Internet

Odnowienie certyfikatu SSL – jak utrzymać bezpieczeństwo Twojej strony

Bezpieczeństwo strony internetowej to priorytet dla każdego właściciela witryny. Jednym z kluczowych elementów zapewnienia jej ochrony jest certyfikat SSL, który gwarantuje szyfrowanie danych przesyłanych między użytkownikiem a serwerem. Jednak ważność certyfikatu SSL jest ograniczona w czasie, dlatego konieczne jest jego regularne odnawianie. Dowiedz się w jaki sposób to zrobić!

Certyfikat SSL – jak działa?

Czym dokładnie jest certyfikat SSL? To kluczowy element zapewnienia bezpieczeństwa w transmisji danych przez internet. Jego sposób działania tego  jest bardzo prosty. Kiedy użytkownik próbuje uzyskać dostęp do strony internetowej zabezpieczonej przez certyfikat SSL, przeglądarka wysyła zapytanie do serwera, żądając ustanowienia bezpiecznego połączenia. Serwer odsyła certyfikat do przeglądarki, a ta weryfikuje go, sprawdzając jego ważność, autentyczność i poprawność podpisu.

Jeżeli wszystko się zgadza, zostaje nawiązane bezpieczne połączenie z unikalnymi kluczami szyfrującymi dla danej sesji. Nawet gdy ktoś przechwyci transmisje, nie będzie w stanie odczytać samych danych. 

Jak odnowić certyfikat SSL?

Odnowienie certyfikatu nie jest skomplikowane. Przede wszystkim śledź jego termin ważności, tak by wygaśnięcie starych zabezpieczeń nie było dla Ciebie zaskoczeniem i nie stwarzało zagrożenia dla Twojej strony.

Następnie wybierz dostawcę certyfikatu i ofertę, która odpowiada Twoim potrzebom oraz budżetowi. Bardzo korzystne propozycje znajdziesz w polskim Data Center IQ. Z ich pomocą możesz zabezpieczyć dowolny pojedynczy adres lub nieograniczoną liczbę subdomen. 

Gdy zdecydujesz się już na konkretny certyfikat SSL, złóż wniosek i poczekaj na jego weryfikację. Może wymagać to potwierdzenia Twojej tożsamości i uprawnień właściciela strony internetowej. 

Gdy odnowienie zostanie zatwierdzone, otrzymasz nowy certyfikat i będziesz mógł zainstalować go na swoim serwerze w Data Center. Pamiętaj, by po wszystkim wykonać testy i sprawdzić czy działa poprawnie. 

Dodatkowe zabezpieczenia od centrum danych IQ 

Szyfrowanie transmisji to tylko jedno z wielu zabezpieczeń, które warto wdrożyć na swojej stronie internetowej. Witryna narażona jest nie tylko na przechwytywanie danych, ale także inne zagrożenia takie jak wirusy, ataki hakerskie i inne.

Jedna z najbardziej polecanych opcji to ochrona przed DDoS zapewniana przez IQ Shield. To zabezpieczenie, które wykrywa próby ataków, zanim te zdążą wywołać szkody i automatycznie je blokuje. 

Niezależnie od tego czy interesuje Cię certyfikat, ochrona przed DDoS czy inne formy zabezpieczenia, sprawdź możliwości oferowane przez centrum danych IQ. Na pewno znajdziesz tam odpowiednie opcje dla siebie!