Finanse

Bezpieczeństwo transakcji w płatnościach online

Płatności online stały się aktualnie jedną z podstaw prężnie rozwijającego się rynku e-commerce. W związku z ich stale rosnącą popularnością, warto przyjrzeć się jednej z podstawowych kwestii w ich kontekście – bezpieczeństwu. W jaki sposób jest ono zapewniane? Jak wystrzegać się przed oszustwami? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Podstawy bezpieczeństwa płatności online

Bezpieczeństwo płatności online musi być zapewniane po obu stronach. Pierwszą z nich jest operator dostarczający system płatności. Drugą z kolei okazuje się być sam użytkownik, a zatem klient. Musi się on wystrzegać sytuacji niebezpiecznych, a także korzystać wyłącznie z zaufanych rozwiązań na polu płatności. Chociażby tych dostarczanych przez zweryfikowanych dostawców, takich jak Autopay.

Kluczowe elementy zabezpieczeń w płatnościach cyfrowych

Jedną z podstaw, jeżeli chodzi o zabezpieczenia w płatnościach cyfrowych, jest przetwarzanie ich w ramach połączenia szyfrowanego. Najwyższy jego standard gwarantuje to, że dane nie zostaną przechwycone. Rozwiązania w kwestii zabezpieczeń sprowadzają się również do potwierdzenia użytkownika i tego, czy środki rzeczywiście należą do niego oraz czy to on zleca konkretną płatność.

Zagrożenia w płatnościach online i zapobieganie ich występowaniu

W dobie łatwych i szybkich płatności, pojawiają się osoby chcące wykorzystać tę natychmiastowość do różnego rodzaju oszustw i wyłudzeń. Przez co, coraz istotniejsza jest świadomość ich występowania i wiedza jak się przed nimi ustrzec.

Najczęstsze oszustwa i jak się przed nimi chronić

Najczęstszym oszustwem powiązanym z płatnościami jest aktualnie podszywanie się, najczęściej, pod sprzedawców. Oszuści przekierowują klienta do fałszywej strony płatności (na przykład celem dokonania dopłaty), do złudzenia przypominającej tę docelową. Aby się przed nimi chronić, trzeba zwracać uwagę tak na URL docelowy, jak i na ważny certyfikat bezpieczeństwa. Popularnym oszustwem jest też zachęcanie do podania danych karty płatniczej na fałszywej stronie. W tym przypadku warto poznać najpopularniejsze firmy obsługujące płatności online i zwrócić uwagę na to, czy to one proszą o wspomniane dane (tutaj również trzeba spojrzeć na adres strony z płatnością).

Rola edukacji użytkowników w zapewnieniu bezpieczeństwa

Ogólne uważanie systemów płatności online za bezpieczne nie pomaga w zachowaniu czujności w czasie zakupów w internecie. Istotne jest zatem edukowanie potencjalnych kupujących, na przykład w kwestii klikania w linki z nieznanych źródeł. Sama świadomość istnienia oszustw na tym polu jest w stanie zapobiec wielu wyłudzeniom. Zmusza do ostrożności i zachęca do dokształcenia się na temat bezpiecznych form realizacji zamówień internetowych.

Technologie zabezpieczające płatności online

Płatności online realizowane za pośrednictwem zaufanych firm są zabezpieczane na kilka sposobów. Nowoczesne technologie dbają o to, by wszystko przebiegało bezproblemowo – bez narażania klienta na niebezpieczeństwo utraty środków.

Szyfrowanie i inne techniki ochrony danych

Podstawą działania płatności online jest wysokiej klasy szyfrowanie – koniecznie na każdym etapie przechodzenia przez proces transakcyjny. Zapewnia ono bezpieczeństwo przesyłanych danych finansowych. Nie jest to jednak jedyna rzecz, która chroni nabywcę i jego środki. Korzystając z metody płatności kartą, dodatkowym rozwiązaniem jest tak zwane 3D-Secure. BLIK z kolei wymaga nie tylko podania kodu, ale i późniejszej akceptacji chęci dokonania transakcji. Ochrona danych w każdym z tych przypadków jest zapewniana na kilku polach.

Autoryzacja dwuetapowa i biometria w płatnościach

Wiele metod płatności online wymaga od klienta skorzystania z aplikacji lub strony banku. To tak zwana autoryzacja dwuetapowa, często powiązana z wykorzystaniem danych biometrycznych – odcisku palca lub skanu twarzy. Wnosi ona bezpieczeństwo na zupełnie nowy poziom, zmuszając klienta przechodzącego przez proces transakcyjny do dodatkowego zweryfikowania płatności (na przykład pod kątem jej odbiorcy).

Zdjęcie autorstwa ijeab na Freepik