Dziecko

Jak obliczyć procent

jak obliczyć procent

Wiele osób zadaje sobie pytanie jaki to jest procent? – jak znaleźć procent z czegoś? Poniższy artykuł odpowie na pytanie jak obliczać procenty danej liczby oraz jakim procentem jednej liczby jest druga liczba. Obliczanie procentów będzie znacznie prostsze.

Procent to jeden z wielu sposobów wyrażania bezwymiarowej relacji dwóch liczb (innymi metodami są stosunki opisane w naszym kalkulatorze ilorazowym i ułamki). Procenty są bardzo popularne, ponieważ mogą opisywać sytuacje, w których występują duże liczby (np. szacowanie szans na wygraną na loterii ), średnie (np. określenie końcowej oceny z kursu) jak i bardzo małe (np. objętościowy udział NO₂ w powietrzu , również często wyrażany przez PPM – części na milion).

Jeden procent to setna część. Jako znak procentu zwykle używamy %, ale czasami jest on oznaczany przez pct . Oznacza to, że 5 pct to to samo co 5%, 5 pct, 0.05, 5/100. To takie proste, a ten kalkulator procentowy jest narzędziem przeznaczonym do pracy z ułamkami dziesiętnymi i procentami. Jeśli szukasz bardziej skomplikowanych problemów, spróbuj obliczyć procenty danej liczby.
Zobacz też: matladia.

Czasem wynikiem może być ułamek zwykły a czasem ułamek dziesiętny. Obliczanie procentu z danej liczby bez pomocy kalkulatora jest bardzo przydatna umiejętnością. Np. oblicz procent o ile będzie coś tańsze na przecenie w sklepie!

Obliczanie procentów nie jest przydatne przykładowo obliczenie ceny, która wzrosła o procent z danej liczby
Obliczanie procentów nie jest przydatne przykładowo obliczenie ceny, która wzrosła o procent z danej liczby

Jak obliczyć procent z liczby

To wszystko fajnie, ale zwykle nie używamy procentów tylko dla siebie. Przede wszystkim chcemy odpowiedzieć , jak duża jest jedna liczba w stosunku do innej? Chcemy wiedzieć jak obliczyć jakim procentem liczby jest druga liczba. Obliczanie procentu danej liczby jest bardzo przydatną umiejętnością. Warto wiedzieć również jak należy procent przedstawić.

Aby spróbować to sobie wyobrazić, wyobraź sobie, że mamy coś, co każdy lubi, na przykład dużą paczkę ciasteczek (lub pączków lub czekoladek , cokolwiek wolisz 😉 – będziemy trzymać się ciasteczek). Spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest 40% z 20 ? Jest to 40 setnych z 20, więc jeśli podzielimy 20 ciasteczek na 100 równych części (powodzenia!), 40 z tych części to 40% z 20 ciasteczek. Zróbmy matematykę: 40/100 20 = 8.

Zobacz jak przeliczać jednostki miar.

Przydatna wskazówka: aby podzielić przez 100, po prostu przesuń kropkę o dwa miejsca w lewo. W naszych obliczeniach 40/100 20można to zrobić jako (40 20)/100(to samo).40 20wynosi 800. Przesuwając kropkę w 800 o dwie cyfry w lewo, otrzymujesz 8,00, a gdy pozbędziesz się wszystkich niepotrzebnych zer, otrzymasz 8 . W naszym kalkulatorze wpisz 40 i 20 (czyli „40% z 20” to 8).

Teraz już wiemy jak obliczyć daną liczbę! Jak należy pomnożyć procent i otrzymany ułamek.

Jak obliczyć procent z liczby? Najprostrzym sposobem w operowaniu na procentach jest przedstawienie procenta w postaci ułamka, a otrzymany ułamek pomnożyć
Jakim procentem jednej liczby jest druga? Jak obliczyć liczbę procentów?

Jak obliczyć procent danej liczby?

Procent to także sposób na wyrażenie relacji między dwiema liczbami jako ułamek 100 wybranej liczby . Innymi słowy, procent mówi nam, jak jedna liczba odnosi się do drugiej, jaki ma procent liczba X. Jeśli wiemy, że liczba Ato 25% liczby B, wiemy, że Ato Bjest jak 25 równa się 100 lub, po jeszcze jednej transformacji, jak 1 do 4, czyli Ajest cztery razy mniejsze niż B.

