Biznes

Jak założyć działalność nierejestrowaną?

Choć rejestracja własnej firmy jest dziś wyjątkowo prosta, nie każdy chce zdecydować się na taki krok. Założenie działalności gospodarczej wiąże się bowiem z pewnymi zobowiązaniami finansowymi i koniecznością dopełnienia paru formalności. Na szczęście aspirujący przedsiębiorcy mają także do dyspozycji działalność nierejestrowaną. Na czym polega takie rozwiązanie i co zrobić, aby z niego skorzystać?

Czym jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana (lub nieewidencjonowana) to forma drobnej aktywności zarobkowej, którą można prowadzić bez konieczności zakładania firmy. Nie trzeba jej zatem zgłaszać w CEIDG, ZUS czy US. Oznacza to oczywiście liczne korzyści dla przedsiębiorcy, takie jak:

  • brak konieczności opłacania składek ZUS,
  • prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży,
  • możliwość bezpiecznego przetestowania pomysłu na biznes.

Jak widzisz, działalność nierejestrowana może okazać się ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą wejść na rynek z własną marką lub zamierzają po prostu dorobić do etatu. Korzystanie z tej formy biznesu ograniczone jest jednak kilkoma warunkami:

  • Przychody z działalności nie mogą przekraczać 50% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku (od lipca 2023 kwota ta ma wzrosnąć do 75%).
  • Działalność musisz prowadzić samodzielnie, bez partnerów.
  • Nie możesz prowadzić działalności wymagającej specjalnych licencji, koncesji czy pozwoleń.
  • Z działalności nie mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadziły zarejestrowaną firmę.
  • Twoja aktywność zarobkowa nie może być zdefiniowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej wiąże się z pewnymi ograniczeniami, spośród których najbardziej dotkliwy wydaje się limit przychodów. W wielu przypadkach okaże się jednak bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które chcą spróbować swoich sił w biznesie bez zbędnego ryzyka.

Jak założyć działalność nierejestrowaną?

Jak już wspominaliśmy, działalności nierejestrowanej nie trzeba nigdzie zgłaszać, co oznacza, że możesz zacząć jej prowadzenie w dowolnej chwili. Będziesz z niej korzystać, dopóki spełniasz wszystkie wymienione wyżej warunki. Jeśli się to jednak zmieni – na przykład gdy przekroczysz miesięczny limit przychodów – konieczne stanie się zarejestrowanie firmy.

W tym miejscu warto zauważyć, że rejestracja własnej działalności gospodarczej nie powinna Ci sprawić żadnych problemów. Cały proces można wygodnie przeprowadzić przez Internet, a ponadto w początkowym okresie opłacania składek ZUS będzie przysługiwała Ci atrakcyjna ulga na start.

Jak zamknąć działalność nierejestrowaną?

Podobnie jak w przypadku otwierania działalności nierejestrowanej, jej zamykanie nie wymaga żadnych formalności. Zakończysz ją więc w dogodnej dla Ciebie chwili bez konieczności zgłaszania tego faktu w urzędach. Pamiętaj jednak, że okres aktywności zarobkowej musi zostać rozliczony – działalność nieewidencjonowana nie zwalnia Cię z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego.

Do formalnego zamknięcia działalności nierejestrowanej dojdzie wyłącznie w momencie jej przekształcenia w tradycyjną firmę. W takiej sytuacji dokonasz wpisu do CEIDG i zaczną obowiązywać Cię standardowe przepisy.

Jak prowadzić działalność nierejestrowaną?

Choć działalność nieewidencjonowana to bardzo prosta forma biznesu, niesie ze sobą pewne zobowiązania. Z najważniejszymi zasadami jej prowadzenia zapoznasz się poniżej:

Praca na etacie a działalność nierejestrowana

Popularnym rozwiązaniem jest łączenie działalności nieewidencjonowanej z pracą na etacie. W takiej sytuacji podlegasz ubezpieczeniu zdrowotnemu i społecznemu jako pracownik. Prawo dopuszcza również prowadzenie takiej aktywności zarobkowej podczas wykonywania umowy zlecenie bądź umowy o dzieło. Działalność nierejestrowana nie jest jednak dostępna dla właścicieli firm.

Ewidencja sprzedaży a działalność nierejestrowana

Choć działalność nierejestrowana nie wymaga od Ciebie prowadzenia księgowości, to zobowiązuje Cię do ewidencji sprzedaży. Może ona przyjąć postać elektroniczną lub tradycyjną – ważne, aby znajdowały się w niej takie dane jak data sprzedaży, jej kwota i narastająca wartość.

Dowód sprzedaży a działalność nierejestrowana

Teoretycznie działalność nieewidencjonowana zwalnia Cię z obowiązku wystawiania faktur i paragonów. Wyjątkiem okaże się jednak sytuacja, w której zażąda tego Twój klient. Musisz wówczas dostarczyć mu dowód sprzedaży, ale wystarczy, że znajdzie się na nim Twoje imię i nazwisko.

Kasa fiskalna a działalność nierejestrowana

Większość osób prowadzących działalność nieewidencjonowaną zwolniona jest z konieczności posiadania kasy fiskalnej. Nie dotyczy to jednak sprzedawców oferujących produkty lub usługi objęte koniecznością wystawiania paragonów. Zaliczają się do nich między innymi: perfumy, sprzęt RTV, naprawy pojazdów silnikowych czy usługi fryzjerskie i kosmetyczne.

Podatek VAT a działalność nierejestrowana

Ze zwolnienia z podatku VAT można korzystać do momentu, gdy roczny dochód przekroczy 200 tys. zł. Oznacza to, że każda działalność gospodarcza powinna móc z niego skorzystać, ponieważ przy limicie przychodów kwoty tej nie da się osiągnąć. Warto jednak zauważyć, że niektóre rodzaje aktywności zarobkowej wyłączone są ze zwolnienia bez względu na dochód. Zaliczają się do nich na przykład usługi jubilerskie i prawnicze, sprzedaż metali szlachetnych czy internetowy handel kosmetykami i elektroniką.

Prawa konsumenta a działalność nierejestrowana

Działalność nieewidencjonowana nie wpływa na zobowiązania, jakie każdy sprzedawca czy usługodawca ma wobec swoich klientów. Musisz więc bezwzględnie przestrzegać przepisów z zakresu prawa konsumenta, dotyczących między innymi zwrotów i reklamacji.

Rozliczanie przychodów a działalność nierejestrowana

Jak wspominaliśmy wcześniej, działalność nieewidencjonowaną należy rozliczać podobnie jak każdy inny rodzaj aktywności zawodowej. W tym przypadku skorzystać trzeba z formularza PIT-36, gdzie w rubrykach dotyczących działalności nierejestrowanej podaje się przychody, koszty, dochód i należny z tego tytułu podatek. Pamiętaj, że w zeznaniu rocznym możesz odliczyć od niego poniesione wydatki, więc warto archiwizować wszystkie dowody zakupów.

Skorzystaj z działalności nierejestrowanej w sprzedaży internetowej!

Działalność nieewidencjonowana stanowi znakomity sposób na wejście na rynek e-commerce. Wyeliminujesz dzięki niej ryzyko związane z ponoszonymi kosztami, ograniczysz ilość formalności i spróbujesz swoich sił w handlu elektronicznym z możliwością wycofania się w każdej chwili. Jeśli czujesz, że może to być odpowiedni biznes dla Ciebie, sięgnij po dobre oprogramowanie i bezpiecznie przetestuj swój pomysł na sklep internetowy!