Gotowanie

Primitivo- szczep wina z długą historią.

Primitivo jest starożytnym szczepem winogron, który istnieje od wieków. Jego początki sięgają jeszcze starożytnej Grecji, dziś uprawiany głównie w południowych Włoszech. Ceniony jest za swój charakterystyczny smak i złożony aromat. Przyjrzyjmy się więc bliżej tej wyjątkowej odmianie i odkryjmy jej tajemnice.

Skąd pochodzi nazwa? 

Nazwa „Primitivo” pochodzi od włoskiego słowa primo, co oznacza „pierwszy”. Odnosi się to do faktu, że ten szczep był zwykle zbierany jako pierwszy we Włoszech, kiedy kolejne winogrona nadal dojrzewały. Szczep Primitivo był kiedyś znany jako Zinfandel, więc ampelografowie uważali, że tak naprawdę pochodzi z Chorwacji. Przez wiele lat uważano, że te dwa szczepy są jednym i tym samym – ale teraz wiemy, że jest inaczej! 

Gdzie się uprawia Primitivo?

Primitivo uprawia się głównie w Puglii, włoskim regionie położonym na południu kraju. W mniejszych fragmentach również w innych częściach Włoch, w tym Sycylia, Kalabria i Kampania. W ostatnich latach Primitivo uprawiany jest również w Kalifornii, a także w innych częściach Stanów Zjednoczonych.

Czym charakteryzują się wina z tego szczepu? 

Wina Primitivo znane są z naturalnego rubinowo-czerwonego koloru, charakterystycznych smaków owocowych, połączonych z aromatem przypraw korzennych. Często mają odważne taniny z nutami jeżyn, wiśni, śliwek i dżemu figowego na podniebieniu. 

Charakteryzują się wysoką zawartością alkoholu (zazwyczaj 14-16%) oraz umiarkowaną kwasowością i taninami.

Z czym podawać wino Primitivo?

To mocne czerwone wino dobrze komponuje się z wyrazistymi daniami jak grillowane mięso czy pieczone warzywa. Warto połączyć je z jagnięciną, wieprzowiną, obfitymi gulaszami i sosami do makaronu na bazie pomidorów. Idealne również do sparowania z serami jak Parmigiano-Reggiano czy Pecorino Romano oraz deserami jak ciasto czekoladowe, czy tartaletki z jagodami z migdałowym nadzieniem frangipane. 

Jeśli więc szukasz czegoś wyjątkowego, aby urozmaicić sobie posiłek, wybierz wino Primitivo, które znajdziesz w sklepie Wybieramwino.pl. Na pewno będzie to coś wyjątkowego dla Twoich kubków smakowych!