Tego uczy kalkulator procentowy; co to jest procent i jak znaleźć procent dwóch liczb. To wiedza niezbędna i praktyczna. Czemu? Powiedzmy, że Breprezentuje masę ludzkiego ciała lub masę powietrza. Następnie, oznaczając Amasę wody, możemy dowiedzieć się, jaki jest całkowity procent wody w organizmielub wilgotności względnej ( kalkulator punktu rosy jest świetnym narzędziem do jej obliczenia).

Jak znaleźć procent liczby?

Wybierzmy coś trudniejszego i czterokrotnie smaczniejszego: 400 ciasteczek ! Dzielimy je równo, a do każdej przegródki trafiają cztery ciastka. Ciasteczka wyglądają na mniejsze, ale w naszej wyobraźni są takie same, tylko szuflada jest znacznie większa! Jeden procent z 400 to 4 . A może 15 procent? To 15 przegródek razy cztery ciastka – 60 ciastek. Nasze brzuszki zaczynają trochę boleć, ale nigdy nie powstrzymało nas to przed jedzeniem większej ilości ciastek!

Jak uzyskać procent liczby? 

Teraz coś jeszcze trudniejszego – 250 ciasteczek . Och, podzieliliśmy pierwsze 200 ciastek, umieszczając po dwa w każdej przegródce. Teraz zostaje nam 50 ciasteczek, które trzeba równomiernie rozsmarować, hmmm, to pół ciastka w każdym pudełku. Jak obliczyć procent? Masz rację – tym razem 1% z łącznej liczby 250 ciasteczek to 2,5 . Ile mamy w 15 pudełkach? 2,5 * 15 to 37,5.

Jak znaleźć procent? 

Więc do czego służy procent? Jak pisaliśmy wcześniej, procent to sposób na wyrażenie stosunku. Załóżmy, że przystępujesz do egzaminu z oceną. Gdybyśmy powiedzieli Ci, że zdobyłeś 123 punkty, to naprawdę nic Ci to nie powie. 123 z czego? Teraz, jeśli powiemy Ci, że masz 82% , ta liczba jest bardziej zrozumiałą informacją.

Nawet gdybyśmy ci powiedzieli, dostałeś 123 na 150; trudniej jest poczuć, jak dobrze sobie poradziłeś. Tydzień wcześniej odbył się kolejny egzamin i uzyskałeś 195 punktów na 250, czyli 78%. Chociaż trudno jest porównać 128 z 150 do 195 z 250, łatwo stwierdzić, że wynik 82% jest lepszy niż 78%. Czy znak procentu nie jest pomocny? W końcu liczy się procent !

A co z ułamkami dziesiętnymi i procentami? Procenty można łatwo przeliczyć na ułamki dziesiętne. Wystarczy podzielić procent przez 100 i gotowe. 15% to tyle samo co 0,15. Tak więc, jak pokazaliśmy wcześniej, 0,15 na 250 ciasteczek to trzydzieści siedem i pół.

W chemii lub fizyce procenty są czasami lepsze w wyrażaniu różnych wielkości niż ułamki dziesiętne. Na przykład wygodniej jest powiedzieć, że procentowe stężenie danej substancji wynosi 15,7% niż to, że w 118,66 gramach roztworu znajduje się 18,66 gramów substancji (jak w przykładzie w kalkulatorze procentowym stężenia). Innym przykładem jest sprawność (lub jej przypadek szczególny – sprawność Carnota ). Czy lepiej powiedzieć, że silnik samochodu pracuje ze sprawnością 20%, czy z energii wejściowej 1 kWh wytwarza 0,2 kWh energii? Co myślisz? Jesteśmy pewni, że dobrze wiesz, że wiedza o tym, jak uzyskać procent liczby, jest cenną umiejętnością.

Jak znaleźć procent liczby? – Inne przykłady

Chociaż skorzystanie z naszego kalkulatora procentowego jest z pewnością szybkie i bezbolesne, nie zawsze masz dostęp do komputera lub smartfona. Poza tym fajnie jest móc wykonywać obliczenia w głowie. Może nie tak fajnie jak żonglowanie płonącymi pochodniami, ale blisko.

