Dziecko

Zwierzę domowe dla dziecka

Więc w końcu zdecydowałeś się na rodzinnego zwierzaka. Być może dzieci pytały od wieków, ale nie jesteś do końca pewien, który zwierzak jest najlepszy dla Twojej rodziny. Psy i koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe w Polsce. Jakie jeszcze zwierzątko domowe się sprawdzi dla małych dzieci?

Według badań w naszym kraju w 14 milionach gospodarstw domowych mieszka 21 milionów zwierząt domowych. Najwięcej uwagi poświęcamy na opiekę nad kotami i psami. To na te zwierzęta domowe dla dzieci wydajemy najwięcej. Nie każde zwierzę jest drogie w utrzymaniu jeżeli chodzi o karmę.

Ale to niekoniecznie oznacza, że ​​są dla Ciebie właściwym wyborem. Inne dobre zwierzęta dla dzieci to króliki, świnki morskie, chomiki i ptaki. Każdy chce najlepiej dla swojego dziecka wybrać zwierzę, ale czasem jest to zadanie bardzo trudne.

Zwierzę domowe dla wielu dzieci jest pierwszym prawdziwym przyjacielem, oraz wpływa na rozwój dziecka zwierzęta domowe. Zwierzątko domowe dla dziecka wybrać powinniśmy na podstawie obserwacji. Nie można kierować się jedynie subiektywnym odczuciem. W poniższym artykule znajdziesz informacje, jakie małe zwierzęta domowe dla dzieci są najlepsze i jakie wybrać na pierwsze zwierzę, które nauczy młodego człowieka poczucie odpowiedzialności. Pamiętajmy, że najmłodsze dzieci nie będą w stanie samodzielnie opiekować się zwierzętami.

Dlaczego zwierzęta są dobre dla dzieci

Zwierzęta świetnie pomagają dzieciom w nauce i rozwoju. Pozytywne i satysfakcjonujące doświadczenia dla dzieci obejmują:

 • Pomaga uczyć dzieci odpowiedzialności i współczucia
 • Zwiększ samoocenę dzieci
 • Zapewnia komfort, radość i uczucie
 • Zapewnia towarzystwo i zmniejsza samotność
 • Prowadzenie zdrowszego stylu życia

Bycie otoczonym przez zwierzęta domowe od najmłodszych lat pomoże dzieciom poczuć się komfortowo w ich towarzystwie i miejmy nadzieję, że ta zażyłość pozostanie z nimi aż do dorosłości. Dzieci w wielu wypadkach lepiej się rozwijają w towarzystwie zwierząt.

To wszystko sprawia, że małe zwierzęta domowe, są ważnym elementem codziennego życia. Bardzo szybko pies lub kot awansuje na nowego członka rodziny. Na pierwsze zwierzę w życiu dziecka lepiej wybrać takie, które wymaga mniej opieki, jest mniej absorbujące dla całej rodziny.

Zwierzę dla dziecka - jakie żywe stworzenie dla dziecka?
Zwierzę dla dziecka – jakie żywe stworzenie dla dziecka?

Czy kot lub pies jest odpowiedni dla mojej rodziny?

Wybór kota czy psa nie zależy od tego, który z nich jest lepszy. Ważniejsze jest zastanowienie się, który zwierzak jest odpowiedni dla Twojej rodziny.

Koty i psy oferują miłość, uczucie i towarzystwo dzieciom i dorosłym. Oba są wspaniałymi dodatkami do życia rodzinnego i mają pozytywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie członków rodziny.

Posłuchaj tylko, jak ci rodzice opowiadają o niesamowitych korzyściach, jakie ich koty i psy przyniosły swoim rodzinom:

Jeśli trudno Ci wybrać między tymi dwoma, ważne jest, aby pamiętać, że koty i psy mają różne cechy, więc na Twój wybór będą miały wpływ okoliczności i styl życia Twojej rodziny. Pomyśl o swoim domu i ile możesz sobie pozwolić na jedzenie, opiekę nad zwierzętami i ubezpieczenie dla zwierząt .

Koty są bardziej niezależne, podczas gdy psy generalnie potrzebują więcej stymulacji i uwagi. Jeśli w Twoim domu jest mało miejsca lub prowadzisz intensywny tryb życia, niezależny kot może być lepszym wyborem niż pies.

Kot i pies idealne zwierzątko domowe

Psy należy wyprowadzać na spacer każdego dnia, więc jeśli nie należysz do rodziny lub rodziny, pies może nie być dla ciebie odpowiedni.

Psy są lepszym wyborem, jeśli Twój dom ma ogród lub jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu w parkach i na otwartej przestrzeni, np. na wsi.

