RozrywkaDzieckoTurystyka

Państwa na O

państwa na literę O to np. Osetia Południowa. Konkretnie Oman Osetia Południowa Państwa rozpoczynające się na literę O

Zastanawiałeś się kiedyś, ile jest państw na literę „O”? Słyszałem wiele odpowiedzi na to pytanie, a dzisiaj postanowiłem raz na zawsze rozwikłać tę zagadkę. Czy jest ich jeden, czy może jednak dwa? Jakie historie kryją się za nazwami tych krajów?

Oman: Diament Półwyspu Arabskiego

Zaczynajmy od Omanu, jedynego, uniwersalnie uznawanego państwa na literę O. Oman, leżący na Półwyspie Arabskim i graniczy ze Zjednoczonymi emiratami arabskimi. Oman to miejsce, które można by opisać jako raj. Ale czy aby na pewno raj? Piękne plaże, nieustające słońce i kusząca kultura – to tylko niektóre z atrakcji tego miejsca. Może nie jest jeszcze na ustach wszystkich globtroterów, ale ma coś niepowtarzalnego.
Oman, choć mniejszy od Polski, przyciąga swoją autentycznością. Wiesz, że konie arabskie pochodzą właśnie stąd? I dromadery, które, krążąc po pustyni, wydają się być częścią wiecznego krajobrazu, są tutaj na porządku dziennym. Przypomina mi to trochę historie z dzieciństwa, te o wielkich przygodach na pustyni. Jakby nie było, Oman jest pełen niespodzianek. Czy słyszałeś o systemie nawadniania aflaj czy o drzewach kadzidła? Wszystko to stanowi część tej niesamowitej mozaiki kulturowej.

Zobacz też państwo na Z.

Osetia Południowa: Kraj Cieni?

Z drugiej strony mamy Osetię Południową. I tutaj pojawia się pewien dylemat. Czy możemy nazywać ją państwem? Międzynarodowa społeczność ma co do tego wątpliwości. Osetia Południowa jest jak cień, ukryta w głębi Kaukazu, o której wiele osób zapomina. Jej piękne górskie krajobrazy mogą zachwycać, ale za nimi kryje się skomplikowana historia.

Refleksja: Co to znaczy być państwem?

Pozostając między Omanem a Osetią Południową, zastanawiam się, co to właściwie znaczy być państwem? Czy to terytorium, ludzie, kultura? A może uznanie przez innych? Moje myśli błądzą, próbując znaleźć odpowiedź.

Anegdoty z Omanu: Splot Historii i Kultury

Wróćmy jednak do Omanu. Wyobraź sobie, że podczas mojej wizyty w Muscat, spotkałem staruszka, który opowiadał mi o legendarnych żaglowcach dhow. Te statki były świadkami wielu morskich bitew, a dziś są symbolem narodowym. Aż trudno uwierzyć, że te same wody, które opłukują brzegi Omanu, kryją takie historie.

Państwa na O

W końcu, ile jest państw na literę O? Dla niektórych jeden, dla innych dwa. Ale czy liczba ta jest najważniejsza? Dla mnie ważniejsze są historie, kultury i ludzie, którzy je tworzą. Bo przecież to oni decydują o tym, co to znaczy być państwem. Czyż nie?

Miasta na literę O

Przykładowe miasta na literę O

Oto lista 20 polskich miast zaczynających się na literę „O”:

 1. Olsztyn
 2. Opole
 3. Ostrów Wielkopolski
 4. Ostrołęka
 5. Oświęcim
 6. Otwock
 7. Ozimek
 8. Ostrzeszów
 9. Olsztynek
 10. Ostróda
 11. Oleśnica
 12. Olkusz
 13. Ostrów Mazowiecka
 14. Opatów
 15. Ożarów Mazowiecki
 16. Oława
 17. Obrzycko
 18. Orzysz
 19. Ośno Lubuskie
 20. Ostróg

Proszę zauważyć- ta lista może nie być kompletna. Kolejność miejscowości jest przypadkowa. W Polsce istnieje więcej miejscowości zaczynających się na literę „O”, ale wymieniłem tutaj 20 z nich.

Rośliny na literę O

Oto lista 20 roślin, które zaczynają się na literę „O”:

 1. Ogórek (Cucumis sativus)
 2. Oset (Carduus)
 3. Orzech włoski (Juglans regia)
 4. Orlik (Aquilegia)
 5. Ostróżka (Delphinium)
 6. Ostropest plamisty (Silybum marianum)
 7. Owoc papai (Carica papaya)
 8. Orzesznik (Juglans)
 9. Ozanka (Teucrium)
 10. Ożanka (Fagopyrum)
 11. Ochitok (Oxalis)
 12. Oliwka europejska (Olea europaea)
 13. Ostnica (Stipa)
 14. Okset (Eryngium)
 15. Orzech laskowy (Corylus avellana)
 16. Oślizg (Althaea)
 17. Ostróżyna (Rubus)
 18. Owoc granatu (Punica granatum)
 19. Ochitnia (Dactylorhiza)
 20. Orzechy nerkowca (Anacardium occidentale)

Niektóre z tych roślin są bardziej znane niż inne, a nie wszystkie są rodzime dla Polski. Warto również zauważyć, że wiele roślin ma wiele gatunków i odmian, dlatego przy niektórych nazwach roślin podałem również nazwę naukową dla lepszego określenia gatunku.