Dom

Plusy i minusy instalacji paneli słonecznych na metalowym dachu

Jeśli Twój dom lub firma ma metalowy dach, możesz się zastanawiać, czy można na nim zainstalować system paneli słonecznych. Na szczęście metalowe dachy idealnie nadają się do paneli słonecznych, a kiedy oba są połączone, tworzą nie do pokonania świadomą ekologicznie kombinację! Metalowe dachy są również mniej podatne na wzrost glonów w miejscu styku dachu i panelu słonecznego, co powoduje mniej problemów z dachem, takich jak przeciekanie.

Oto kilka innych powodów, dla których panele fotowoltaiczne są doskonałym wyborem dla budynku z metalowym dachem:

  • Oba są energooszczędne – metal w naturalny sposób zmniejsza zależność właściciela domu od ogrzewania i chłodzenia ze względu na jego zdolność do odpychania ciepła słonecznego latem i zatrzymywania ciepła zimą.
  • Niższe rachunki za media – panele słoneczne oszczędzają energię, ponieważ poleganie na nich zmniejsza potrzebę korzystania z sieci elektrycznej. W rezultacie firmy energetyczne mają tendencję do obniżania miesięcznych rachunków dla właścicieli domów z zainstalowanymi panelami słonecznymi.
  • Ulgi podatkowe – możliwe są ulgi podatkowe, jeśli zdecydujesz się polegać na energii odnawialnej zamiast sieci energetycznej.

Podczas gdy metalowe dachy i systemy paneli słonecznych są zazwyczaj idealnie dopasowane, istnieje kilka wad, na które warto zwrócić uwagę:

  • Dachy metalowe są kosztowne – mimo że są estetyczne i przyjazne dla środowiska, a ceny paneli fotowoltaicznych znacznie spadły w ostatnich latach, nadal wymagają znacznych inwestycji
  • Koszt ich wymiany może być wysoki – jeśli kawał dużego gruzu spadnie na metalowy dach z panelem fotowoltaicznym, nawet jeśli uszkodzona zostanie tylko niewielka część dachu, koszt wymiany może być znaczny
  • Uważaj na swoją gwarancję przy złej instalacji – jeśli zdecydujesz się pójść na łatwiznę i skorzystać z instalatora paneli słonecznych, który nie jest zbyt doświadczony lub który nie dba o jakość wykonania, jeśli nie zainstaluje paneli prawidłowo na metalowym dachu, gwarancja na dachy może być zagrożona.

Posiadanie paneli słonecznych zainstalowanych na metalowym dachu

Najlepszą rzeczą do zrobienia przed instalacją paneli słonecznych jest poproszenie wykwalifikowanego dekarza o ocenę metalowego dachu i sprawdzenie, czy jest on w stanie utrzymać system paneli słonecznych. W przypadku nowych dachów metalowych nie powinno to stanowić problemu, ale jeśli dach jest starszy, może wymagać naprawy lub wymiany przed zainstalowaniem systemu.

Nie ma absolutnie żadnego powodu, dla którego metalowy dach w dobrym stanie nie mógłby obsługiwać systemu paneli słonecznych, a po połączeniu pomóc Ci zbliżyć się o krok do zmniejszenia śladu węglowego.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.