Procent mówi, jak liczba A odnosi się do liczby B. Przykładem ze świata rzeczywistego może być: w grupie pięciorga dzieci są dwie dziewczynki. Jaki jest procent dziewcząt? Innymi słowy, chcemy wiedzieć, jaki jest stosunek dziewcząt do wszystkich dzieci. To 2 z 5, czyli 2/5. Pierwszą liczbę (2) nazywamy licznikiem , a drugą liczbę (5) mianownikiem, ponieważ jest to ułamek. Aby obliczyć procent, pomnóż ten ułamek przez 100 i dodaj znak procentu. 100 numerator / denominator = percentage. W naszym przykładzie jest to 100 2/5 = 100 * 0.4 = 40. Czterdzieści procent tej grupy to dziewczyny. To cała procedura konwersji między ułamkami dziesiętnymi a procentami. Mówiąc o ułamkach dziesiętnych, istnieje sposób na zwięzłe zapisywanie bardzo dużych lub bardzo małych liczb. Sprawdź to z naszymkalkulator notacji naukowej !

 Upraszczanie ułamków

Masz problemy z uproszczeniem ułamków? Najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest znalezienie GCF (największy wspólny czynnik) licznika i mianownika i podzielenie ich przez GCF. Może Ci się przydać nasz kalkulator GCF i LCM . Przeszukuje wszystkie czynniki obu liczb, a następnie pokazuje największy wspólny. Jak sama nazwa wskazuje, szacuje również LCM , który oznacza najmniejszą wspólną wielokrotność.

Przejdźmy w drugą stronę i spróbujmy znaleźć licznik . Powiedzmy, że wiemy, że 70 procent owoców w koszyku to jabłka, a w sumie jest 30 owoców. Mogło być gorzej – mogłyby to być cytryny. Więc ile mamy jabłek? Weźmy naszą formułę procentową: 100 numerator / denominator = percentage. Chcemy poznać licznik. Przenieśmy wszystkie pozostałe części równania na drugą stronę. Podziel obie strony przez 100 (aby pozbyć się 100 po lewej), a następnie pomnóż obie strony przez mianownik. Oto co otrzymujemy: numerator = percentage denominator / 100. Zastąpmy procent i mianownik naszymi wartościami: numerator = 70 * 30 / 100. Teraz to proste: numerator = 2100 / 100 = 21mamy 21 jabłek. Powinno wystarczyć na lunch lub dość gwałtowną walkę na jedzenie.

Rozwiążmy teraz problem z nieznanym mianownikiem . Wydaliśmy 30 procent naszych kieszonkowych na gumę balonową (nigdy nie mówiliśmy, że jesteśmy wielkimi inwestorami). Kupiliśmy 12 patyczków po 1 USD za sztukę. Wiemy więc, że 12 dolarów stanowiło 30 procent naszego całkowitego budżetu. Ile mieliśmy pieniędzy, zanim prawie dosłownie wszystko zdmuchnęliśmy? Zacznijmy od naszego wzoru: 100 numerator / denominator = percentagelub 100 12 / denominator = 30. Tym razem chcemy poznać mianownik. Pomnóżmy obie strony przez mianownik, a następnie podzielmy przez procent. W ten sposób otrzymamy 100 12 / 30 = denominator. I na odwrót denominator = 100 12 / 30 = 1200 / 30 = 40… Mieliśmy 40 dolarów i wydaliśmy 30 procent, czyli 12 dolarów na gumę balonową. Całkowicie warte tego.

Jak obliczyć procent? Jaka jest formuła procentowa?

Pozostając przy przykładach ciasteczek, nazwijmy trzy części naszego równania: procent ciasteczek – 40%, cała paczka ciasteczek – 20 i część paczki ciasteczek – 8. W zależności od tego, co chcesz oszacować, potrafi napisać trzy różne formuły procentowe:

równanie na procent jest takie: percentage = 100 * part / whole, i odpowiada na pytanie „jaki procent z 20 to 8”.

wzór na część to: part = whole * percentage / 100, i odpowiada „co to jest 40% z 20?”.

i wreszcie wzór na całość to: whole = 100 * part / percentage, i mówi „co to jest 100%, jeśli 8 to 40%?”.

Technicznie to wszystko. Powinieneś teraz wiedzieć, jak znaleźć procent liczby.

