Dziecko

Malutkie zwierzątka domowe

Nie masz miejsca na dużego zwierzaka? Nie martw się. Wciąż jest wielu przyjaznych futrzanych przyjaciół wielkości dłoni, które Twoje dziecko pokocha. Oto najlepsze małe zwierzaki dla dzieci. Wybierając zwierzątko domowe, warto sprawdzić, jaki prowadzi tryb życia. Każde zwierzę ma swoje uwarunkowania genetyczne. Część prowadzi dzienny tryb życia a inne nocny.

Kiedy chcesz dodać zwierzaka do swojej rodziny, łatwo zapomnieć, że koty i psy nie są jedynymi opcjami. Ale kompaktowe zwierzęta mogą być równie przytulne, a także łatwiejsze w utrzymaniu, mniej wymagające uwagi i potencjalnie bardziej przystępne cenowo. Dla dzieci powyżej 5 roku życia małe zwierzęta domowe mogą być świetną opcją, ponieważ opieka nad nimi uczy dzieci odpowiedzialności. Wielu rodziców właśnie z tego powodu decyduje się na zwierzęta domowe, aby dziecko poczuło odpowiedzialność, za żywą istotę stając się początkującym hodowcom.

Aby zdecydować, czy małe zwierzę może pracować dla twoich dzieci, powinieneś przeprowadzić tyle badań, ile byś wybrał, gdybyś wybierał większe zwierzę. Niektóre z najpopularniejszych zwierząt domowych, takie jak chomiki i świnki morskie, mogą wyglądać podobnie, ale różnią się znacznie pod względem potrzeb i interakcji z ludźmi.

Korzyści ze zwierząt domowych dla dzieci

Zastanawiając się, jakie małe zwierzęta domowe dla dzieci mogą pasować do Twojej rodziny, rozważ te sześć opcji – niektóre tradycyjne, a niektóre bardziej niezwykłe. Bez względu na to, kogo powitasz w swoim domu, pamiętaj, że wszystkie małe zwierzęta domowe mają wyjątkowe potrzeby i cechy.

Chomiki – małe zwierzęta domowe

Ten klasyczny mały zwierzak jest łatwy w pielęgnacji i można go nawet nauczyć używania żwirku. To powiedziawszy, chomiki mogą być dość smukłe, a małe rasy (w szczególności samice) mogą być dość agresywne, Dużą popularnością cieszą się chomiki syryjskie, ale pamiętajmy, że to egzotyczne zwierzęta domowe.

Ich agresywność sprawia, że ​​niektóre chomiki są trudniejsze w obsłudze niż inne. Zaleca się jako małe zwierzęta domowe przywiezienie do domu większej rozmiarem rasy, takiej jak chomik syryjski, który może lepiej przystosować się do opieki twojej rodziny.

Chomik powinien być trzymany w obszernej klatce, z tunelami i miejscami do spania (tylko upewnij się, że możesz łatwo wyczyścić klatkę). Zazwyczaj żyją około trzech lat, więc zastanów się, jak bardzo Twoje dziecko będzie chciało z nim wchodzić w interakcje.

Jeśli stracą zainteresowanie opieką nad nim, te lata mogą wydawać się długie. Mogą również wydawać się zbyt krótkie, jeśli zwierzę umrze, dając dziecku pierwszą ekspozycję na śmierć. O ile nie doświadczyli utraty bliskiej osoby, to doświadczenie z pewnością będzie przygnębiające, choć może również stanowić okazję do lekcji życia. To może być smutne, ale także sposób na wprowadzenie idei, że wszystko umiera. Możesz przy tym być, gdy Twoje dziecko przechodzi przez to doświadczenie.

Należy zapamiętać, że chomik to nie jest zwierzę domowe, a tym bardziej stadne. Nie kupujmy kilku chomików do jednej klatki. Chomiki to nie są zwierzęta stadne.

