Zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania oznacza spory wydatek dla przedsiębiorcy. Można go jednak uniknąć poprzez wybór odpowiedniej metody finansowania. W optymalizacji kosztów pomaga leasing, którego zalety doceni każda osoba prowadząca firmę.
Leasing sprzętu komputerowego pozwala kompletnie wyposażyć przedsiębiorstwo w narzędzia niezbędne do pracy. Jednocześnie pomaga zachować płynność finansową, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne cele. Dzięki elastycznej umowie z leasingodawcą łatwiej dostosować się do sytuacji na rynku niż w przypadku zakupu sprzętu za gotówkę.
Jakie firmy potrzebują sprzętu komputerowego?
Sprzęt IT stanowi podstawowe wyposażenie każdej współczesnej firmy. Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie organizacji bez urządzeń elektronicznych. Komputerów i innego sprzętu IT, a także oprogramowania potrzebują przedsiębiorstwa ze wszystkich branż.
Urządzenia elektroniczne to podstawowe narzędzia pracy osób zatrudnionych np. w finansach, marketingu, konsultingu, handlu i oczywiście sektorze nowych technologii. Sprzęt komputerowy jest niezbędny także w przemyśle i logistyce. Wymienione przykłady to jednak tylko ułamek gałęzi gospodarki, które nie byłyby w stanie funkcjonować bez takich narzędzi.
Dlaczego leasing to dobre rozwiązanie?
Leasing sprzętu komputerowego pozwala zoptymalizować firmowe wydatki. Wystarczy wybrać ofertę z możliwością zmiany wysokości rat nawet kilka razy w ciągu roku, aby dostosowywać miesięczne koszty wynajmu urządzeń do okoliczności. Gdy koniunktura pogorszy się, ratę można obniżyć, a następnie podwyższyć, kiedy przyjdzie lepszy czas dla biznesu.
Zaletą leasingu jest też swoboda w podejmowaniu decyzji, co zrobić z urządzeniami po zakończeniu umowy. Przedsiębiorca, który wybierze leasing operacyjny, może zachować spłacony sprzęt (korzystanie go wykupić) lub oddać firmie leasingowej – to otwiera drogę do leasingu nowych komputerów o lepszych parametrach.
Poza tym leasing ma jeszcze inny walor, jakim jest łatwa dostępność. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych staż na rynku nie ma znaczenia. Dzięki temu początkujący przedsiębiorcy mogą ubiegać się o leasing dla startupów, niezależnie od tego w jakiej branży działają.
Jakie urządzenia można wziąć w leasing?
Leasing sprzętu elektronicznego pozwala sfinansować różnego typu komputery. Przedsiębiorca może zdecydować, co bardziej przyda się do jego firmy. Dla przykładu modele stacjonarne będą dobrym wyborem dla osób, które wykonują obowiązki służbowe w siedzibie firmy. Przedmiotem umowy mogą być też laptopy, a więc sprzęt skrojony pod potrzeby osób, które pracują zdalnie. Nad wynajmem przenośnych komputerów warto zastanowić się także w przypadku częstych podróży służbowych.
Oprócz komputerów w leasingu dostępne są również drukarki i skanery, a więc sprzęt niezbędny m.in. w działach księgowości i HR. W ramach umowy leasingowej przedsiębiorcy mogą też korzystać z serwerów. Co istotne, leasingodawcy oferują także finansowanie specjalistycznego oprogramowania dla firm z różnych branż.
Podsumowanie
Obecnie bez sprzętu komputerowego większość firm nie byłaby w stanie funkcjonować. Na szczęście urządzeń i oprogramowania nie trzeba kupować za gotówkę, a koszty można rozłożyć w czasie na wygodne raty. Leasing jest zatem dobrym rozwiązaniem dla każdej firmy – niezależnie czy jest startupem, czy czołowym graczem w swojej branży.