Turystyka

Budva – co warto zobaczyć

Budva to urokliwe miasteczko nad Adriatykiem w Czarnogórze. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów na Bałkanach.  Na pewno przykuje twoją uwagę Stare Miasto z licznymi zabytkami i wąskimi uliczkami. Plus przepiękne plaże i aromatyczne jedzenie!

Gdy jesteś w Budvie, koniecznie zobacz labirynt tej części miasta. Nie opuszczaj miasta bez odwiedzenia Cytadeli i Kościoła św. Jana Chrzciciela. Pamiętaj też o rzeźbie „Baletnica”, która jest symbolem miasta.

Na liście musi być czas na wizytę na plażach, takich jak Slovenska Plaza czy Plaża Mogren. A dla rodzin z dziećmi zabawa w Aquapark Budva to strzał w dziesiątkę.

Budva to także idealne miejsce, by skosztować regionalnej kuchni. Zwłaszcza owoców morza, które tu serwują.

Stare Miasto Budvy

Stare Miasto w Budvie jest miejscem wymagającym uwagi podczas zwiedzania tego pięknego czarnogórskiego kurortu. Labirynt średniowiecznych uliczek, zabytkowe budynki i romantyczna atmosfera przyciągają turystów. Samodzielne odkrywanie Starego Miasta jest nie lada przygodą.

Muzeum Miasta Budva

Muzeum w Starym Mieście przybliża nam historię tego starożytnego ośrodka. Zwiedzający mogą zobaczyć cenne eksponaty archeologiczne oraz etnograficzne.

Kościół św. Jana Chrzciciela

Kościół św. Jana z charakterystyczną białą dzwonnicą to inny ważny punkt. Gości on wspaniały widok na Stare Miasto.

Cytadela

Na południu Starego Miasta, położona jest Cytadela. Kiedyś była to warownia obronna broniąca miasto od strony morza. Dziś pełni funkcję muzeum i miejsca dobrej kuchni, oferując piękne widoki.

Zabytki i atrakcje Budvy

W Budvie można zobaczyć wiele cennych zabytków obok Starego Miasta.1 Do nich zaliczają się starożytne mury obronne. Zbudowano je w IX wieku do ochrony miasta. Można wejść na nie, co pozwala zobaczyć miasto z góry.

Mury obronne

Kościół św. Trójcy jest ważnym miejscem sakralnym w Budvie. Charakteryzuje się unikalną architekturą, z pasami w kolorze białym i czerwonym na fasadzie. Niedaleko jest Cerkiew Santa Maria in Punta, z IX wieku. Jest to jedna z najstarszych cerkwi na wybrzeżu Adriatyku.

Kościół św. Trójcy

Cerkiew Santa Maria in Punta

Symbol Budvy to „Baletnica” – rzeźba mistrza Gradimirowi Aleksiciowi. Opowiada historię dziewczyny tęskniącej za marynarzem, który nigdy nie powrócił.

Jakie są główne atrakcje Budvy?

Budva to urocze miasto nad Adriatykiem. Słynie z pięknego Starego Miasta i malowniczych plaż. Tutaj można znaleźć wiele imponujących zabytków oraz cieszyć się fantastyczną kuchnią śródziemnomorską. Stare Miasto to labirynt średniowiecznych uliczek, w których warto się zagubić. Nie można przegapić Cytadeli czy Kościoła św. Jana Chrzciciela. Rzeźba „Baletnica” jest symbolem miasta. Plaże jak Slovenska Plaza i Plaża Mogren przyciągają wielu turystów. Dla rodzin z dziećmi świetna atrakcją jest Aquapark Budva.

Czym wyróżnia się Stare Miasto Budvy?

Stare Miasto zachwyca labiryntem uliczek i zabytkowych budynków. Jest przesiąknięte romantyczną atmosferą. Można tu odwiedzić Muzeum Miasta i Kościół św. Jana Chrzciciela z białą dzwonicą. To miejsce dla tych, którzy lubią historię.

Jakie inne zabytki i atrakcje oferuje Budva?

Budva ma do zaoferowania więcej niż tylko Stare Miasto. Są tu potężne mury z IX wieku i wiele kościołów. Wśród znanych atrakcji jest też rzeźba „Baletnica”. To must see dla miłośników historii.

Jakie plaże można znaleźć w Budvie?

Budva słynie z przepięknych plaż. Slovenska Plaza to największa, a Plaża Mogren unikalna. Jest też Plaża Głowa Richarda – nazwana na cześć aktora. Każdy tu znajdzie coś dla siebie.

Czy Budva jest dobrym miejscem na wakacje z dziećmi?

Oczywiście, że tak! Aquapark Budva to najważniejsza atrakcja. Jest to największy park wodny w Czarnogórze. Znajduje się na malowniczych wzgórzach, czekając na całe rodziny.

Jakie inne atrakcje znajdują się w okolicy Budvy?

W okolicach Budvy czekają inne cudowne miejsca. Warto zobaczyć wyspę Sveti Nikola czy miejscowości Kotor i Perast. To doskonała okazja, aby poznać piękno Czarnogóry bliżej.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.