Dziecko

Kiedy dziecko powinno zacząć uczyć się języka obcego?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę języka obcego. Niektórzy eksperci językowi uważają, że im wcześniej dziecko ma kontakt z językiem, tym lepiej go przyswoi. Inni uważają, że nie ma większej różnicy między wczesnym a późniejszym rozpoczęciem nauki języka, o ile jest ona efektywna. Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, jak dobrze dziecko nauczy się języka, jest zazwyczaj zastosowana metoda.

Jaka metoda nauki języka obcego jest najskuteczniejsza dla dzieci?

Wielu ekspertów językowych uważa, że najlepszym sposobem nauki języka przez dzieci jest immersja. Immersja oznacza regularne wystawianie dzieci na kontakt z językiem w ich codziennym życiu, poprzez rozmowy, media i inne działania. Pozwala to na stopniowe przyswajanie języka w sposób naturalny, czyli taki sam sposób, w jaki jest  nabywany język ojczysty. 

Czy dorośli uczą się inaczej niż dzieci?

Z reguły jest tak, że dzieci są bardziej spontaniczne i mniej świadome siebie niż dorośli i dlatego chętniej próbują nowych rzeczy. Tak też może stać się z nauką nowego języka, która przychodzi im w sposób naturalny. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że wczesne rozpoczynanie nauki języka nie przynosi żadnych korzyści. Twierdzą też, że dorośli mają lepsze zdolności uczenia się języków niż dzieci, a więc mogą uczyć się równie dobrze, nawet jeśli zaczynają później. Dzieje się tak dlatego, że dorośli mają już rozwinięte umiejętności językowe, które pozwalają im łatwiej uczyć się gramatyki i szybciej przyswajać nowe słownictwo. 

Bo motywacja do nauki jest ważna!

Najważniejszym czynnikiem w nauce języków obcych, niezależnie od wieku, jest jednak motywacja. Jeśli ktoś jest zainteresowany nauką języka i chce włożyć w nią wysiłek, będzie miał większe szanse na sukces. Warto również wyznaczyć sobie określony cel, do którego chcemy dążyć.

A może warto wybrać się na kurs?

Bardzo popularnym i skutecznym sposobem na naukę nowego języka są od jakiegoś czasu kursy online i szkoły językowe. Szkoła językowa Avalon w Lublinie oferuje stacjonarne kursy języków obcych zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Dzięki profesjonalnej kadrze, właściwie dobranym metodom oraz sprzyjającemu środowisku nauka języka obcego staje się lekka, łatwa i przyjemna. Zapisz się wraz ze swoim dzieckiem już dziś i sam się przekonaj. Pamiętaj, z odpowiednim nastawieniem, każdy może nauczyć się języka z sukcesem!