DomPorady

Jak na zawsze pozbyć się moli spożywczych

Podpowiadamy, co zrobić, jeśli masz dość ciągłego wyrzucania płatków śniadaniowych, mąki, suszonych owoców i innych artykułów spożywczych.

Wszystkie gospodynie domowe jej nienawidzą, bo raz po raz musi porządkować i wyrzucać dobre produkty. Jest w stanie zepsuć wszystkie zakupy, a następnie rozmnożyć się w ciągu zaledwie kilku tygodni, tak że cały sufit zostanie pokryty paskudnymi białymi robakami.

Główne zadanie w walce z ćmami

Musimy Państwa rozczarować, że środki w postaci pułapek na klej i aerozoli, którymi dysponuje obecnie wielu producentów chemii gospodarczej, zasadniczo nie rozwiążą problemu z ćmami. Pozbycie się ćmy oznacza jej znalezienie. Oznacza to, że znajdź larwy i zniszcz źródło dystrybucji. Jeśli widzisz, że ćmy już latają w szafie lub wokół domu, to na pewno są larwy. Masz więc gniazdo, które należy znaleźć i zniszczyć.

Szukaj gniazda

Najpierw będziesz musiał sprawdzić całą zawartość szafek. Ćmy uwielbiają ciepłe miejsca i mogą żyć nawet w pudełku z torebkami herbaty lub suchą karmą dla psów. Trzeba więc wszystko sprawdzić, bez wahania i bez wyciągania wniosków typu: „no, i tak nie powinno tam być”. Nie powinno, ale jak to możliwe! Ćma kocha przede wszystkim suszone owoce, stare ciasteczka lub słodycze, orzechy i nasiona (zwłaszcza pestki dyni), mąkę, płatki owsiane i kaszę jaglaną.

Wstrząśnij pudełkiem. Jaja ćmy wyglądają jak małe, białe ziarna sklejone ze sobą, podobnie jak kasza manna. Jeśli je zobaczysz, a zawartość pudełka przyklei się do ścian, wisi na cienkich nitkach (pajęczynach), to wszystko trzeba wyrzucić. Niestety, tam ćma zdążyła już złożyć larwy.

Traktuj octem

Kiedy wszystkie skażone zboża zostaną wyrzucone, spójrz na szwy i narożniki szafek, a także pudełka i puste pojemniki na żywność. Na przykład ćmy mogą złożyć swoje larwy w płóciennym pudełku na chleb, które jest często używane do przechowywania chleba lub ciastek, a nawet w pudełku na torebkę herbaty.

Więc wyrzuciłeś wszystkie zainfekowane produkty. Teraz wytrzyj szafki kęsem rozcieńczonym wodą, nie zapominając o szwach i szczelinach, w których mogą pozostać larwy. Na wszelki wypadek spójrz na szafki i za nimi. Kokony ćmy są również czasami przyczepiane do tylnej ściany.

Następnie dokładnie przestudiuj sufity, a zwłaszcza cokół sufitowy i rogi pokoju (kuchni). Jeśli zauważysz kokony, po prostu strzelaj i niszcz. Sufit można odkurzyć, a następnie wyrzucić worek na kurz. 

Izoluj produkty

Pamiętaj – zwykłe opakowanie, w którym sprzedawane są zboża, nie jest hermetyczne. Ćma z łatwością zjada karton, polietylen, a nawet folię. I potrzebujemy tylko ciasno dopasowanych pojemników. Dlatego wybierz szkło lub wytrzymały plastik z dobrze dopasowanymi wieczkami. Jeśli nie ma wystarczającej liczby pojemników lub nie ma gdzie ich umieścić, po prostu nie kupuj zbóż w rezerwie. Dopóki kasze są otwarte, zawsze istnieje ryzyko, że wejdą tam mole i trzeba będzie zacząć wszystko od nowa.

Niewidoczne dla oka larwy już siedzą w opakowaniu z produktem, a żeby się wykluć potrzebują tylko tygodnia. Jeśli zdarza się to regularnie w Twoim domu, zmień sklep lub zgłoś problem kierownikowi sklepu spożywczego. Niestety jest to obecnie bardzo powszechny problem.

Jeśli boisz się ponownie przynieść skażone jedzenie do domu, możesz je odkazić, kalcynując je w piekarniku na blasze do pieczenia lub wkładając na noc do zamrażarki. Ćma nie lubi czosnku, cynamonu, mięty, skórki pomarańczowej i liścia laurowego. Najprawdopodobniej nie usiądzie obok tych produktów.