Biznes

Kiedy skorzystanie z usługi Executive Search przynosi największe korzyści?

Usługa Executive Search, znana również jako headhunting, skupia się na rekrutacji osób o wyjątkowych kwalifikacjach i doświadczeniu na kluczowe stanowiska w organizacjach – głównie kadry zarządzającej. Firmy zajmujące się Executive Search specjalizują się w wyszukiwaniu wysokiej klasy talentów i zazwyczaj działają na zlecenie klienta potrzebującego tego typu pracowników.

Kiedy skorzystanie z usługi Executive Search przynosi największe korzyści oraz jaką przewagę ma headhunting nad innymi formami rekrutacji? O tym poniżej!

Jaką przewagę ma rekrutacja z wykorzystaniem Executive Search nad jej tradycyjnymi formami?

Przede wszystkim specjaliści od Executive Search mogą dotrzeć bezpośrednio do osób o odpowiednich kwalifikacjach, które bardzo rzadko, biorą udział w tradycyjnych rekrutacjach.

Zazwyczaj wysokiej klasy eksperci nie szukają aktywnie nowego miejsca zatrudnienia, ponieważ bardzo często ich sytuacja zawodowa jest stabilna i zadowalająca. To oczywiście sprawia, że nawiązanie z nimi kontaktu wymaga odpowiednich umiejętności i znajomości.

Drugą ważną kwestią, która sprawia, że usługa Executive Search jest optymalnym wyborem w przypadku rekrutacji na wysokie stanowiska, jest dyskrecja – ważna zarówno w przypadku zatrudniającej firmy, jak i kandydatów.

Bardzo często dane przedsiębiorstwo nie chce, żeby konkurencja wiedziała o jego brakach kadrowych, jak również o potencjalnej próbie „odbicia” konkretnego talentu z firmy o podobnym profilu biznesowym. Z drugiej strony kandydat zatrudniony na wysokim stanowisku prawdopodobnie również wolałby, żeby jego aktualny szef nie dowiedział się o tym, że prowadzi negocjacje z innym przedsiębiorstwem.

Headhunting.jpg
Źródło: arthur-hunt.pl

Dlaczego rekrutując pracownika na stanowisko leaderskie warto skorzystać z usług Executive Search?

Poza wcześniej wymienionymi przewagami Executive Search nad tradycyjnymi sposobami rekrutacji – lepszym dostępem do odpowiednich kandydatów oraz dyskrecją – usługa ma również wiele innych zalet. Są to na przykład:

  • kompleksowy przegląd rynku ze szczególnym uwzględnieniem sektora firmy poszukującej kandydata,
  • bardzo dokładna i szczegółowa ocena potencjalnych kandydatów z wykorzystaniem profesjonalnych metod weryfikacji o potwierdzonej skuteczności, takich jak testy psychometryczne czy assessment,
  • wsparcie klienta podczas całego procesu rekrutacji, począwszy od znalezienia odpowiedniego kandydata, przeprowadzenie negocjacji, a skończywszy na monitorowaniu wdrażania oraz pracy zatrudnionego kandydata w pierwszym roku pracy.

Zakres działań może oczywiście różnić się w zależności od wybranej firmy headhunterskiej, ale w każdym przypadku podejście do procesu rekrutacji będzie bardziej kompleksowe niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych metod wyszukiwania kandydatów.

Czy poszukując pracownika o niszowych kwalifikacjach także warto skorzystać z Executive Search?

Jak najbardziej. W przypadku pracowników o niszowych i unikatowych kwalifikacjach problemy ze znalezieniem odpowiedniego kandydata mogą być takie same, jak w przypadku kadry zarządzającej.

Firmy Executive Search bardzo często mają własne bazy talentów i sieci kontaktów, dzięki czemu mogą dotrzeć do takich osób szybko i skutecznie. Dalsze postępowanie wygląda podobnie jak w przypadku osób zatrudnianych na wysokich stanowiskach.

Czym jest metoda Direct Search?

Executive Search bardzo często wykorzystuje w pracy metodę Direct Search. Polega ona na wykorzystywaniu firmowych baz danych oraz sieci kontaktów w celu przeprowadzenia szczegółowej analizy rynku, a następnie wyselekcjonowanie odpowiednich kandydatów, którzy mogą być potencjalnie zainteresowani pracą dla danej firmy.

Direct Search, czyli bezpośrednie wyszukiwanie, pozwala, jak sama nazwa wskazuje dotrzeć prosto do odpowiednich osób, co pozwala firmie na zaoszczędzenie czasu i środków.

Dzięki Direct Search headhunterzy mogą zidentyfikować, a następnie skontaktować się z osobami, które nie poszukują aktywnie pracy oraz ocenić ich nastawienie do zmiany miejsca zatrudnienia – a wszystkie te działania mogą zostać przeprowadzone efektywnie i dyskretnie.

Której firmie headhunterskiej powierzyć poszukiwanie pracownika?

Wybór firmy headhunterskiej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ważne jest doświadczenie – długa obecność firmy na rynku bardzo często jest potwierdzeniem jej skuteczności. Poza tym oczywiście warto zapoznać się z opiniami klientów, zakresem świadczonych usług oraz sektorami, w których działa firma, a także stosowanymi przez nią metodami, jak wspomniane wcześniej Direct Search.

Godną polecenia organizacją jest Arthur Hunt Consulting.

Firma headhunterska Arthur Hunt Consulting stosuje Direct Search z ogromną skutecznością, a przy tym może pochwalić się ponad dwudziestoletnim stażem pracy. Zatrudniani przez nią konsultanci to doświadczeni i skuteczni headhunterzy, którzy doskonale znają rynek oraz mają duże doświadczenie w pozyskiwaniu kandydatów na wysokie oraz eksperckie stanowiska.

Źródło: arthur-hunt.pl

Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony arthur-hunt.pl