Świnki morskie – zwierzęta stadne

Chociaż świnki morskie należą do tej samej rodziny gryzoni co chomiki, ich zachowanie nie mogłoby się bardziej różnić. Te gryzonie są delikatne i mają słodkie usposobienie, co sprawia, że ​​są mniej podatne na gryzienie. Dla wielu osób to idealne małe zwierzątko domowe.

Ponadto mogą być towarzyskie, co oznacza, że ​​świnka morska nie będzie mieć nic przeciwko zabawie – o ile są odpowiednio trzymane – i nie będą miały nic przeciwko, jeśli małe dzieci będą chciały z nimi wchodzić w interakcje. Ale jeśli chcesz dodać tylko jednego nowego zwierzaka do swojej rodziny, możesz rozważyć inne opcje; będąc istotami społecznymi, którymi są, świnki morskie najlepiej radzą sobie w parach lub małych grupach.

Te milutkie stworzenia są idealne dla dziecka, które dopiero uczy się opiekować zwierzakiem, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że świnka morska będzie sfrustrowany młodym opiekunem, dzięki czemu wydają się, że to idealne zwierzątka. Świnki morskie również znacznie dłużej żyją niż chomiki – świnka morska żyje od pięciu do siedmiu lat. Hodowla świnki morskiej wymaga więcej czasu i wysiłku. Ich ogromny apetyt oznacza, że ​​jedzą dużo siana i warzyw, przez co mogą być bardziej bałaganiarskie niż inne małe ssaki; być może będziesz musiał częściej czyścić ich klatki.

Myszoskoczki

Myszoskoczki są łatwe w opiece, ale niezbyt praktyczne. Są w porządku dla dzieci, które nie chcą być tak zaangażowane w opiekę. W przeciwieństwie do chomików i świnek morskich myszoskoczki żyją stosunkowo krótko – około dwóch lat. Łatwo jest karmić myszoskoczki, ponieważ mają one standardową dietę podobną do tej, jaką mają szczury i chomiki: granulki dla gryzoni i bloki pokarmowe, wraz z dodatkowymi mieszankami nasion.

Myszoskoczki zazwyczaj nie są agresywne, więc można je również trzymać, ale są bardzo szybkie, więc nie będzie łatwo je utrzymać przez długi czas. Ta szybkość oznacza dużą aktywność w klatce, która może wzbudzić zainteresowanie Twojego dziecka. Myszoskoczki są bardziej wrażliwe na środowisko niż inne małe zwierzęta, a zbyt duża wilgotność może powodować problemy z oddychaniem i sierścią. Jeśli obawiasz się, że Twoje środowisko może być zbyt wilgotne dla myszoskoczka, skonsultuj się z weterynarzem.

Szczury

Szczur może nie być pierwszym wyborem na twojej liście zawierającej małe zwierzęta domowe, ale „są jednymi z najlepszych zwierząt dla małych dzieci. Szczury mogą być spokojne, wyluzowane, nie tak żwawe jak inne małe ssaki i można się z nimi dużo bawić. Oczywiście jak każde zwierzęta domowe, tak i szczury mają swoje granicy wytrzymałości.

Szczury są świetnymi towarzyszami, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nawiązało silną więź ze zwierzakiem, ponieważ są interaktywne i potrafią nauczyć się sztuczek, takich jak aportowanie przedmiotów i poruszanie się po labiryntach lub torach przeszkód.

Ponieważ szczury lubią wchodzić w interakcje z ludźmi i rzeczami, dostarczanie im różnych zabawek i akcesoriów, od lin po rolki ręczników papierowych, sprawi, że będą szczęśliwe i zajęte. Szczury są również łatwe w pielęgnacji i wymagają standardowej diety dla gryzoni, składającej się z bloków pokarmowych. Jednak podobnie jak myszoskoczki, szczury żyją krótko, od dwóch do trzech lat.

Króliki

Możesz rozważyć te popularne małe zwierzęta domowe dla dzieci, o ile będzie dużo nadzoru ze strony dorosłych, który zapewni, że są traktowane bezpiecznie i otrzymują opiekę, której potrzebują. Podobnie jak świnki morskie, króliki mają przyjazny charakter, który może być dobry dla młodszych dzieci, ale mogą być bardzo delikatne.

