Porady

Jak sprawdzić czy iPhone jest nowy, czy był odnowiony?

Pozornie nowe urządzenia dostępne w serwisie, to często telefony, których części zostały poddanie wymianie. Niekiedy zewnętrzny stan telefonu, który kupujesz daje tylko złudzenie, że to oryginalny smartfon, podczas gdy może on być odnowiony i używany wcześniej przez inną osobę. Przy zakupie sprawdź, jakiego typu urządzenia oferuje Ci sprzedawca serwisu czy na aukcji internetowej. Upewnij się, czy telefon nie był kradziony. To niebezpieczeństwo istnieje szczególnie wówczas, gdy kupujesz telefon z niepewnego źródła.

W poniższym artykule podpowiadamy, jak dzięki rzetelnej wiedzy wybrać odpowiednie, certyfikowane urządzenie. Artykuł powstał we współpracy z firmą iHospital, która oferuje serwis Apple Warszawa. Zapytaliśmy ich jak sprawdzić, czy iPhone jest nowy.

Czy nowy telefon jest na pewno nowy? Jak sprawdzić czy iPhone jest nowy?

Decydując się na zakup używanego iPhone’a, warto najpierw dokładnie sprawdzić sprzęt, choćby ze względu na jego niemałą cenę. Sporo informacji może dostarczyć nam już same pudełko, w którym sprzedawane zastają urządzenia. Wystarczy spojrzeć na stronę tylną, aby zorientować się, czy sprzęt był już używany, czy może jednak ten iPhone jest nowy. I nie oznacza to wyłącznie, że pudełko iPhone’a, który miał już poprzedniego właściciela może nam dostarczyć informacji jak wcześniejszy użytkownik obchodził się z nim. To również, ale poza tym pudełko zawiera numer IMEI. Tuż obok nazwy modelu widnieje numer modelu. Dane z tyłu urządzenia, a dokładnie z jego opakowania daje nam kluczowe informacje czy telefon jest nowy, odnowiony, czy urządzenie zostało spersonalizowane, albo może jest to zamiennik.
Numer IMEI odczytany z ustawień iPhone 'a powinien być identyczny z tym umieszczonym w kieszeni na kartę SIM lub na obudowie urządzenia. Decydując się na zakup iPhone z aukcji internetowej, poproś sprzedawcę, aby wysłał Ci zdjęcia, które przedstawiają ten numer w danym urządzeniu.

jak sprawdzić czy iphone jest nowy czy odnowiony
Jak sprawdzić czy iPhone jest nowy, czy odnowiony.

Jak interpretować numer modelu?

Każdy iPhone wyposażony jest w niejako identyfikator modelu, określany inaczej jako numer modelu. Niejednokrotnie na pierwszy rzut oka, telefon może wyglądać na nowe urządzenie, a w rzeczywistości może to być model odnowiony. Sprzedawca w sklepie może udzielić Tobie rzekomo wiarygodnych informacji, które jednak chcesz sprawdzić. Masz do tego pełne prawo. Wszelkie Twoje wątpliwości może rozwiać rzetelna wiedza, dzięki której w sposób świadomy wybierzesz iPhonie’a z którego będziesz rzeczywiście zadowolony.
Oprócz tego, że numer modelu znajduje się na pudełku, można go określić na podstawie informacji nadanych przez firmę apple konkretnemu urządzeniu.

Możesz sprawdzić czy iPhone jest nowy czy może był już przez kogoś używany, wykonując następujące kroki, dzięki którym poznasz identyfikator modelu. Zalecane jest w pierwszej kolejności wgląd w ustawienia telefonu. Dalej, wybierz zakładkę „ogólne”, a następnie „to urządzenie”. Dalej sprawdź „model” poprzez odczytanie jaki identyfikator modelu posiada dany egzemplarz. Dzięki zastosowaniu tych kroków, wybraniu na klawiaturze i wpisaniu w telefon zalecanych pozycji możesz sprawdzić czy telefon jest nowy. Jeśli iPhone jest fabrycznie nowy, wówczas widzimy literę „M”. Telefon, który był wcześniej używany i został odnowiony, posiada literę „F”. iPhone pierwotnie zakupiony, który został zastąpiony na inny model za pośrednictwem zgłoszenia serwisowego określony jest jako literka „N”. Z kolei literą „P” oznaczone jest spersonalizowane urządzenie które cechuje grawerowanie. Innymi słowy w ostatnim przypadku to urządzenie ma charakter spersonalizowany.

W tych kilku prostych krokach możemy dotrzeć do wiarygodnych informacji określających stan telefonu. Pozwoli to upewnić się co do otrzymywanych informacji przy zakupie iPhone’a. Decydując się na telefon fabrycznie nowy możemy uniknąć zbędnych problemów, takich jak np. uszkodzone części telefonu.


Nowy iPhone a odnowione iPhone’y?

Odnowiony iPhone jest alternatywą dla zakupu fabrycznie nowego iPhone’a. Do tego celu wykorzystywane są telefony, które nie spełniły oczekiwań klientów, smartfony z wadami technicznymi oraz te, które były testowane np. w celach demonstracyjnych na targach. Tego rodzaju urządzenia poddawane są regeneracji i ponownie wystawiane na sprzedaż. Jeśli nowy iPhone jest faktycznie nowy, jego cena jest zdecydowanie wyższa niż iPhone odnowionego. Dużo korzystniejsza cena telefonu odnowionego sprawia, że cieszą się one coraz większym powodzeniem. Tu wszystkie funkcje działają bez zarzutu. Telefon odnowiony ma wymieniony element uszkodzony, działający wadliwie. Poza tym bateria i wyświetlacz również są w doskonałym stanie. Przed sprzedaniem takiego urządzenia, producent dokładnie sprawdza je pod kątem poprawności technicznej oraz jego cech wizualnych.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.