Biznes

Optymalizacja procesów technologicznych przy użyciu software

W dzisiejszych czasach przyśpieszenie procesów technologicznych, wdrożenie do firm przemysłowych zagadnień związanych z automatyzacją oraz ograniczenie kosztów pracy to podstawa. Optymalizacja procesów technologicznych jest znacznie łatwiejsza przy zastosowaniu software, szytego na miarę potrzeb klienta. Tzw. custom software pozwala na sprawniejsze zarządzanie czasem pracy, a także rozdzielanie zadań pomiędzy wszystkie komórki firmy. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak w praktyce wygląda optymalizacja procesów? Sprawdź ten artykuł!

Optymalizacja środowiska IT w zakresie procesów technologicznych – najistotniejsze informacje

W wielu przedsiębiorstwach optymalizacja procesów IT po prostu nie istnieje, co przekłada się na liczne problemy z komunikacją pomiędzy poszczególnymi komórkami firmy. Brak przepływu informacji pomiędzy różnymi systemami może finalnie wydłużyć czas produkcji, wysyłki towaru, a nawet przełożyć się na pogorszenie satysfakcji klienta. W wielu firmach w Polsce i Europie procesy produkcyjne odbywają się przy pomocy oprogramowania projektowego, np. CAD lub systemu ERP. To oczywiście dobre sposoby na zarządzanie projektami, ale tylko przy optymalizacji procesów i usprawnieniu komunikacji firma zacznie działać tak, jak należy. Ogólnie rzecz biorąc, optymalizacja procesów technologicznych musi dotykać takich obszarów, jak:

 • projektowanie,
 • wytwarzanie,
 • serwisowanie,
 • obsługa klienta.

Optymalizacja procesów IT – na czym to polega?

Najogólniej mówiąc – optymalizacja procesów to dopasowanie przebiegu poszczególnych prac do aktualnych możliwości oraz zapotrzebowania przedsiębiorstwa. Celem wdrożenia optymalizacji jest osiągnięcie zamierzonych wyników, poprzez redukcję kosztów czy nawet przyśpieszenie pracy zakładu produkcyjnego. Jedną z najistotniejszych kwestii jest optymalizacja środowiska IT, co przekłada się często na spore zmiany w firmie. W tym przypadku zmiany dotykają:

 • oprogramowania,
 • narzędzi technologicznych,
 • przebudowy procesów działania od podstaw,
 • systemu komunikacji w firmie.

Jest też wiele korzyści, które wynikają z optymalizacji procesów IT. Oto kilka z nich:

 • poprawa dynamiki rozwoju przedsiębiorstwa,
 • większa satysfakcja potencjalnych klientów,
 • większe zyski firmy,
 • eliminacja zbędnych elementów, które generowałyby koszty,
 • skrócenie czasu potrzebnego na wykonywanie konkretnych czynności,
 • większe szanse na dalszy rozwój.

Optymalizacja procesów – jakie rozwiązania są najskuteczniejsze?

Przed przystąpieniem do optymalizacji środowiska IT i procesów technologicznych, warto zadbać o wykonanie kompleksowego audytu funkcjonowania przedsiębiorstwa. W ten sposób można łatwiej określić, jakie czynności warto zoptymalizować, dlaczego i jak można to zrobić. Identyfikacja obszarów wymagających działań optymalizacyjnych to podstawa!

Optymalizacja procesów technologicznych może odbywać się przy wykorzystaniu systemów ERP, wdrożeniu środowiska CIM i połączeniu ich z integracją CAD. Dzięki temu można połączyć produkcję z inżynierią i znacznie przyśpieszyć procesy technologiczne i komunikacyjne. Warto dodać, że zaawansowane systemu ERP pozwalają na planowanie produkcji w zakładach przemysłowych, a także tworzenie projektów,  do których zostaną przypisane konkretne zasoby. Dodatkowa optymalizacja kosztów IT jest możliwa poprzez integrację ERP z narzędziami inżynieryjnymi CAD – w ten sposób można stworzyć funkcjonalną bazę z informacjami, do których mają dostęp wszystkie osoby zajmujące się danym projektem. 

Optymalizacja procesów – czy to w ogóle ma sens?

Wdrożenie nowoczesnego software do firmy technologicznej to podstawa, aby móc przyśpieszyć i zoptymalizować niektóre procesy. Bez tego dalszy rozwój firmy byłby niemożliwy, a to skutkowałoby jej wyparciem z rynku. Dobrym przykładem zaniechania optymalizacji procesów jest firma Kodak, która nie wdrożyła odpowiednich czynności, a finalnie została mocno wyparta z rozwijającego się rynku fotografii cyfrowej. W kwestii podsumowania, optymalizacja procesów technologicznych i IT to wręcz podstawa funkcjonowania każdej firmy w dzisiejszych czasach.