
Z systemu GPS korzystać dziś mogą wszyscy: piesi, rowerzyści, motocykliści, kierowcy, rolnicy… Urządzenia i oprogramowanie służące do monitoringu pojazdów GPS stają się coraz bardziej zaawansowane, toteż oferują liczne możliwości, chociażby dla firm transportowych. Sprawdźmy, jak działa ten system.
Zaawansowane systemy monitoringu pojazdów GPS są obecnie kompleksowymi narzędziami, służącymi do zarządzania nie tylko pojedynczymi pojazdami, ale też całą flotą. Umożliwiają między innymi monitowanie stanu technicznego samochodów, śledzenie tras, prędkości i zużycia paliwa – wszystko w czasie rzeczywistym. Warto zatem wiedzieć, jak funkcjonuje monitoring pojazdów GPS: https://asnetgps.pl/.
Monitoring pojazdów GPS – zasada działania
Powszechnie dziś stosowany GPS to nic innego, jak Globalny System Nawigacji Satelitarnej. Działa on w oparciu o sieć satelitów rozlokowanych na orbicie okołoziemskiej. Emitują one stałe sygnały radiowe, zawierające informacje dotyczące czasu i pozycji konkretnego satelity. Czujnik (odbiornik) GPS znajdujący się na ziemi – przykładowo w samochodzie – odbiera sygnały minimum trzech satelitów, po czym na podstawie czasu, jaki te sygnały potrzebują na przebycie odległości między odbiornikiem a satelitą, oblicza swoją aktualną pozycję. Im większa liczba satelitów, z których odbiera sygnały, tym lokalizacja jest dokładniejsza.
Do funkcjonowania monitoringu pojazdów GPS potrzebny jest lokalizator GPS. To niewielkie, dyskretne urządzenie, które pozwala na dokładne namierzenie różnych obiektów, w tym oczywiście pojazdów. Składa się z czterech podstawowych elementów: modemu GPS, odbiornika (czujnika) GPS, pamięci oraz procesora.
Obecnie produkowane lokalizatory GPS dysponują szeregiem możliwości. Służą nie tylko do określania aktualnej pozycji pojazdów i śledzenia ich tras, ale pozyskują także dane o prędkościach, zużyciu paliwa czy stanie technicznym pojazdów, które zapisywane są w pamięci urządzenia.
Monitoring pojazdów GPS – skuteczne zarządzanie flotą
Jakie korzyści monitoring pojazdów GPS niesie w dziedzinie zarządzania flotą pojazdów ciężarowych lub dostawczych?
W przypadku tych pierwszych system ten pozwala na skuteczne optymalizowanie tras i monitorowanie transportu. Przekłada się to chociażby na minimalizowanie opóźnień czy zwiększenie bezpieczeństwa floty oraz kierowców.
W przypadku floty pojazdów dostawczych lokalizatory GPS umożliwiają precyzyjne śledzenie ruchu i dostaw, co ułatwia planowanie tras, minimalizację kosztów operacyjnych i optymalizację obszarów dostaw.
Monitoring pojazdów GPS okazuje się zatem ogromnie wszechstronnym systemem, dzięki któremu flota funkcjonuje znacznie sprawniej.