Jeśli zdecydowałeś, że jest to pies, którego chcesz dla swojej rodziny, wybór może być jeszcze trudniejszy ze względu na szeroką gamę dostępnych ras.

Posiadanie małej rasy psa, takiej jak mops lub yorkshire terier, będzie dla twojej rodziny zupełnie innym doświadczeniem niż dużej rasy, takiej jak owczarek niemiecki.

Szukaj rasy dobrodusznej, zabawnej, przyjaznej i o zrównoważonym temperamencie.

Jeśli podoba Ci się idea życia rodzinnego, która obejmuje zarówno koty, jak i psy, rasy zorientowane na rodzinę, takie jak cocker spaniele , collie i labradory , mają reputację dogadywania się zarówno z dziećmi, jak i kotami.

Wybór rasy odpowiedniej dla Twojej rodziny jest ważny, ale należy również wziąć pod uwagę temperament i osobowość każdego psa.

Czy kot to idealne zwierzątka dla dziecka

Poświęcanie czasu zwierzakom i dzieciom

Wybierając zwierzaka, musisz wziąć pod uwagę potrzeby zwierzaka obok potrzeb swoich dzieci. Czasami może to być trudne do zrównoważenia obu.

Szczenięta i kocięta mogą nie być najlepszą opcją, jeśli masz bardzo małe, takie jak niemowlę lub jesteś rodzicem małego dziecka (3-4 letniego). Oboje będą musieli być przeszkoleni i okazywać im dużą troskę.

Jeśli masz małe dzieci, możesz nie mieć czasu i energii, aby poświęcić się im i nowemu zwierzakowi.

W przypadku kociąt są one w wieku, w którym wciąż uczą się używać pazurów, co sprawia, że ​​są bardziej skłonne do zabawy i mogą zranić małe dzieci.

Małe dzieci mogą czasami kojarzyć koty i psy z miękkimi zabawkami i pluszowymi misiami. W tym wieku ważne jest nauczenie dzieci traktowania zwierząt domowych z szacunkiem i współczuciem.

Jeśli chcesz, aby zwierzak był towarzyszem dla swoich dzieci, zwykle lepiej poczekać, aż dorosną, aby wziąć na siebie część odpowiedzialności za opiekę nad zwierzęciem. Od piątego roku życia jest to zwykle dobry wiek dla dzieci, aby zacząć to robić.

Najlepsze małe zwierzaki dla dzieci

Możesz nie mieć miejsca dla dużego zwierzaka, dlatego powinieneś rozważyć mniejsze zwierzęta jako alternatywę dla kota lub psa. Oto niektóre z najlepszych małych zwierząt do wyboru:

 • Chomiki
 • świnki morskie
 • Myszoskoczki
 • Szczury
 • Króliki
 • Chomiki

Chomiki zawsze były popularnym wyborem dla małych zwierząt, ponieważ są łatwe w pielęgnacji i można je wyszkolić do używania ściółki.

Zwierzę domowe dla dziecka

Mogą być jednak dość agresywne (szczególnie samice) i mogą nie lubić być traktowane bardziej niż inne gryzonie. Chomiki prowadzą nocny tryb życia, co oznacza, że ​​śpią w ciągu dnia i są bardziej aktywne w nocy.

W zależności od rasy chomiki mogą żyć od dwóch do trzech lat, co jest dość krótkim okresem w porównaniu z popularnymi zwierzętami domowymi, takimi jak koty i psy, ale powszechnym u małych ssaków.

Jeżeli nie planujemy przyjąć do domu psa lub kota, to małe zwierzęta domowe jak chomik czy świnka morska powinny się dobrze sprawdzić. Z drugiej strony warto postawić na zwierzę, które ma dzienny tryb życia, aby dziecko mogło z nim spędzać czas.

Świnki morskie – polecane zwierzęta domowe

Świnki morskie są generalnie doskonałym wyborem dla dzieci. Mają łagodny i towarzyski charakter, są spokojne i łatwe w obsłudze, gdy już się z tobą zapoznają.

Są bardzo aktywnymi stworzeniami i potrzebują snu tylko przez krótkie okresy dnia. To da dzieciom dużo czasu na zabawę i interakcję z nimi.

Powinieneś rozważyć zaopatrzenie się w kolejną świnkę morską jako towarzysza, aby nie poczuli się samotni. Świnki morskie żyją dłużej niż niektóre inne małe zwierzęta i mogą żyć do około pięciu do siedmiu lat.

Ze względu na większy apetyt na siano i warzywa wymagają więcej czasu i wysiłku niż chomiki i myszoskoczki. Świnka morska, to doskonały wybór dla dzieci w wieku przedszkolnym jak i dla tych starszych.

