DomGotowanie

Jak usunąć kamień z czajnika – odkamienienie czajnika

jak usunąć kamień z czajnika

Oto jak prawidłowo usunąć kamień z czajnika. Oczyść swój, używając naturalnych składników, takich jak ocet, aby uzyskać szybkie rezultaty, aby utrzymać jego funkcjonowanie i przedłużyć jego żywotność.

Nauka usuwania kamienia z czajnika to jedna z podstawowych umiejętności życiowych, która gwarantuje, że poranna herbata i kawa będą tak doskonałe, jak to tylko możliwe. Regularne odkamienianie czajnika elektrycznego jest bardzo ważne i gwarantuje świeżą wodę.

Nie ma nic lepszego niż filiżanka wspaniałej herbaty – to znaczy, dopóki nie dojdziesz do jej końca, spodziewając się cieszyć się ostatnim łykiem, tylko po to, by odkryć, że jest wypełniona łuszczącymi się kawałkami kamienia… Nie to, czego się spodziewałeś, prawda ? Osady wapnia są głównym powodem regularnego usuwania kamienia z czajnika, ponieważ kamień nie tylko szkodzi piciu herbaty lub kawy, ale jeśli pozostanie zbyt długi, może również skrócić żywotność najlepszego czajnika i najlepszego czajnika kuchennego. Nikt tego nie chce.

CO TO JEST KAMIEŃ?

Kamień (węglan wapnia) to mlecznobiały, twardy osad, który zatyka włókna czajnika i tworzy się, gdy gorąca woda wyparuje i zestali się. Oprócz tego, że wygląda nieapetycznie, gdy pojawia się jako płatki unoszące się w gorącym napoju i nadaje jej lekko metaliczny posmak, kamień wapienny może być trudny do usunięcia przez samo szorowanie. Dlatego usunięcie kamienia z czajnika elektrycznego często wymaga od nas pewnej pracy.

JAK CZĘSTO NALEŻY ODKAMIENIAĆ CZAJNIK?

Ważne jest, aby czyścić wnętrze czajnika co kilka miesięcy. Kamień i inne osady mineralne gromadzą się wewnątrz czajnika z czasem, co wpłynie na jego działanie, a nawet skróci jego żywotność, więc warto od czasu do czasu zwrócić na to uwagę i odkamienić czajnik elektryczny.

Jeśli mieszkasz w obszarze z twardą wodą, konieczne może być częstsze usuwanie kamienia z czajnika. Sposobów jest kilka. Można odkamienić czajnik sodą oczyszczoną lub octem. Możemy również zastosować specjalne preparaty, które są równie skutecznym sposobem.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE USUWANIA KAMIENIA I UWAGI DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA

Usuń uporczywe osady kamienia po: Jeśli po wyczyszczeniu czajnika stwierdzisz, że po wyczyszczeniu czajnika pozostały uporczywe plamy kamienia, delikatnie przetrzyj je druciakiem do patelni, aby usunąć kilka ostatnich kawałków. Następnie dobrze spłucz. Możesz również wypróbować opisaną poniżej metodę pasty z sody oczyszczonej za pomocą szczoteczki do zębów.

Traktuj czajniki ze stali nierdzewnej oliwą z oliwek: Jeśli masz czajnik z zewnętrzną częścią ze stali nierdzewnej, zanurz miękką ściereczkę w oliwie z oliwek i wytrzyj ją po zewnętrznej powierzchni. Użyj delikatnego ruchu pocierania i polerowania, aby czajnik lśnił. Plastikowe czajniki można przecierać ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie z mydłem.

Uważaj na elektrykę: podczas czyszczenia czajnika zawsze zwracaj szczególną uwagę, aby podstawa czajnika i jego części elektryczne pozostały suche – najbezpieczniej jest całkowicie odłączyć je od zasilania.

Pozwól mu ostygnąć: Jeśli ręcznie czyścisz wnętrze lub zewnętrzną część czajnika, najpierw sprawdź, czy ostygło i odłącz go.

Jak odkamienić czajnik octem

Rozmawialiśmy z ekspertem od małych urządzeń kuchennych o najlepszym sposobie usuwania kamienia z czajnika: „Najprostszym sposobem usunięcia kamienia z czajnika jest użycie roztworu octu lub szklankę soku z cytryny zmieszanego z wodą. Zagotuj tę mieszankę w czajniku i pozostaw na chwilę, aby się rozłożyła i usunęła kamień. Wybór czajnika z wyjmowanym filtrem przeciwwapiennym w wylewce, również ułatwia czyszczenie”.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, napełnij czajnik do ¾ pojemności roztworem równych części wody i białego octu. Doprowadź czajnik do wrzenia, a następnie wyłącz go (jeśli nie zrobi się to automatycznie) i pozostaw mieszaninę w czajniku do 30 minut. Wylej płyn po użyciu, wypłucz czajnik świeżą wodą, a następnie zagotuj czajnik raz lub dwa razy na pełnej pojemności, aby upewnić się, że nie ma utrzymującego się smaku octu.

