Zdrowie

Czy okulary progresywne są dla każdego?

Osoby borykające się z wadami wzroku i mające problem z widzeniem bliży oraz dali powinny korzystać z korekcji w postaci okularów progresywnych. Odpowiednio dobrane soczewki będą znacząco ułatwiały codzienne funkcjonowanie osób po 40. roku życia borykających się z prezbiopią. Zapytaliśmy profesora Ryszarda Naskręckiego jakie rozwiązania oferuje nam współczesna optyka w kontekście wad wzroku oraz o to, czym są okulary progresywne i jak działają.

Czym są okulary progresywne?

Okulary progresywne to okulary przeznaczone do osób, które mają problem z widzeniem dali oraz bliży, a więc dla osób borykających się ze starczowzrocznością. Wada ta pojawia się u osób, które ukończyły 40. rok życia i polega na znacznie obniżonej możliwości akomodacji oka ludzkiego. Z pomocą przychodzą nam jednak okulary progresywne, które posiadają soczewki o zmiennej ogniskowej, które pozwalają na korektę mocy optycznej, a w konsekwencji na  widzenie obiektów z odległości bliskich, pośrednich i dalekich. 

Jak działają okulary progresywne? 

Soczewka w tych okularach jest tak skonstruowana, że różne jej części skupiają światło w inny sposób. Dolna część soczewki skupia wiązki mocniej, a górna nieco słabiej lub w ogóle. Co to oznacza? Dzięki takiej anatomii dolna część soczewki pozwala na wyraźne widzenie bliskich przedmiotów, a górna ułatwi nam dojrzenie rzeczy umiejscowionych nieco dalej, wystarczy po prostu manewrować wzrokiem po szkle, a kanał progresji, czyli obszar, który skupia wiązki światła w różny sposób, pozwoli na widzenie przedmiotów z każdej odległości bez utraty ostrego widzenia. Co więcej, najnowsze soczewki progresywne posiadają odpowiedni promień krzywizny na wewnętrznej i zewnętrznej stronie, który synchronizuje się i w płynny sposób zmienia swoją wartość korekcyjną. Najnowsze konstrukcje pozwalają więc na widzenie z dali i bliży niezależnie od tego, czy wędrujemy wzrokiem po dolnej części soczewki, czy kierujemy się ku górze. 

Czy okulary progresywne będą odpowiednie dla każdego? 

Okulary progresywne, jak wspomnieliśmy już wcześniej, przeznaczone są dla osób, które borykają się z prezbiopią, a więc potrzebują wsparcia w zakresie widzenia w bliży i dali, a dzięki soczewkom progresywnym mogą korygować wadę za pomocą tylko jednych okularów. Jednym z minusów takiego rozwiązania jest konieczność poruszania głową w odpowiednim kierunku, by kierować wzrok przez środek soczewki. Na szczęście, po pewnym czasie nasz mózg przyzwyczaja się do tego i wymusza na nas odpowiednią postawę, dzięki czemu wzrok kierujemy automatycznie we właściwe miejsce w soczewce i nie przeszkadza nam to w codziennym funkcjonowaniu. Soczewki progresywne wymagają również specjalnej oprawy okularowej i muszą zostać dobrane przez optometrystę i wykonane na zamówienie przez optyka, który prawidłowo osadzi soczewki. Takie specjalistyczne okulary dostaniemy wyłącznie w salonach optycznych i będą one wykonane indywidualnie na podstawie zaleceń po badaniu wzroku przeprowadzonym przez wykwalifikowanych optometrystów.

Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/uslugi/okulary-progresywne/, a także na stronę: https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.