Biznes

Do czego służą kamery nad sygnalizacją świetlną?

Kamery kontrolujące ruch na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną powoli stają się standardem na polskich drogach. Generalny Inspektor Transportu Drogowego zarządził, że montaż kamer na skrzyżowaniach ma na celu rejestrowanie wykroczeń popełnianych przez kierowców, a także analizowanie bieżącego ruchu na danym odcinku drogi. A zatem dlaczego sygnalizacja świetlna jest coraz częściej związana z systemem kamer? Dowiedz się więcej!

Sygnalizatory świetlne a kamery – dlaczego się je montuje?

Montaż kamer w obrębie skrzyżowań z sygnalizacją świetlną odbywa się w celach podglądowych, a także pomiarowych. Nowoczesny system kamer montuje się bezpośrednio na sygnalizatorach, a także tuż przed nimi. Pierwsza kamera sprawdza, czy na skrzyżowaniu zapaliło się światło czerwone lub zielone i rejestruje tył pojazdu przekraczającego drogę. 

Druga kamera dokonuje detekcji pojazdu przejeżdżającego i rejestruje całe zdarzenie przy pomocy tzw. car trackingu. A zatem nowoczesna sygnalizacja świetlna jest najczęściej wyposażona w dodatkowe kamery wszędzie tam, gdzie dochodzi do częstych wykroczeń popełnianych przez kierowców. 

Dzięki temu zarządcy są w stanie zredukować niebezpieczne sytuacje na drodze i a policja może szybciej znaleźć ewentualnych sprawców zdarzenia.

Jakie kamery montuje się przy sygnalizatorach świetlnych?

Rozróżniamy trzy wersje kamer, które są montowane w obrębie skrzyżowania z aktywną sygnalizacją świetlną. Systemy kamer monitorujące sytuacje na skrzyżowaniach składają się z takich urządzeń, jak np. czujniki asfaltowe, a także:

  1. Kamery obserwacyjne – w systemach kamer z sygnalizacją świetlną są niezbędne, aby skutecznie wykrywać wykroczenia i niebezpieczne sytuacje w obrębie skrzyżowania.
  2. Kamery pomiarowe – są aktywowane tylko wtedy, kiedy wcześniejsza kamera zaobserwuje wykroczenie na drodze. Służą do identyfikacji twarzy kierowcy.
  3. Kamery LPR – to licencjonowane urządzenia, które mogą identyfikować numery rejestracyjne pojazdów np. przekraczających skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Tego typu oprzyrządowanie uzupełniające sygnalizatory świetlne sprawdzi się zawsze wtedy, kiedy liczy się utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na drodze – w tym przypadku skrzyżowaniu.

Jeśli jesteś zarządcą i potrzebujesz sygnalizatory świetlne wysokiej jakości, możesz zamówić je w internetowym sklepie ZnakiDrogowe24.pl.

Na jakich drogach stosuje się systemy kamer bezpieczeństwa?

Sygnalizacja świetlna oraz systemy kamer drogowych są stosowane na drogach krajowych, wojewódzkich oraz powiatowych. Tak naprawdę na każdej drodze publicznej ze skrzyżowaniem wraz z sygnalizacją świetlną można zamontować kamery. 

Dzięki temu kierowcy dopuszczający się np. przejazdu na czerwonym świetle przez skrzyżowanie nie będą już czuć się bezkarnie.

A zatem kamery na sygnalizacji świetlnej przekładają się na utrzymanie wyższego poziomu bezpieczeństwa na drodze, a także umożliwiają szybsze znalezienie ewentualnych sprawców zdarzeń drogowych np. kolizji lub wypadków w obrębie skrzyżowania.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.