Finanse

Ucieknij przed inflacją – inwestuj w złoto!

Od wieków ludzkość nadawała wysoką wartość rzadkim kruszcom. Wśród nich to szczególnie złoto rozpalało wyobraźnię zarówno władców, jak i lud. Jak pisał William Shakespeare „Złoto wielce pomaga kupować serca – ten metal jest wspaniałym uwodzicielem”. Dodajmy do jego słów, że złoto może stać się również efektywnym zabezpieczeniem przyszłości. Dlaczego?

Złoto a inflacja, czyli jak zabezpieczyć kapitał

Inflacja w Polsce w roku 2023 to temat, który wzbudza w większości z nas niepokój. Jaki będzie ten rok? Określenie „kryzys” jest odmieniane w mediach przez wszystkie przypadki – większość informacji newsowych, ale też ekspertyz ekonomistów potwierdza, że szczyt inflacji w 2023 roku jest przed nami.

Niespokojne czasy wymagają odejścia od tradycyjnych sposobów zabezpieczenia naszych finansów. Wysoka inflacja w dzisiejszej Polsce sprawia, że osoby, które dotąd przechowywały oszczędności w gotówce, na koncie bankowym lub lokatach – szukają bezpieczniejszych alternatyw. Warto zadać sobie pytanie, czy złoto chroni przed inflacją?

Historyczne kryzysy ekonomiczne pokazały, że wartość złota jest mniej podatna na kryzysy i dużo łatwiej utrzymuje się na stałym poziomie. Także przedstawiciele firm prowadzących usługi inwestycyjne rekomendują lokowanie kapitału w złoto jako krótko- i długoterminowe zabezpieczenie przed inflacją. Opłacalność inwestowania w złoto potwierdzają również dane ekonomiczne. Porównania końcówki 2022 i początku 2023 roku wskazują, że wartość drogocennego metalu zdecydowanie rośnie. Prognozy inwestycji w złoto wskazują jasno, że ten rok będzie należał do złotego kruszcu.

Prognozy inwestycji w złoto

Co mówią ekonomiści na temat zabezpieczenia kapitału właśnie w złocie w 2023 roku? Jedna z najbardziej optymistycznych prognoz inwestycji w złoto zakłada nawet 60% stopę zwrotu w rok. Skłaniający się ku tej prognozie analitycy, opierają ją m.in. na danych o pogłębiającej się recesji światowej gospodarki, a także eskalacji wojny na Ukrainie. Nie bez powodu złoto nazywane jest walutą wojenną.

Niezależnie od tego, czy tak optymistyczne prognozy inwestycji w złoto spełnią się, czy też nie, analitycy są zgodni co do jednego. Przy utrzymującej się inflacji na całym świecie, inwestowanie w złoto praktycznie nie jest obarczone ryzykiem, a więc na tym działaniu raczej nie da się stracić.

Złoto a inflacja w kontekście krótko- i długoterminowym

Temat „inwestycja w złoto a inflacja” zawsze warto analizować w kontekście krótko- i długoterminowym. I tak, inwestowanie w złoto w długim okresie z pewnością daje dużą gwarancję ochrony przed inflacją i utrzymania wartości. W odróżnieniu od innych walut złoto jest zdecydowanie trwałe, zachowuje swoje właściwości i co niezwykle ważne – budzi zaufanie praktycznie na całym świecie.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na pewien fakt z historii. Na początku XX wieku w USA wartość złota wynosiła 20,67 USD za uncję. W II kwartale 2022 roku cena uncji złota bliska była 2000 USD, a więc prawie 100 razy więcej niż 100 lat temu!

Inwestycja w złotą, światową walutę

Inflacja 2023 roku paradoksalnie jest dobrą wiadomością dla wszystkich inwestujących w złoto. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i stale monitorować sytuację dynamicznie zmieniającej się gospodarki, nie tylko w perspektywie krajowej, ale również globalnej.

Taka analiza pozwoli Ci w najlepszym momencie na sprzedaż złota w najlepszej cenie. O czym musisz pamiętać, chcąc skorzystać ze skupu złota? Przede wszystkim o tym, gdzie w bezpieczny i szybki sposób dokonać transakcji. W tym kontekście należy zachować szczególną ostrożność i podejmować współpracę wyłącznie z renomowanymi sprzedawcami, znawcami tematu rynku metali szlachetnych w formie sztab, czy monet inwestycyjnych. Zanim zdecydujesz się na skup złota inwestycyjnego, koniecznie sprawdź aktualne ceny skupu, a także skorzystaj z indywidualnej wyceny specjalisty.

Pamiętaj, że chcąc uchronić się przed inflacją, możesz nie tylko inwestować w złoto w formie monet i sztabek, ale także w złoto użytkowe, na przykład biżuterię. Szlachetna biżuteria niesie w sobie ogromną wartość, nie tylko pod kątem wartości kruszcu, ale także wartości artystycznej. 

Trudne czasy wymagają od nas nowych sposobów na zabezpieczenie kapitału. Czy złoto chroni przed inflacją? Minione kryzysy i ten, który aktualnie dotyka światową gospodarkę, potwierdzają, że inwestowanie w złoto jest jednym z bezpieczniejszych sposobów nie tylko na utrzymanie wartości kapitału, ale również na potencjalny zysk.

autor zdjęcia: AK-DigiArt

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.