DomPorady

Czyszczenie octem

Czyszczenie octem nigdy nie było tak popularne – i nie bez powodu. Ta podstawowa kuchnia jest jednym z najbardziej wszechstronnych i niedrogich domowych środków czyszczących, ale niektórzy z nas muszą jeszcze dowiedzieć się wszystkiego o jego supermocach, czasami w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach. Ocet to znacznie więcej niż tylko okna.

To prawda, że ​​ocet nie zastąpi wszystkich najlepszych środków czystości, których używasz w domu. Nadal będziesz potrzebować tabletek do zmywarki do zmywarki i płynu do prania do pralki , ale ten spray do czyszczenia? Po co kupować, kiedy masz ocet?

Oto niektóre z naszych ulubionych sposobów sprzątania octem w całym domu, od kuchni po taras.

jak usunąć kamień z czajnika
 1. USUŃ KAMIEŃ Z CZAJNIKA
  Wystarczy wlać do czajnika połowę wody i połowę octu i odstawić na 30 minut. Po upływie tego czasu zagotuj czajnik, a następnie opróżnij i dokładnie wypłucz. Pozwoli to uniknąć osadzania się kamienia i wyeliminuje potrzebę stosowania znacznie ostrzejszych chemikaliów. Możesz również wypróbować tę sztuczkę na swoim ekspresie do kawy ! Zobacz również nasz pełny przewodnik dotyczący usuwania kamienia z czajnika .
 2. USUŃ ZAPACHY ZLEWU KUCHENNEGO
  Jest to zadanie, które musisz dodać do swojego miesięcznego harmonogramu sprzątania. W połączeniu z sodą oczyszczoną, ocet z białego wina może pozbyć się nieprzyjemnych zapachów kuchennych zlewozmywaków i sprawi, że odpływ będzie wolny od szlamu i mazi. Mieszanka rozbije tłuszcz i resztki jedzenia, pozostawiając rury wolne od zatkania, a odpływy pachną świeżością. Następnie upewnij się, że dobrze spłukałeś świeżo przegotowaną wodą (jeśli masz plastikowe rury, spłucz zimną lub ciepłą wodą). Nie zajmuje to wcale czasu i robi wielką różnicę.

Przepis na domowy środek do czyszczenia odpływów:

Wlej 100g/1/2 szklanki sody oczyszczonej do odpływu
Dodaj 120 ml/1/2 szklanki białego octu
Pozostaw na 15 minut
Spłucz wrzącą wodą (plastikowe rury mogą zostać uszkodzone przez gotującą się wodę, więc zamiast tego używaj ciepłej wody)
Powtarzaj co tydzień, aby zmniejszyć nagromadzenie i zapobiec blokadom

 1. WYCZYŚĆ I USUŃ NIEPRZYJEMNE ZAPACHY Z KUCHENKI MIKROFALOWEJ
  Napełnij miskę nadającą się do kuchenki mikrofalowej 120 ml/1/2 szklanki octu i 250 ml/1 szklankę wody, umieść w kuchence mikrofalowej i nagrzewaj na 5 minut. Pozostaw to w kuchence mikrofalowej , gdy ostygnie. Następnie możesz łatwo wytrzeć wnętrze kuchenki mikrofalowej i, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, te nieprzyjemne zapachy w cudowny sposób znikną!
 2. WYCZYŚĆ LODÓWKĘ OCTEM
  Czyszczenie lodówki octem jest łatwe i skuteczne. Wymieszaj cztery łyżeczki octu w napełnionej do połowy misce do mycia naczyń z ciepłą wodą i użyj tego roztworu do wytarcia wnętrza lodówki, w tym półek, ścian, a nawet opakowań na żywność, jeśli to konieczne. Twoja chłodziarko-zamrażarka będzie czysta i pachnąca świeżo, bez potrzeby stosowania ostrych środków chemicznych, które mogłyby zanieczyścić żywność.
 3. GARNKI I PATELNIE
  Spaliłeś ulubioną patelnię ze stali nierdzewnej? Nie odrzucaj tego jeszcze. Dodaj trochę wody, soli i octu do przypalonej patelni i zmniejsz ogień. Dodaj kilka łyżeczek sody oczyszczonej. Mieszanka pomoże rozluźnić przypalone jedzenie i będziesz w stanie przywrócić patelnię do jej dawnego blasku.

Wskazówka: nie używaj tej metody na patelniach aluminiowych lub żeliwnych.

 1. UMYJ OWOCE I WARZYWA
  Ocet pomaga usunąć bakterie i pozostałości pestycydów z owoców i warzyw. Wymieszaj trzy części wody z jedną częścią białego octu winnego i rozlej w butelce ze spryskiwaczem. Spłucz do czysta.
 2. POZBĄDŹ SIĘ ZAPACHÓW KUCHENNYCH
  Dodaj mieszankę wody i octu do rondla i gotuj na płycie przez 15 minut, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni. Jest to szczególnie dobre po ugotowaniu czegoś mocniejszego, takiego jak ryba lub jajko. Skorzystaj z naszego poradnika, aby dowiedzieć się więcej o pozbywaniu się domowych zapachów – za pomocą octu i innych fajnych podpórek sklepowych.
 3. POŁYSKUJĄCE SZKLANKI
  Świetną wskazówką przed kolacją, aby usunąć ślady z kieliszków do wina, jest zanurzenie ich w mieszaninie wody i octu. Wyjmij i pozostaw do naturalnego wyschnięcia, a następnie ponownie umyj.
 4. WYCZYŚĆ ZMYWARKĘ OCTEM
  O ile nie jest naprawdę brudny, możesz umyć zmywarkę lub odświeżyć ją tylko octem.

1 . Zacznij od usunięcia pozostałości z odpływu i filtra zmywarki .

2 . Następnie umieść 250 ml białego octu w pojemniku nadającym się do mycia w zmywarce na górnej półce urządzenia. Nie dodawaj detergentu (lub brudnych naczyń, chodź do tego).

3 . Uruchom cykl w wysokiej temperaturze.

4 . Po zakończeniu procesu uruchom kolejny cykl bez octu lub detergentu do płukania.

Jak czyścić akcesoria do zmywarki octem:

Cykl octu powinien załatwić sprawę, ale jeśli nie, namocz stojaki, ramię spryskujące i uchwyt na przybory w gorącej wodzie rozcieńczonej octem, zanim wyszorujesz je starą szczoteczką do zębów. Pomoże to usunąć kamień z dysz. Włóż akcesoria z powrotem do zmywarki, a następnie uruchom krótki cykl, aby je wypłukać.

 1. USUŃ KAMIEŃ I OSADY Z TWARDEJ WODY
  Plamy z kamienia i twardej wody mogą być naprawdę trudne do usunięcia, a wiele środków czyszczących dostępnych na rynku po prostu ich potrafi usunąć. Rozwiązaniem jest ocet. Aby uzyskać idealny połysk i usunąć wszelkie blokady z prysznica, napełnij małą plastikową torebkę octem, umieść ją nad słuchawką prysznica i zawiąż na górze torebkę. W razie potrzeby ręczną słuchawkę prysznicową można zanurzyć w misce z octem. Pozostaw na kilka godzin, a następnie wyjmij, spłucz wodą i wytrzyj. To naprawdę takie proste.

CDN.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.