Zdrowie

Lampy na podczerwień — zastosuj światłoterapię we własnym domu!

Leczenie światłem jest jedną z metod fizykoterapii, polegającą na ekspozycji na różnego rodzaju promieniowanie. Stosowana była od zarania dziejów w formie ekspozycji na słońce, ponieważ zaobserwowano jego dobroczynny wpływ na samopoczucie. Jednym z bardziej popularnych zabiegów jest naświetlanie światłem czerwonym. Nowoczesne urządzenia pozwolą Ci samodzielnie wykorzystywać korzyści, jakie daje lampa sollux w zwalczaniu wielu różnych dolegliwości. Sprawdź, jakie pozytywne skutki możesz uzyskać, stosując czerwoną lampę!

Co to jest podczerwień?

Podczerwień to rodzaj światła, którego fale są niewidoczne dla ludzkiego oka. W postaci fali przenosi ciepło, dlatego nazywane jest promieniowaniem grzewczym. Ciepło ogrzewa przedmioty i osoby znajdujące się w jego zasięgu. Te wyjątkowe cechy powodują, że podczerwień znalazła swoje zastosowanie jako zabieg fizykoterapeutyczny.

Ze względu na właściwości cieplne i zdolność przenikania do głębszych tkanek ludzkiego ciała, ma szerokie zastosowanie. Lampa na podczerwień, którą możesz zakupić w sklepie Mega Medic, ma czerwoną barwę, która uzyskiwana jest dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów przepuszczających fale widzialne. Dzięki temu efekty działania wspomagane są za pomocą oddziaływania koloroterapią, która wpływa na układ nerwowy. 

Jak działa lampa na podczerwień?

Emituje promieniowanie cieplne, które dociera około 3 cm w głąb tkanek, co pozwala na uzyskanie efektu przegrzania wybranych ciała. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi, która dostarcza do komórek tlen i składniki odżywcze. Działanie to powoduje przyspieszenie regeneracji, rozluźnienie mięśni oraz efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny. Odczuwane ciepło daje uczucie odprężenia i głębokiego relaksu. Posiadanie lampy do użytku domowego, którą możesz zakupić w sklepach takich jak Mega Medic,  pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, jakich wymagają zabiegi w gabinetach fizjoterapeutycznych oraz umożliwi korzystanie z dobroczynnego działania podczerwieni tak często, jak tego potrzebujesz. 

Lampa rozgrzewająca na podczerwień — jak jej używać?

Zabiegi są bezpieczne, jednak przed rozpoczęciem korzystania z lampy należy zapoznać się z przeciwwskazaniami i stosować się do instrukcji użytkowania. Zbyt długie naświetlanie w niewielkiej odległości od promiennika może prowadzić do występowania poparzeń — staraj się zachować kilkadziesiąt centymetrów odległości pomiędzy ciałem a żarówką. Jednorazowy zabieg powinien trwać od 15 do 30 minut. Skóra poddawana naświetlaniu powinna być odsłonięta i oczyszczona z kosmetyków czy maści.  

Dla maksymalnego relaksu zadbaj o komfortową pozycję podczas zabiegu. Dzięki przyjemnemu ciepłu odprężysz się, a zabieg wpłynie pozytywnie nie tylko na Twoje dolegliwości, ale również na samopoczucie. Głębokie działanie promieniowania podczerwonego utrzymuje się przez około 2 godziny po zakończeniu zabiegu.  

Przy jakich dolegliwościach sprawdzi się czerwona lampa lecznicza? 

Najczęściej jest stosowana w schorzeniach układu ruchu, zwłaszcza tych związanych z występowaniem sztywności stawowej. Ciepło pozwala rozluźnić tkanki miękkie i mięśnie, poprawiając zakres ruchu i zmniejszając ból. Sprawdza się w leczeniu chorób reumatycznych i stanów zapalnych oraz po kontuzjach. Ma pozytywne działanie także w przypadku nerwobóli i porażeń nerwów. Podczerwień stosuje się również do leczenia problemów dermatologicznych, takich jak trądzik czy atopowe zapalenie skóry.