, które odpowiedzialne są za nieprzyjemny oddech. Poniżej znajdziesz opisy najpopularniejszych rodzajów irygatorów do zębów. Przekonaj się, czym się różnią. Jeśli chcesz poznać właściwości najlepszych irygatorów dostępnych na rynku, odwiedź tę stronę: https://denthelp.pl/blog/ranking-irygatorow.

Rodzaje irygatorów do zębów

Istnieje kilka rodzajów irygatorów do zębów, które różnią się od siebie sposobem zasilania, zakresem oferowanego ciśnienia oraz pojemnością zbiornika na wodę. Oto one:

  • stacjonarne
  • bezprzewodowe
  • z podłączeniem do kranu.

Irygator stacjonarny to urządzenie, które gwarantuje szeroki zakres ciśnienia wody
z uwzględnieniem jego wartości maksymalnej. Jego wadą jest konieczność stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego, a zaletą – duży zbiornik na wodę, który nie wymaga uzupełniania podczas procesu irygacji.

Irygator bezprzewodowy charakteryzuje się bardzo wydajnym akumulatorem, który umożliwia jego pracę nawet przez miesiąc bez konieczności ładowania. Oferowane przez niego ciśnienie jest zazwyczaj nieco niższe niż w irygatorze stacjonarnym, a zbiornik na wodę jest mniejszy. Irygator mobilny zabierzesz ze sobą właściwie wszędzie, dzięki czemu możesz zadbać o swoje przestrzenie międzyzębowe w każdym miejscu i o każdej porze.

Trzeci typ irygatorów to irygatory podłączane do kranu lub do słuchawki prysznicowej. Są one jednak spotykane dość rzadko. Moc ciśnienia wody jest wtedy uzależniona od tego, jak mocno ją odkręcimy. Tego typu urządzenia działają oczywiście bez podłączenia do prądu.

Irygator do zębów – jak go używać?

Aby w pełni wykorzystać działanie oraz właściwości irygatora do zębów, warto zastosować się do wypisanych poniżej wskazówek:

  1. Nałóż końcówkę wymienną irygatora na jego rękojeść.
  2. Napełnij zbiornik wodą lub specjalnym płynem o niezbyt wysokiej temperaturze.
  3. Wybierz odpowiedni dla siebie tryb pracy.
  4. Trzymaj urządzenie w pozycji pionowej, aby końcówka zwrócona była w kierunku zębów. Twoje usta powinny być lekko rozchylone, aby możliwy był swobodny przepływ wody.
  5. Wciśnij przycisk on/off i rozpocznij irygację.
  6. Strumień wody powinien być skierowany pod kątem 90 stopni.
  7. Przesuwaj końcówkę wzdłuż linii dziąseł i przestrzeni międzyzębowych. Jeśli posiadasz aparat ortodontyczny, mosty lub korony – poświęć odrobinę więcej czasu na ich wyczyszczenie.
  8. Zakończ irygację przez wciśnięcie przycisku on/off.
  9. Wylej resztki wody.
  10. Wytrzyj urządzenie i pozostaw je do wyschnięcia.