Podczas gdy większe rasy mogą być szczególnie łagodne. Zaleca się, aby wszystkie króliki były spryskane lub wykastrowane, aby zapobiec agresji (i wyeliminować ryzyko raka macicy u samic). Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz trzymać więcej niż jednego królika na tej samej przestrzeni, co jest idealne, biorąc pod uwagę jego potrzeby społeczne. Również gdy nie są tej samej płci.

Królik może żyć od ośmiu do 12 lat. Można je również szkolić na kuwety, ale nie są one najłatwiejszym małym zwierzakiem do opieki. Królik jest to małe zwierzę, wymagające dużo miejsca i dużo uwagi. Dla ich zdrowia i szczęścia ważna jest odpowiednia dieta: siano z trawy, świeże warzywa, granulat króliczy. W takich warunkach te małe stworzenia się najlepiej czują.

Szynszyle

Szynszyle są bardziej egzotyczną opcją dla dzieci, które chcą oglądać swojego zwierzaka, a nie bezpośrednio z nim wchodzić w relacje. Chociaż są delikatne, szynszyle mogą być bardzo zwinne i szybkie i mogą nie być odpowiednie dla małych dzieci, które nie są w stanie sobie z nimi bezpiecznie poradzić. Potrzebują diety złożonej z granulatu specjalnie przygotowanego dla szynszyli i siana, z warzywami jako przysmakiem. Te niewielkich rozmiarów zwierzę nie jest najlepszym wyborem na pierwsze zwierzę.

W przeciwieństwie do swoich odpowiedników dla małych zwierząt szynszylom należy zapewnić kąpiel w kurzu zamiast kąpieli wodnej. Musisz kupić pył dla szynszyli (specjalnie opracowany, aby naśladować kurz w ich naturalnym środowisku) i umieścić go w solidnej misce lub głębokim naczyniu. Alternatywnie możesz kupić domek z kurzem. Szynszyla potrzebuje kąpieli pyłowej dwa do trzech razy w tygodniu, podawanej poza klatką; klatka powinna być wielopoziomowa, aby mogły się wspinać i schodzić.

Żyjąc od około 12 do 15 lat, szynszyle żyją znacznie dłużej niż świnki morskie i inne gryzonie.

Jeże

Te kolczaste ssaki mogą nie zaliczać się do milutkich zwierzątek, ale są urocze, przyjazne i stosunkowo długowieczne, a ich długość życia wynosi od pięciu do siedmiu lat. A jeśli jeże są odpowiednio traktowane, gdy są jeszcze młode, wyrosną na towarzyskie i będą się chętnie bawić z twoim dzieckiem. Minusem jest to, że możesz wydawać na nie więcej pieniędzy na opiekę nad nimi.

Jeże wymagają więcej opieki i są podatne na więcej problemów zdrowotnych niż inne małe zwierzęta. Są narażone na częstsze występowanie różnych chorób, a czasami rozwija się u nich rak jamy ustnej i dostają roztocza, więc rachunki za weterynarz mogą być nieco wyższe.

Jeże są wszystkożerne, więc wymagają również innej diety zawierającej warzywa i specjalnego pokarmu z białkiem. Czasami karma dla kotów może spełnić wymagania, ale powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli rozważasz zdobycie jeża jako zwierzaka, sprawdź lokalne przepisy – w niektórych państwach posiadanie tych małych ssaków jest nielegalne.

Jak widać, wybór małych zwierząt domowych jest bardzo duży. Dzięki temu każdy bez problemu znajdzie coś odpowedniego dla siebie. Bez wzgledu na jakie zwierzę domowe się zdecydujecie, pamiętajcie o tym, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do codziennego życia. Każde zwierzę ma swoje konkretne wymagania i oczekiwania. Chomik na przykład potrzebuje kołowrotek, a króliki żyją w dużych klatkach i potrzebują dużo miejsca do biegania.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.