Myszoskoczki – zwierze domowe dla dziecka

Myszoskoczki są popularnym wyborem dla małych zwierząt, które są łatwe w obsłudze i opiece. Myszoskoczki są często wybierane przez rodziców jako pierwsze zwierzątko dla swoich dzieci. Dają dzieciom możliwość poznania odpowiedzialności i opieki nad zwierzakiem.

Są bardziej towarzyskie niż chomiki i mają tendencję do szczęśliwszego, zdrowszego życia, gdy mają towarzysza. Możesz więc rozważyć posiadanie dwóch myszoskoczków razem, a nie jednego osobno.

Myszoskoczki, takie jak chomiki, są wszystkożerne (co oznacza, że ​​żywią się zarówno roślinami, jak i zwierzętami, jak owady). Żyją krótko, zwykle nie dłużej niż dwa lata.

Szczur dla dziecka

Jeśli preferujesz gryzonia, szczury są często uważane za lepszą opcję niż chomiki czy myszoskoczki. Szczury zwykle żyją około dwóch lat, ale niektóre mogą żyć dłużej.

Szczury są inteligentne, towarzyskie i mają tendencję do tworzenia silnych więzi ze swoimi właścicielami. Dobrym pomysłem jest zdobycie dwóch szczurów tej samej płci, aby miały towarzystwo. Są stworzeniami nocnymi, co oznacza, że ​​są bardziej aktywne w nocy io zmierzchu.

Twoje szczury powinny mieć regularny czas na zabawę poza klatkami, ale musisz upewnić się, że pokój, w którym się znajdują, jest bezpieczny, ponieważ mogą łatwo przedostać się przez szczeliny, o których możesz nie myśleć.

Większość gryzoni prowadzi nocny tryb życia, więc nie należy im niepokoić w ciągu dnia. Oznacza to, że ważne jest, aby przeprowadzać mini kontrole stanu zdrowia i codziennie odwiedzać ich, aby sprawdzić, czy są sprawni i zdrowi, mówi Sarah Dawson, nasz doradca ds. kontaktów weterynaryjnych.

Małe futrzaste zwierzęta mogą się źle zachorować lub bardzo szybko rozwinąć problemy i mogą pozostać niezauważone, ponieważ się chowają. Można czasem dać im mały szturchnięcie, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku”.

Króliczek dla dziecka – królik jako zwierze domowe

Króliki to kolejna popularna alternatywa dla kotów i psów, ale być może lepiej nadają się dla starszych dzieci. Powinniśmy pamiętać, że króliki potrzebują miejsca znacznie wiecej niż chomiki czy też świnki morskie.

Niektóre króliki nie lubią być dotykane i przytulane, podczas gdy inne są całkowicie szczęśliwe, gdy są trzymane. Wszystko zależy w dużej mierze od rasy i indywidualnej osobowości królika.

Króliki są dzikimi zwierzętami drapieżnymi. Oznacza to, że mogą być niespokojne i niekomfortowe z powodu głośnych dźwięków, zbyt brutalnego traktowania lub ścigania.

W niewłaściwym środowisku króliki mogą łatwo stać się zestresowane i agresywne. Weterynarze często radzą, aby króliki były sterylizowane lub kastrowane, aby zmniejszyć agresję.

Króliki mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi, ale ważne jest, aby pamiętać, że posiadanie królika jest trudniejsze i wymaga innej opieki i uwagi w porównaniu z innymi popularnymi małymi zwierzętami.

Bez względu na to, jakie małe zwierzę wybierzesz, oferują one dzieciom szansę nauczenia się, jak być odpowiedzialnym właścicielem zwierząt domowych poprzez:

 • Czyszczenie kojców i klatek
 • Uzupełnianie jedzenia i wody
 • Szczotkowanie i pielęgnacja
 • Sprawdzanie stanu zdrowia swoich pupili

Powinieneś być w stanie ubezpieczyć również większość małych zwierząt, co sprawi, że będziesz mógł sobie pozwolić na rachunki za wefaterynarz. Uzyskaj ubezpieczenie dla ptaków, ssaków, gadów i nie tylko.

Rozwój dziecka zwierzęta domowe

Zanim zdecydujesz się na rodzinnego zwierzaka, zawsze upewnij się, że wykonałeś wiele badań i upewnij się, że bierzesz pod uwagę koszty posiłków i rachunków za weterynarz przez cały okres ich życia.

Zwierzęta domowe w życiu dziecka pełnią bardzo ważną funkcję. Z drugiej strony choorby mogą być dla dziecka trudnym przeżyciem.