Zakupy

Choinki sztuczne, jak żywe – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Okres przedświąteczny jest niesamowitym czasem wypełnionym przygotowaniami do Bożego Narodzenia. W radiu można usłyszeć okolicznościowe utwory, w telewizji są puszczane świąteczne filmy, a centra miast witają nas dekoracjami. Jest to także czas pogoni za prezentami, które pięknie zawinięte będą czekać pod choinką. A co w przypadku, kiedy nie posiadamy jeszcze choinki? Odpowiednio dobrane drzewko może wytrwać nawet kilkanaście lat, także warto poświęcić chwilę na rozważenie takiej opcji.

Naturalne nie znaczy bezpieczne   

Na rynku spotkamy wiele rodzajów choinek sztucznych. Od małych i dużych, po te w donicach, na pniu, różnokolorowych itp. Wiele z nich jest nawet podobnych do tych z lasu. Jedną z głównych różnic jest jednak zapach – woni tych naturalnych nie sposób podrobić. Dlaczego jednak warto wybrać sztuczne drzewko? Wydawać by się mogło, że żywe drzewko jest dobre dla środowiska, w końcu rośnie w lesie i pochłania CO2. Sprawa nie jest taka prosta i okazuje się, że oba typy są szkodliwe. Produkcja żywych choinek powoduje uwolnienie szkodliwych gazów do atmosfery, chociaż w mniejszym stopniu niż w wypadku tych sztucznych. Jest to dobry argument, ale sztucznych drzewek nie kupujemy co roku, a te naturalne nie są trwałe. Potrzebują także odpowiednich warunków, a igły szybko opadają. Po sezonie trafiają na kompost, gdzie gnijąc, emitują gazy cieplarniane. Z drugiej strony mamy choinki sztuczne, które mimo to, że nie mogą być poddane recyklingowi, służą nam przez długie lata. Również nasz stan konta nam za to podziękuje.   

Choinki sztuczne jak żywe  

Poszukując choinki, która najbardziej odpowiada tej naturalnej, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego choinka jest wykonana. Najpopularniejszym jest PVC (polichlorek winylu). Zapewnia on trwałość i łatwość modelowania. Choinki wyprodukowane z PVC są gęste i naturalnie wyglądające. Są też one tańszą opcją.   

Jeśli jednak poszukujemy plastikowe drzewko, które wygląda jak żywe, to choinka sztuczna z PE (polietylen) będzie dobrym wyborem. Jest miękka, elastyczna i wygląda najbardziej naturalnie. Jest ona także droższa niż jej siostra z PVC, jednak ma jedną wadę, nie jest aż tak gęsta.   

Trzecią opcją jest mix PVC i PE. Takie oto choinki świąteczne posiadają najlepsze cechy obu materiałów: gęstość pochodzącą z PVC i niezwykle naturalny wygląd zawdzięczający domieszce PE. Takie choinki będą idealnym wyborem dla osób ceniących dobrą jakość i przystępną cenę.  

Rozmiar choinki ma znaczenie  

Wybierając drzewko, trzeba liczyć się z metrażem naszego domu czy mieszkania. Jest to bardzo ważne, jeśli kupujemy choinkę przez Internet. Nie chcemy w końcu skończyć z nieproporcjonalnie małym lub dużym drzewem.   

Przy niewielkim mieszkaniu nie możemy pozwolić sobie na ogromną choinkę, dlatego też powinniśmy trzymać się wyboru w przedziale 1-1,5m. Takie drzewko może stać w kącie lub na komodzie. Inną opcją jest kupno choinki na pniu, która nie będzie zabierać nam miejsca przy podłodze. Jest to coraz popularniejszy wybór i idzie w parze z dekoracjami w stylu skandynawskim.  

Kolor choinki – tradycyjny czy ekstrawagancki?

Choinki świąteczne są produkowane teraz w różnych kolorach. Nie musimy kupować tradycyjnie zielonej. Może rozważaliśmy kupno złotej lub srebrnej choinki? Albo pastelowej? A może czarnej – dosyć oryginalny kolor dla choinki, ale za to jaki elegancki. Dobierz do niej złote, srebrne lub granatowe ozdoby dla niesamowitego efektu.   

Jeśli nie jesteś fanem egzotycznych kolorów na choince, rozważ drzewka z ośnieżonymi gałązkami. Możesz spotkać choinki całkowicie ośnieżone jakby dopiero co wycięte z fińskiego lasu; albo z końcówkami delikatnie oszronionymi, dającymi efekt świeżego śniegu. Takie drzewko idealnie wpisuje się klimat świąteczny i będzie źródłem zachwytu wśród gości.  

Stojak razem w komplecie 

Kupując choinkę, warto zwrócić uwagę czy stojak jest częścią kompletu. Nie chcemy otrzymać choinki i nie móc jej postawić. To by również oznaczało kolejny wydatek, dlatego trzeba upewnić się, że stojak jest w komplecie. Materiał, z którego jest on wykonany, też ma znaczenie. Plastik nie jest tworzywem trwałym. Dlatego, jeśli wybieramy choinkę, metalowy stojak zapewni najdłuższe użytkowanie. Istnieją również stojaki donicowe, które zapewnią naturalny wygląd. 

Cena choinki 

Ceny choinek są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się od 150 zł za dwumetrowe drzewko, kończąc nawet na ponad 1000 zł. Oczywiście wszystko zależy od tworzywa, z którego drzewko jest wykonane. Chcąc dobrej jakości choinkę, trzeba liczyć się z wyższą ceną. Taka inwestycja opłaci się w kolejnych latach. Nasza choinka będzie wyglądać dobrze przez długi czas, a my nie będziemy musieli wydawać pieniędzy co roku na kupno nowej. 

Choinka sztuczna jest wyborem idealnym dla ludzi ceniących komfort i wygodę. Nie obciąża naszego portfela co roku, jest trwała i dzięki nowoczesnej technologii oraz materiałom, z jakich jest wykonana, jest nie do odróżnienia od żywej choinki. Z odpowiednio dobranymi dekoracjami będzie w centrum uwagi przez cały okres świąteczny. Jeśli cenimy naturalny wygląd i wysoką jakość, warto zainwestować w dobrą choinkę. W końcu będzie ona nam służyć latami. A po sezonie wystarczy spakować ją do kartonu i wynieść na strych, gdzie będzie czekać na kolejne święta.