Bardzo często głównym powodem źle działającego Maca są zalegające w nim “śmieci”, czyli pliki tymczasowe, pliki pamięci podręcznej czy resztki programów. Są one w stanie w ogromnym stopniu spowolnić komputer. Jak sobie z tym poradzić? Najważniejsze to odpowiednio oczyścić komputer!
Pamięć podręczna – musi być dokładnie oczyszczona
Być może nigdy porządnie nie czyściliśmy swojego komputera, przez co nie pracuje on tak, jak powinien. To więc odpowiedni czas, żeby wziąć się za to zadanie. Zacznijmy od absolutnej podstawy – wyczyszczenia pamięci podręcznej. To niezwykle ważne, gdyż Mac, tak jak inne komputery, przechowuje mnóstwo informacji w plikach, które zajmują dużo miejsca, spowalniając działanie komputera. Możesz to wykonać ręcznie lub wykorzystać specjalny program do czyszczenia Maca. Ten drugi sposób jest oczywiście zdecydowanie łatwiejszy i wygodniejszy.
Po co nam te aplikacje? Odinstalujmy je!
Kolejnym ważnym zadaniem jest odinstalowanie niektórych aplikacji, zwłaszcza tych, z których nie korzystamy. Zajmują sporo miejsca na dysku, co oczywiście wpływa na gorszą pracę komputera. Najłatwiej je usunąć, klikając prawym przyciskiem na danej aplikacji i wybraniu opcji “Przenieś do kosza”. Przy okazji usuwania zbędnych aplikacji warto od razu pozbyć się tzw. rzeczy startowych, czyli automatycznie uruchamianych aplikacji podczas rozruchu komputera. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawę z obecności tych programów, a zabierają one mnóstwo pamięci, pogarszając działanie komputera.
Usuńmy duże i stare pliki – to naprawdę ważne!
Jeśli jesteśmy doświadczonymi użytkownikami komputerów Apple, wiemy, jak to dobrze mieć do dyspozycji 15-20% wolnego miejsca na głównym dysku. Oczywiście, ta liczba jest tylko orientacyjna, gdyż im więcej wolnego miejsca, tym lepiej. To tym bardziej istotne, jak pracujemy na przykład z renderowaniem wideo. W tej sytuacji dodatkowe miejsce jest na wagę złota. Nie powinniśmy mieć tu żadnych sentymentów, lecz usuwać, jak najwięcej się da, starych i dużych plików. Sposoby są dwa (pisaliśmy już o tym przy okazji oczyszczania pamięci podręcznej) – ręczny lub automatyczny. Zdecydowanie polecamy ten drugi.
Duplikaty, kosz i ten wstrętny bałagan – jak sobie z tym poradzić?
Czasem drobne działania mogą zapewnić multum korzyści. Tak zdecydowanie należy powiedzieć o kilku czynnościach związanych z czyszczeniem Maca. Wyróżnić tu można kilka działań.
- Zacznij od duplikatów, których powinniśmy jak najszybciej się pozbyć. Są kompletnie niepotrzebne, zajmując tylko dużo miejsca. Duplikatami mogą być na przykład identyczne zdjęcia, zachowane kilka razy pliki PDF czy inne dokumenty.
- Warto również opróżnić kosz, gdyż znajdujące się tam pliki wcale nie znikają, ale dalej zajmują miejsce w pamięci komputera. Zróbmy to, zwłaszcza że to banalnie proste i szybkie. W tym celu wystarczy kliknąć i przytrzymać ikonę Kosza w Docku, a następnie nacisnąć pole z napisem “Opróżnisz kosz”.
- Trzeba też pomyśleć o tym, jak pozbyć się bałaganu na komputerze. W tym celu otwórzmy menu Apple i wybierzmy “Ten Mac…” -> “Pamięć masowa”. W tym miejscu właśnie najłatwiej sprawdzić, ile mamy jeszcze wolnego miejsca na komputerze. Kiedy klikniemy w pole “Zarządzaj” zyskujemy możliwość sprawdzenia tego, co mamy wśród aplikacji, dokumentów i innych plików. Można wybrać dowolne z nich i usunąć.