Biznes

Na czym polega automatyzacja magazynu? Dlaczego warto ją wdrożyć?

Procesy z zakresu automatyzacji są dziś z sukcesem wykorzystywane niemal we wszystkich gałęziach przemysłu. Dzięki nim można znacząco zmniejszyć ilość popełnianych w czasie pracy błędów, przyspieszyć realizację zadań, a także istotnie obniżyć wydatki związane z utrzymaniem przedsiębiorstwa. Automatyzacja jest bardzo przydatnym rozwiązaniem w branży logistycznej, a konkretnie w procesach związanych z zarządzaniem magazynami. Sprawdźmy, czym jest tzw. magazyn automatyczny oraz jakie korzyści wiążą się z jego wdrożeniem!

Czym jest i na czym polega automatyzacja magazynu?

Magazyny logistyczne to miejsca, w których składowane są duże ilości towarów. Ich obsługa wymaga sporo czasu, zaangażowania oraz zastosowania wielu przemyślanych rozwiązań. Jednym z nich jest tzw. automatyczny magazyn – miejsce, w którym wszystkie istotne procesy związane z logistyką oraz składowaniem towarów odbywają się bez lub jedynie z niewielkim udziałem człowieka. Pracownicy takiego magazynu są odpowiedzialni głównie za nadzór pracy maszyn, robotów oraz systemów informatycznych, a nie za samo manualne wykonywanie czynności związanych z obsługą towarów.

Automatyzacja magazynu dotyczyć może niemal wszystkich, zachodzących na jego powierzchni operacji. Może obejmować takie zadania, jak m. in. przyjmowanie towarów, jego transportowanie po magazynie, składowanie, kompletację, a także kierowanie do wysyłki. Procesy te są obsługiwane przez poszczególne, przeznaczonego do tego celu urządzenia oraz rozwiązania informatyczne.

Należą do nich m. in. regały automatyczne, windy, roboty, przenośniki taśmowe, drony, a także systemy automatycznej identyfikacji towarów oraz systemy WMS. Rozwiązania informatyczne z zakresu automatyzacji magazynu są dostępne m. in. w ofercie Quantum Qguar – profesjonalnej firmy dostarczającej wysokiej klasy systemów informatycznych dla przedsiębiorstw z zakresu logistyki oraz zarządzania łańcuchem dostaw.

Dlaczego automatyczny magazyn to przyszłość branży logistycznej?

Automatyzacja magazynów zapewnia firmom z branży logistycznej liczne, wymierne korzyści. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorstw, które decydują się na jej wdrożenie. Magazyn automatyczny, czyli taki, który jest wyposażony w nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki magazynowej, to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie efektywności łańcucha dostaw.

Dzięki wdrożeniu rozwiązań informatycznych firmy Quantum Qguar możliwe jest znaczące obniżenie zapotrzebowania firmy na fizyczną, powtarzalną pracę wykonywaną przez ludzi. Zautomatyzowany magazyn pozwala także na przyspieszenie realizacji zleceń, optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej i tym samym zwiększenie ilości przechowywyanych towarów na tej samej powierzchni, a także podniesienie bezpieczeństwa pracy na terenie hali magazynowej.

Działająca bez żadnej przerwy automatyzacja w magazynie podnosi ponadto zdolność operacyjną przedsiębiorstwa, zapewniając mu wydajność pracy na najwyższym poziomie oraz niezmienną w czasie, wysoką dokładność wszystkich realizowanych zadań. To zdecydowanie warte wdrożenia rozwiązanie, które stanowi istotną inwestycję w rozwój firmy oraz jakość świadczonych przez nią usług logistycznych.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.