Turystyka

Wynajem aut elektrycznych: opcja na wakacje i na dłużej

Wiesz już, że są ciche, ekologiczne, dynamiczne i… coraz milej widziane w przestrzeni miejskiej (a kto nie chciałby poruszać się buspasem w godzinach szczytu?). A może, zamiast bazować na ogólnych opiniach, warto przekonać się o tym samodzielnie? Taką możliwość daje wynajem aut elektrycznych – usługa, która jest coraz powszechniej dostępna i z której możesz korzystać na dwa sposoby: krótkoterminowo i długoterminowo. Sprawdź, która opcja jest dla Ciebie!

Jak działa wynajem krótkoterminowy auta?

Wybierasz się na wakacje i chcesz, by podróż była jak najmniej kosztowna? Masz do zrobienia większe zakupy, które na pewno nie zmieszczą się w Twoim aucie? Twoja firma pozyskała duże jednorazowe zlecenie, którego nie da się zrealizować przy użyciu własnej floty?

A może po prostu – interesuje Cię temat aut elektrycznych, masz ochotę wypróbować jedno z nich i przekonać się, czy zalety, o których tyle się mówi, to prawda? Każdy z tych powodów jest dobry, by skorzystać z najmu krótkoterminowego.

To wygodna, niezobowiązująca opcja dla klientów prywatnych i firm. Umowę najmu podpisuje się na nie dłużej niż miesiąc. Przez ten czas ponosi się opłaty związane z tankowaniem paliwa, ale już reszta – ubezpieczenie, ewentualne naprawy – leżą po stronie właściciela. Ograniczeniem w wynajmie krótkoterminowym jest limit kilometrów. Jego przekroczenie wiąże się z dodatkowymi opłatami i bywa kosztowne.

Miesiąc to za krótko? Rozważ najem długoterminowy

Najem długoterminowy to propozycja dla klientów prywatnych i biznesowych, którzy nie mają wystarczających środków na zakup własnego auta lub nie chcą ich „zamrażać” na dłuższy czas.

Długoterminowy wynajem aut elektrycznych to forma, w której podpisuje się umowę najmu na okres od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Przez cały ten czas płaci się co miesiąc stałą kwotę, a samochód nie zmienia swojego właściciela. Taka opcja jest dostępna zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm.

Klienci korzystający z najmu długoterminowego mają dość dużą swobodę jeśli chodzi o użytkowanie auta. Niedopuszczalna jest zazwyczaj jedynie zmiana samochodu (np. z osobowego na dostawczy), w niektórych umowach wprowadza się także zapis dotyczący rocznego limitu kilometrów.

Najem długoterminowy jest także wygodny, jeśli chodzi o sprawy związane z eksploatacją. To właściciel, a nie najemca, ponosi opłaty związane z serwisowaniem auta elektrycznego, przeglądami czy assistance w razie problemów.

Co dzieje się, gdy okres najmu długoterminowego się kończy?

Po zakończeniu okresu najmu samochód najczęściej wraca do właściciela. Zazwyczaj istnieje możliwość, by go wykupić, ale w praktyce jest to mało opłacalne i większość osób czy firm bierze wówczas w najem kolejne auto.

Jeśli klientowi zależy, by samochód został z nim na dłużej, warto rozważyć inną opcję – leasing auta elektrycznego. Wysokość rat leasingowych jest ustalana tak, by suma zapłaconych przez cały okres leasingowania kwot była mniej więcej równa wartości auta. Dzięki temu wystarczy zapłacić symboliczne pieniądze, by stać się właścicielem samochodu elektrycznego, który wcześniej się leasingowało.