DzieckoPorady

Jak się uczyć żeby się nauczyć

Po kilku łykach mocnej kawy i czytaniu w kółko tego samego rozdziału, przysypiasz i decydujesz się zamknąć oczy na kilka minut.

Ale ku swojemu przerażeniu budzisz się i widzisz, że przespałeś całą noc i nawet nie zrobiłeś postępu w rozdziale, który czytałeś dalej.

Znasz to? Ja tak miałem, ale postanowiłem zmienić podejście do nauki. Poniżej kilka sprawdzonych metod, które sprawią, że nauka będzie bardziej efektywna. Odpowiadam jak się uczyć, żeby się nauczyć.

Twoje dziecko ma problem z matematyką? zobacz nasz artykuł o matlandii i pomóż dziecku w matematyce.

Jak się uczyć żeby się nauczyć

Ok, przejdźmy do sedna. Poniżej lista sugestii, które pomogą Ci w uczeniu się tak aby się nauczyć.

1. Nigdy nie wkuwaj

Nie ma czegoś takiego jak skuteczne wkuwanie. Jasne, że poznasz kilka rzeczy, ale potem wszystko idzie blah. Więc jaki to ma sens?

Z pewnością jest to skrót, ale masz tendencję do gubienia się i zgubisz się, gdy zapomnisz, jak wygląda skrót.

2. Zarządzaj swoim czasem

Dlaczego się wpychasz? Cóż, jest wiele powodów, to na pewno, ale jedno jest pewne, wszystko sprowadza się do jednej rzeczy, zarządzania czasem, to umiejętność niezbędna w życiu, naucz się jej i na pewno zajdziesz daleko.


Zapraszam też do artykułu jak zrozumieć matematykę.

3. Ćwicz idee łączenia

Niemożliwe, mówisz? Pomyśl o tym, każda mała rzecz wokół nas jest ze sobą powiązana. Różne koncepcje są jak pasmo w sieci, a sieć, cóż, to te powiązane ze sobą koncepcje, o których wiesz, pracując zgodnie, aby osiągnąć cel, aby osiągnąć swój cel.

4. Twórz diagramy

Zawsze umieszczasz pomysły i koncepcje w diagramach, co ułatwia zrozumienie, zwłaszcza jeśli nie jesteś fanem czytania wielu słów.

5. Skonfiguruj własną Mnemonikę

Każdy ma swój własny sposób zapamiętywania rzeczy, więc spróbuj stworzyć swój własny.

6. Naucz się wizualizować

Jest to bardzo skuteczne w procesach czytania i pojęć, im więcej dostajesz, jak rzeczy działają na poziomie wizualnym, tym lepiej jest to zapamiętać.

7. Opowiedz historię

Jeśli nie możesz opowiedzieć, jak rzeczy się dzieją, nie rozumiesz tego. Skoncentruj się na głównych pomysłach, a następnie przejdź do konkretnych szczegółów.

8. Rób notatki

Robienie notatek jest prawdopodobnie jednym z najlepszych sposobów na zapamiętanie tego, czego nauczyli Cię nauczyciele. Jeśli nie lubisz robić notatek, narysuj je.

9. Umieść je w piosence

Jeśli coś zapamiętujesz, to dlaczego nie dołączyć do tego melodii swojej ulubionej piosenki? Piosenki łatwo wdzierają się do naszego umysłu, więc dlaczego by tego nie wykorzystać?

10. Kawałka

Nie po prostu studiuj duże fragmenty materiału w krótkim czasie. Daj swojemu mózgowi trochę czasu na przetworzenie całej wiedzy, zanim wprowadzisz kolejną.

11. Zawsze wracaj do notatek

Im więcej widzisz tych samych rzeczy, tym bardziej utkwi ci to w głowie. Poćwicz od czasu do czasu ponowne czytanie notatek i zobacz, jak rozwija się magia.

12. Skup się

W czasie przeznaczonym na naukę trzymaj telefony z daleka, unikaj stron SNN i skup się bardziej na tym, co musisz przeczytać. To trudne, ale potrzebne.

13. Poznaj godziny szczytu swojego mózgu

Znamy się lepiej niż ktokolwiek inny, więc z pewnością wiemy też, kiedy nasz mózg jest najbardziej chłonny, skorzystaj z tej wiedzy!

14. Przeglądanie i skanowanie

Poszukaj w swoich notatkach tego, czego nie wiesz, i spróbuj je przejrzeć raz za razem.

15. Uprość rzeczy

Jeśli istnieje skomplikowany pomysł, pokrój go na kawałki i spróbuj przyjrzeć się każdemu prostemu aspektowi, który ma.

16. Uporządkuj swoje myśli

Nie każdy jest dobry w organizowaniu, ale jeśli wiesz jak, użyj go do kategoryzacji wszystkich rzeczy, które znasz.

17. Niech ktoś ci pomoże

Nigdy nie jest tak źle, aby ktoś cię uczył, przyznając się do swoich wad, otwierasz się na zupełnie nowe rzeczy.

18. Wskaż przyczynę

Zadaj sobie pytanie, dlaczego przeżywasz takie trudne chwile. Czy to trudność w zrozumieniu? Brak czasu? Brak skupienia?

Wskaż źródło swojego nieszczęścia i znajdź sposób, aby je naprawić.

19. Popraw swój nawyk uczenia się

Naucz się mieć własny styl w nauce, dostosuj się do swoich potrzeb i dowiedz się, kiedy i jak długo potrzebujesz się uczyć.

20. Nie stresuj się tym

Stres może wyrządzić wiele szkód i możesz go uniknąć, wykonując wszystkie powyższe kroki.

21. Śpij!

Nasz mózg potrzebuje snu, aby mógł prawidłowo funkcjonować, zwłaszcza przy odzyskiwaniu wspomnień dotyczących przeczytanego rozdziału.

22. Kochaj to, co robisz

Kochaj to, co robisz, a odwzajemni swoją miłość, jeśli to nie zadziała, znajdź sposoby, aby to zakochać się w tobie.

23. Nauka w grupach

Nie słyszałeś, że w liczbach jest siła? Podczas nauki z kimś lub z grupą studentów może nie być dla każdego filiżanka herbaty.

Nadal warto spróbować, możesz przeprowadzić burzę mózgów i podzielić się pomysłami, o których możesz nie być w stanie pomyśleć, gdy jesteś sam.

24. Naucz innych tego, co wiesz

Nie ma nic bardziej efektywnego niż dzielenie się tym, o czym wiesz. Daje szansę na przećwiczenie myśli w głowie, ale także sposób na zintegrowanie pomysłów w jedną wielką koncepcję.

25. Oceń swoją naukę

Tak, skoro nikt nie zna cię lepiej niż ty sam, to dlaczego nie sprawdzić tego, co wiesz? Odpowiadaj na testy online lub zadaj sobie pytanie o to, o czym wiesz.

Jak się uczyć żeby się nauczyć – zakończenie

Każdy ma swój indywidualny styl uczenia. Podziel się w komentarzu swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi metod skutecznego uczenia.