Wierz lub nie, ale umiejętność obliczania procentów jest niezbędna w sporcie. Wspierasz jakąkolwiek drużynę sportową? Mamy dla Ciebie kilka ekscytujących narzędzi, które obejmują wartości procentowe. Sprawdź nasz kalkulator wygranych, aby zobaczyć, jak dobry był ostatni sezon dla Twojej ulubionej drużyny. Ponadto, jeśli planujesz postawić na swój zespół (lub dokonać jakiejkolwiek innej inwestycji), skorzystaj z kalkulatora ryzyka , aby dowiedzieć się, która opcja jest bezpieczniejsza.

Co to jest promil? Co to jest punkt bazowy?

Procent , promil , promil , lub po prostu ‰ jest podobny do procenta, tylko jest to jedna tysięczna ( 1/1000lub 0.001). Jeśli budżet naszego gospodarstwa domowego wynosi 2400 dolarów i przeznaczyliśmy z tego 1 promil na zakup gumy do żucia, wydalibyśmy 2,4 dolara (2 dolary 40 centów) na dokuczanie naszym nauczycielom (no, 20 lat temu było to zabronione w polskich szkołach). nie znam zasad w dzisiejszych czasach 😃). Jest to bardzo podobne do tego, jak znajdujesz procenty. Jeśli chcesz użyć kalkulatora procentowego do liczenia promila, po prostu użyj liczb 10x niższych (0,2 zamiast 2, 4 zamiast 40).

Na miriad , punkt bazowy lub po prostu ‱ to jedna dziesięciotysięczna ( 1/10000lub 0.0001). Jest 10x mniejszy niż promil, więc aby przeliczyć punkty bazowe na procenty, musisz je podzielić przez 100 . To takie proste!

Punkty procentowe (punkty procentowe)

Punkty procentowe (lub punkty procentowe ) to dość trudna bestia. Używamy go cały czas, nawet jeśli o tym nie wiemy – i w takich sytuacjach często błędnie mówimy procent zamiast punktu procentowego . Gdy przeczytasz ten rozdział, będziesz wiedział, jak to zrobić właściwie i będziesz się denerwować do końca życia (ponieważ inni ludzie będą popełniać błąd). Można już powiedzieć, że punkty procentowe odgrywają zasadniczą rolę w statystyce, np. w rozkładzie normalnym , dwumianowym lub w znalezieniu przedziału ufności dla próbki danych (poziom ufności wynosi zwykle 95 punktów procentowych).

Senator Homer Simpson uzyskał w zeszłym miesiącu 10% sondażu. Od tego czasu odbył kilka udanych debat, a teraz 12% populacji chce na niego głosować. Jaka jest zmiana? Chcesz powiedzieć 2%, czy mamy rację? To jest źle! Zbadajmy to. Wyobraź sobie, że cała populacja to 1000 osób. 10% z nich to 100. 12% to 120. Jaki jest procentowy wzrost? To jest 100 * 20 / 100 = 20%!

W takiej sytuacji przydają się punkty procentowe. Punktów procentowych używamy, gdy chcemy mówić o zmianie z jednego procentu na drugi. Zmiana z 10% do 12% to dwa punkty procentowe (lub 20%).

Inny sposób myślenia o różnicy w zmianie procentowej:

zmiana punktów procentowych to zmiana procentowa w stosunku do poprzedniej wartości (10% w naszym przykładzie, a jeden procent to jedna setna 10% = 0,1%),

zmiana w punktach procentowych dotyczy całej części (całość to cała populacja lub w naszym przykładzie 1000. 1% z tego to 10). Aby obliczyć punkty procentowe, po prostu odejmij jeden procent od drugiego . 30% to o 20 punktów procentowych więcej niż 10%. Punkt procentowy można skrócić do pp.

Teraz, gdy wiesz już wszystko o punktach procentowych, gwarantujemy, że przeczytasz lub usłyszysz inne osoby błędnie mówiące procent, kiedy powinni używać punktów procentowych. Jeśli jesteś podobny do nas, będziesz krzyczeć na gazetę, obrażając ją w jakimś wymyślonym języku. Ta reakcja pomaga zwolnić miejsce wokół Ciebie, gdy korzystasz z transportu publicznego 🙂

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.