Pochodzący z Afryki Południowej wielokrotnie nagradzany Agapanthus africanus to urocza afrykańska lilia z efektownymi zaokrąglonymi skupiskami pachnących, niebieskich kwiatów w kształcie lejka na początku do połowy lata, to wieloletnia roślina kłączowa. Wznoszą się na sztywnych, wyprostowanych szypułkach na kępach pięknych, zimozielonych, liniowych, przypominających trawę liści w kształcie pasków (sześciopłatkowych kwiatów). Ich kopce liści pozostają atrakcyjne, gdy rośliny nie kwitną.
Lubi w pełnym słońcu na glebach żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych. W gorącym klimacie Agapant afrykański radzi sobie lepiej w półcieniu. Nie pozwól roślinom wyschnąć, chyba że są uśpione. Należy pamiętać, że większość odmian będzie pochylać się w kierunku słońca, co sprawia, że najlepszą lokalizacją jest granica zwrócona na południe.
Spektakularny, gdy posadzi się go w dużych pokosach, ten agapant afrykański pasuje do większości ogrodów lub mieszanych granic, stanowi fantastyczną roślinę akcentującą w pojemnikach i doskonałe kwiaty cięte ! Posiada pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub bordowe kwiaty zebrane w 12-30 kwiatowe kwiatostany w formie jednostronnego kłosu. Świetny wybór na tereny przybrzeżne, ponieważ lilie afrykańskie dobrze radzą sobie z wietrznym i słonym powietrzem.
Odporna na jelenie i króliki , przyciąga motyle, pszczoły i ptaki.
Agapant afrykański – popularna wśród roślin kwitnących
Pochodzące z RPA Agapanthus (lilia afrykańska) są tak ekstrawaganckimi i egzotycznymi bylinami, że nie sposób ich nie pokochać! Łatwe w uprawie, wolne od szkodników i chorób, charakteryzują się efektownymi, zaokrąglonymi skupiskami kolorowych kwiatów na sztywnych, wyprostowanych szypułkach na kępach pięknych, długich, błyszczących liści. Jednak aby cieszyć się ich wspaniałymi kwiatami, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Agapant afrykański – Wybierz właściwą stronę świata
Lilia afrykańska rozwija się w stanowiskach słonecznych i potrzebuje 6-8 godzin światła słonecznego każdego dnia. Jednak lepiej radzą sobie w półcieniu na obszarach o gorącym klimacie.
Agapant najlepiej sprawdza się na żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Nie wykazują preferencji dla pH, z wyjątkiem Agapanthus africanus , który preferuje kwaśną glebę.
Agapant kwitnie przez kilka tygodni, od lipca do września.
Agapant afrykański – Sadzenie kłączy rodziny amarylkowatych
Sadzić na wiosnę po tym, jak minie niebezpieczeństwo mrozu, a gleba ogrzeje się do 10ºC.
Wykop dołek i posadź kłącza na głębokość 5 cm i 30-45 cm od siebie. To pozostawia im wystarczająco dużo miejsca, aby rosnąć, ale wystarczająco blisko, aby pomóc sobie nawzajem pozostać w pozycji pionowej
Rośliny agapantu są ciężkimi żerami i najlepiej radzą sobie z organicznym kompostem wprowadzonym do gleby podczas sadzenia.
Ustaw kłącza agapantu spiczastymi końcami do góry. W razie potrzeby przykryj ziemią i wodą. Chroń w chłodniejszych obszarach za pomocą ciężkiej ściółki wokół strefy korzeniowej, aby chronić roślinę przed zimnem
Agapant afrykański – pielęgnacja
W okres kwitnienia i wegetacji wymagają obfitego podlewania.
Karmić dwa razy w okresie wegetacji – raz wczesną wiosną i ponownie dwa miesiące później. Lilia afrykańska nie lubi nawożenia nawozami o wysokiej zawartości azotu – zamiast tego stosuj zrównoważony nawóz, taki jak 10-10-10 lub 5-5-5, lub nieco bardziej fosforowy niż azotowy. Zawieś każdy nawóz w roślinach doniczkowych lub w gruncie do późnego lata.
Usunięcie wyblakłych kwiatów będzie promować nowy wzrost i zapobiegnie marnowaniu energii przez roślinę na produkcję nasion. Zatrzyma również nasiona w Twoim ogrodzie.
Po zakończeniu kwitnienia zachowaj liście, aby roślina mogła włożyć energię z powrotem do cebulki na kwitnienie następnego lata. Liście dostarczają energii żarówce poprzez fotosyntezę i do tego muszą zachować swoje liście!
Kiedy liście zaczną żółknąć, wstrzymaj wodę. Usuń liście, gdy więdną i obumierają.
Agapanthus africanus łatwo rozmnaża się przez podział – od wiosny do wczesnego lata lub wczesną jesienią, po zakończeniu kwitnienia roślin. Gatunki agapantu mogą być rozmnażane przez nasiona.
Niezależnie od tego, czy rośnie w pojemniku, czy w ziemi, agapanty należy dzielić mniej więcej co 4 lata – odmiany liściaste w marcu, tuż przed rozpoczęciem wzrostu, a odmiany zimozielone tuż po kwitnieniu.
Z lilią afrykańską nie ma wielu problemów. Częstymi przyczynami braku kwitnienia agapanta są zbyt dużo cienia, zimna pogoda lub brak ochrony przed zimą.
Agapant afrykański. Zimowanie
Jeśli chcesz zachować kłącza na przyszłe lato, możesz je wykopać przed pierwszymi przymrozkami.
Agapant zimozielony należy wnieść do środka i przechowywać w bardzo jasnym miejscu o temperaturze w zakresie 12-15°C. Zimą podlewaj lekko.
Agapant liściasty powinien odpoczywać na zimę. Oczyść ziemię i pozwól im wyschnąć przez kilka dni w suchym, ciepłym miejscu. Następnie przechowuj je zawinięte w gazetę w chłodnym, ciemnym miejscu w temperaturze około 4-10°C. Inną alternatywą jest umieszczenie ich w doniczkach, aby rosły w pomieszczeniach w okresie zimowym. Trzymaj je w chłodnym miejscu, około 4-10°C, a ponieważ nie mają liści, nie potrzebują specjalnego światła. Gleba powinna być ledwo wilgotna, co oznacza, że nie może wyschnąć jak kość, dopóki nie wznowią aktywnego wzrostu na wiosnę.
Rośliny domowe można nawozić tak samo jak każdą roślinę doniczkową lekkimi rozcieńczeniami pokarmu od lutego do momentu przeniesienia rośliny na zewnątrz.