Więcej sposobów czyszczenia octem znajdziesz w naszym poradniku.

jak usunąć kamień z czajnika metoda na kwasek cytrynowy

Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym

Spróbuj wlać mieszankę 30 ml soku z cytryny do 500 ml wody w czajniku. Pozostaw na godzinę przed zagotowaniem płynu. Wylej go i dobrze spłucz przed wznowieniem zwykłej rutyny. Kwasek cytrynowy z czystą wodą, to dobry sposób na czyszczenie.

Więcej sposobów na wykorzystanie cytryny do sprzątania domu znajdziesz w naszym poradniku.

JAK USUNĄĆ KAMIEŃ Z CZAJNIKA SODĄ OCZYSZCZONĄ?

Możesz też użyć sody oczyszczonej i czystą wodę, jeśli to wszystko, co masz pod ręką. Przed gotowaniem dodaj łyżkę sody oczyszczonej lub sody do pełnego czajnika z wodą. Odstaw na 15-30 minut przed odlaniem. Wypłucz czajnik świeżą wodą i zagotuj raz lub dwa razy za każdym razem nową wodą, aby upewnić się, że nie ma utrzymującego się smaku wodorowęglanu. Lub przygotuj pastę, używając pół szklanki sody oczyszczonej lub łyżki sody oczyszczonej i kilku kropli wody, a następnie użyj czystej szczoteczki do zębów, aby zeskrobać fragmenty kamienia wewnątrz i na zewnątrz. Dobrze wypłucz i zagotuj czajnik kilka razy przed następnym użyciem. Soda oczyszczona pomoże skutecznie usunąć kamień w czajniku.

JAK USUNĄĆ KAMIEŃ Z CZAJNIKA COLĄ?

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć kamień z czajnika colą, wiedz, że jest to jedna z najlepszych opcji! Ten słynny na całym świecie napój gazowany ma kwasowość fosforową na poziomie pH 2,8, co czyni go tak samo skutecznym jak sok z cytryny lub ocet w niektórych pracach związanych z czyszczeniem. Wlej tyle coli do czajnika, aby go napełnić, a następnie zagotuj. Po zagotowaniu pozostaw do ostygnięcia na około 45 minut przed wylaniem. Następnie dokładnie umyj i wypłucz czajnik i zagotuj w nim trochę świeżej wody, wyrzuć ją, a wtedy będziesz gotowy do ponownego zaparzenia filiżanki herbaty.

JAK USUNĄĆ KAMIEŃ Z CZAJNIKA KWASEM CYTRYNOWYM

Upewnij się, że czajnik jest do połowy napełniony przed zagotowaniem. Po zagotowaniu dodaj jedną do dwóch łyżek stołowych sproszkowanego kwasu cytrynowego do przegotowanej wody (pół szklanki wody). Pozwól miksturze wykonać swoje zadanie przez 15 do 20 minut, a następnie wylej. Upewnij się, że wypłukałeś czajnik i zagotowałeś go na pełnych obrotach, wyrzucając potem przegotowaną wodę, zanim użyjesz go do przygotowania gorącego napoju. Kwasek cytrynowy dostępny jest w wielu sklepach.

JAK ODKAMIENIAĆ CZAJNIK ZA POMOCĄ ODKAMIENIACZA – NASZE 3 NAJLEPSZE OPCJE

Użycie zalecanego odkamieniacza może być najlepszą opcją, jeśli chcesz usunąć kamień z czajnika bez octu lub jakąkolwiek inną naturalną metodą, o której mowa powyżej, lub nie masz żadnej z nich dostępnej. Nowoczesne odkamieniacze są w stanie ładnie wyczyścić czajniki, a także są proste i nie powodują bałaganu.

Odkamieniacz do czajnika domowego: Zagotuj pół czajnika pełnego wody, odłącz, wrzuć saszetkę i pozostaw na 10 do 15 minut.

Czajnik i odkamieniacz żelaza: Jeśli szukasz ekologicznego rozwiązania, wybierz produkt, który jest zrobiony w 100% z kwasu cytrynowego. Jego praca zajmuje pół godziny, więc nie będziesz długo czekać na urządzenie bez futra. Och, i tobie też załatwi żelazo. Jest łatwy w użyciu, a ponieważ nie zajmuje dużo czasu, nie będziesz spieczony na gorący napój.

JAK ZAPOBIEGAĆ OSADZANIU SIĘ KAMIENIA W CZAJNIKU?

Oprócz regularnego czyszczenia czajnika, kolejną wskazówką, aby utrzymać czajnik w czystości, jest całkowite opróżnienie go po każdym użyciu, ponieważ pozostawiona resztki wody zwiększają ryzyko gromadzenia się w nim osadów mineralnych. Aby uniknąć marnowania wody, staraj się napełniać czajnik tylko taką ilością wody, jakiej potrzebujesz, niezależnie od tego, czy robisz herbatę, czy gotujesz makaron. To samo dotyczy filtrów w najlepszych kranach z wrzącą wodą – wymieniaj je regularnie, aby uniknąć nagromadzenia. Gdy pomożesz uniknąć problemu, metody usuwania kamienia z czajnika są o wiele łatwiejsze.