Porady

Jak domowym sposobem zadbać o złotą biżuterię?

Złota biżuteria wymaga regularnej pielęgnacji. W przeciwnym razie traci swój pierwotny blask. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów na szybkie wyczyszczenia złota domowym sposobem.

Czyszczenie złota płynem do naczyń

Złote kolczyki dla kobiety, męski łańcuszek czy bransoletka. Każda biżuteria wykonana ze złota wymaga regularnego czyszczenia. Jej odświeżenie sprawia, że nabiera blasku i lśni jak nowa. Chcesz wyczyścić złoto domowym sposobem? Sięgnij po płyn do naczyń – produkt, który z pewnością znajduje się w Twojej szafce kuchennej.

Do przygotowania roztworu czyszczącego na bazie płynu do naczyń potrzebna Ci będzie także ciepła woda, miseczka oraz pół łyżeczki sody oczyszczonej. Namocz brudną biżuterię w mieszance wody, płynu oraz sody oczyszczonej na około piętnaście minut. Po upływie tego czasu dokładnie wypłucz złoto pod bieżącą wodą i przetrzyj je do sucha bawełnianą ściereczkę. Z pewnością zauważysz różnice. Twoja złota biżuteria będzie lśniła czystością.

Brudne złoto? Tylko soda oczyszczona

Każda piękna ozdoba, taka jak bransoletka złota 585 na stronie www.Lilou.pl wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie wiesz, jak wyczyścić bardzo brudną biżuterię? Wykorzystaj potencjał sody oczyszczonej.

Dno miski wyłóż folią aluminiową. Naczynie, w którym przeprowadzisz czyszczenie złota, nie może być metalowe. Najlepiej sięgnij po miskę plastikową bądź szklaną. Wlej do niej szklankę wrzącej wody oraz dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej, oraz dwie łyżki zwykłej soli kuchennej. Dokładnie wymieszaj roztwór, aż do rozpuszczenia składników i włóż do niego biżuterię. Proces usuwania nalotu ze złota może trwać nawet do kilku godzin. Gdy zauważysz, że złoto jest już czyste, wyjmij ozdoby z wody i wypoleruj, korzystając z miękkiej ściereczki.

W przypadku tłustych osadów np. pozostałości smarów czy olejów wystarczy Ci zwykłe mydło. Woda z mydłem jest niegroźna dla złota. W takiej mieszance możesz pozostawić złoto nawet przez kilka godzin.

Skąd się bierze nalot na złocie?

Marki biżuteryjne mają w swoim asortymencie piękną złotą biżuterię. Tutaj znajdziesz ciekawe naszyjniki wykonane z  próby 585: lilou.pl/pl/sklep/bizuteria/naszyjniki/naszyjniki-zlote-585.html. Jednak złote wyroby nie są wykonane z czystego kruszcu. Znajdują się w nich różne dodatki np. miedź, która często jest przyczyną powstawania szaro-zielonego osadu, potocznie zwane patyną.

Szlachetny kolor kruszcu może zmienić się także pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, działania detergentów oraz kosmetyków. Przed rozpoczęciem domowych porządków, warto ściągnąć z palca złoty pierścionek czy obrączkę. W ten sposób eliminujesz ryzyko powstawania na ich powierzchni trudnych do usunięcia przebarwień.

Regularne czyszczenie złota to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie ozdób w czystości i przedłużenie ich efektywnego wyglądu. Jeśli z różnych względów, boisz się samodzielnie czyścić złoto, kosztowności możesz przekazać w ręce doświadczonego jubilera. Koszt takiej usługi to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Artykuł sponsorowany