Zdrowie

Dlaczego nie możesz pożyczać maszynki do golenia

Jesteś pod prysznicem i jesteś gotowy do golenia nóg, ale zapomniałeś wymienić maszynkę (znowu).

Kątem oka dostrzegasz, że maszynka Twojego partnera lśni – nowsza, czystsza, ostrzejsza niż Twoja. Twoje przeczucie mówi ci, że użycie jej to prawdopodobnie zły pomysł, ale to tylko ten jeden raz. Więc chwytasz go i zabierasz się do pracy.

Jeśli zdarzyło ci się to raz lub kilka razy, to jest to całkowicie zrozumiałe. Kiedy mieszkasz z kimś lub często przebywasz u partnera, łatwo jest usprawiedliwić „pożyczanie” wszelkich produktów higienicznych, zwłaszcza gdy się spieszysz. Ale naprawdę nie powinieneś dzielić się maszynkami do golenia ze swoim partnerem – ani z nikim innym.

Golenie, nawet jeśli robisz to delikatnie, powoduje coś, co nazywa się łagodnym urazem skóry. Drobne zadrapania i małe nacięcia spowodowane ostrzami brzytwy mogą stanowić punkt wejścia dla potencjalnie szkodliwych bakterii, grzybów lub wirusów, które ostatecznie mogą wywołać infekcję. Brzytwa może być zaskakująco żyznym środowiskiem dla wszelkiego rodzaju zarazków. Wiele maszynek ma wiele ostrzy (a więc więcej powierzchni, na których mogą żyć organizmy), wiele osób nie wymienia ostrzy tak często, jak powinno, a maszynki do golenia są zwykle przechowywane w łazience, gdzie panuje wilgotna atmosfera, w której rozwija się wiele zarazków odwidź stronę www.mamtoo.pl po więcej informacji.

Najczęstszym skutkiem ubocznym używania cudzej maszynki do golenia jest zapalenie mieszków włosowych, które charakteryzuje się stanem zapalnym mieszków włosowych i może wyglądać jak małe, zaczerwienione lub zapalone krostki, wywoływać swędzenie lub tkliwość skóry, a także powodować nierówności. Może być wywołane przez patogen, który dostaje się do skóry (najczęściej są to bakterie gronkowca) lub przez samo tarcie przy goleniu.

Bakteryjne zapalenie mieszków włosowych jest bardziej prawdopodobne, jeśli używasz tej samej maszynki. Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego miejsce, które ogoliłeś, jest teraz szorstkie lub wygląda na bardziej zaognione niż zwykle, może to być potencjalna przyczyna. Jeżeli wystąpi lekkie podrażnienie – np. zaczerwienienie skóry, nierówna faktura, swędzenie – możesz najpierw wypróbować drogeryjny preparat łagodzący, np. maść z antybiotykiem bez recepty lub krem z 1% hydrokortyzonem.

Jeśli objawy nie ustępują po 48 godzinach lub masz potencjalne oznaki pełnoobjawowej infekcji, takie jak nasilająca się wysypka, duża opuchlizna, ból, nieznośne swędzenie lub skóra, która jest ciepła w dotyku, najlepiej skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub udaj się prosto do gabinetu dermatologa, jeśli masz do niego dostęp. Niektóre infekcje grzybicze, takie jak grzybica, mogą wymagać tygodni leczenia, więc im szybciej otrzymasz odpowiednie leki, tym lepiej. Wirusami przenoszonymi przez krew, takimi jak wirusowe zapalenie wątroby czy nawet HIV, można się rzadko zarazić, używając wspólnej maszynki do golenia.