Porady

Czym myć płytki gresowe matowe?

Czym myć płytki gresowe matowe?

Zauważyć można, że coraz chętniej do współczesnych wnętrz wybierane są gresowe płytki matowe. Produkty te zachwycają estetyką, a także i parametrami, odpornością na wiele czynników. Niestety ze względu na samą strukturę czy matowe wykończenie, widoczne są na nich zabrudzenia. Czyszczenie i pielęgnacji ich powinna być regularna i częsta. Istotny jest nie tylko preparat czyszczący, ale nawet i materiał, który jest wykorzystywany podczas czyszczenia powierzchni płytek. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, czym czyścić płytki gresowe matowe – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Więcej porad i inspiracji znajdziesz na www.lazienkiabc.pl

W jaki sposób czyścić płytki gresowe matowe?

Nie wszystkie płytki gresowe można myć tymi samymi środkami. Niezwykle ważny jest rodzaj wykończenia ich powierzchni. Dobór nie tylko preparatu, ale i gąbki jest niezwykle ważny, ponieważ może doprowadzić nawet do uszkodzenia czy zarysowania ich powierzchni. Z tego względu nie należy stosować do ich czyszczenia gąbek drucianych czy takich z ostrym włosiem. Sam środek czyszczący także może być nieodpowiedni.

Jeśli chodzi o gotowe preparaty nie powinno wybierać się proszków czy mleczek z granulkami. Mogą one porysować gładką powierzchnię. Jeśli chodzi o gotowe środki – najbezpieczniej będzie skorzystać z płynów, delikatnych mleczek i miękkich gąbek. Dla bezpieczeństwa najkorzystniej jest przeprowadzić próbę, w niewidocznym miejscu, a dopiero potem przystąpić do wyczyszczenia całości.

czyszczenie kafelek

Domowe sposoby na czyszczenie płytek gresowych matowych

Jednym z powszechnie stosowanych preparatów domowych do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, jest roztwór z wody i octu. Przygotowanie go jest banalnie proste. Wystarczy bowiem wymieszać wodę z octem w proporcji 1:1. Ocet nie tylko idealnie czyści, nie rysuje i nie uszkadza powierzchni płytek, to jeszcze potrafi rozpuścić kamienne osady. Przeciwnicy tego rodzaju preparatów uważają, że ocet posiada nieprzyjemny zapach. Można go jednak w prosty sposób zniwelować – dodając do roztworu soku z cytryny lub olejku herbacianego.

Warto wspomnieć także o tym, by płytek matowych gresowych nie myć środkami nabłyszczającymi. Pozostawiają one specjalny film, który jest trudno zmyć.

Mocno zabrudzone płytki gresowe – czym myć?

W przypadku mocno zabrudzonych płytek matowych gresowych, można nanieść optymalnie preparat czyszczący i nie zmywać go od razu, a zostawić na płytkach, na około 5 – 10 minut. Następnie powierzchnię płytek należy dokładnie spłukać i wyczyścić przy pomocy czystej wody. Jeśli po wyschnięciu nadal będą widoczne zanieczyszczenia – czynność tą należy powtórzyć.

Dlaczego warto jest zdecydować się na zakup płytek gresowych matowych? Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto jest zdecydować się na zakup płytek gresowych. Przede wszystkim produkty te są bardzo trwałe i odporne na zużycie, co czyni je idealnym wyborem do pomieszczeń o wysokim natężeniu ruchu, takich jak kuchnie, łazienki, hale przemysłowe czy biura. Poza tym są odporne na ścieranie i zarysowania, co sprawia, że są łatwe w utrzymaniu czystości i zachowują swój wygląd przez długi czas. Warto wspomnieć o tym, że płytki gresowe matowe są wodoodporne, co czyni je idealnym wyborem do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienki czy kuchnie.